przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Jaskiniowiec i będziński Dyskusyjny Klub Książki zapraszają

Dyskusyjny Klub Książki

18 kwietnia o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Entuzjaści czytania i dyskutowania będą recenzować powieść kryminalną norweskiego pisarza, wyróżnionego Nagrodą Rivertona, Jorna Liera Horsta pt. "Jaskiniowiec".

Podczas marcowego spotkania klubowiczów DKK inspirował Michał Olszewski i jego powieść "#upał", opartej na kanwie tragicznego wydarzenia, które zdarzyło się i nadal zdarza w rzeczywistości. Idąc tym tokiem myślenia - część klubowiczów doszło do wniosku, że powieść staje się próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego do niego doszło.

Rozkładając tekst na mniejsze składniki można uznać, że jest to powieść o uzależnieniach, pracy dziennikarskiej, chaosie informacyjnym, kryzysie tożsamości. Pierwsze sto stron książki czyta się szybko, autor posługuje się krótkimi zdaniami, skacze z tematu na temat, poznajemy codzienne życie Feja, uznanego dziennikarza portalu internetowego. Tempo stopniowo spowalnia, gdy bohater zaczyna rozmyślać o sobie. Owo wejrzenie w głąb siebie jest powierzchowne, przerywane dzwonkami telefonu, nieustannym zerkaniem na strony internetowe. Fej, jest popularny w Internecie, ma bardzo dużo lajków i udostępnień. Dla niego nuda jest niedopuszczalna, nieustannie musi się coś dziać, informacje powinny się zmieniać, jak w kalejdoskopie i sztucznie stymulować emocje. W jego głowie panuje zamęt, nie odczuwa braku silnych więzi rodzinnych i społecznych, zagubił własną tożsamości, pojęcia i wartości dostosowuje do swoich potrzeb, jego głównym celem w życiu jest utrzymanie prestiżu i sławy.

Fej to tragiczna postać, ale jeszcze bardziej przerażający jest obraz społeczeństwa. Zanik duchowości, relatywizm etyczny, hipokryzja, cynizm, ekshibicjonizm Internetowy, lenistwo intelektualne, egoizm, samotność, manipulowanie zachowaniami, agresja, głębokie przekonanie, że zawsze ma się racje są cechami charakterystycznymi dla ludzi żyjących w obecnym świecie. Świecie, który postrzegany jest nie dzięki własnemu doświadczeniu, lecz poprzez informacje uzyskane w mediach, co powoduje, że rzeczywistość staje się zniekształcona. Powieść Olszewskiego jest przede wszystkim diagnozą wysokorozwiniętego społeczeństwa i studium kondycji człowieka, który w natłoku informacji całkowicie się zagubił i stracił swoją podmiotowość.

Oj, tragiczny ten Fej a my razem z nim. Jeśli komuś po przeczytaniu "#upału" przyjdzie do głowy myśl - mnie to nie dotyczy - a czyta ten tekst, więc korzysta z Internetu, głęboko się myli. Wymienione problemy w mniejszym lub większym stopniu dotyczą nas wszystkich.

więcej informacji

dodano: 18-04-2018
MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT - obrady jury konkursu

MOJA ZIEMIA

W dniu 10 kwietnia 2018 r. w będzińskiej książnicy odbyły się obrady jury XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego MOJA ZIEMIA CZYSTY ŚWIAT pt. "Ja jestem ten, który tworzy tlen" organizowanego przez Urząd Miejski w Będzinie, PGL LP Nadleśnictwo Siewierz, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - Ośrodek Edukacji w Będzinie oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi. Patronat medialny nad konkursem objęło TVP 3 Katowice.

Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu realizowaną w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi napłynęło prawie 200 prac, z których oceną zmierzyło się jury w składzie:

 • Aleksandra Lipa – z Urzędu Miejskiego w Będzinie (Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej)
 • Ewa Żurowska – Oleś z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego – Ośrodek Edukacyjny w Będzinie
 • Piotr Lepiarczyk - z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Siewierz
 • Monika Świergała i Celina Nowak – z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Nadesłane na konkurs prace, wśród których znalazły się prace plastyczne, rzeźby przestrzenne, gry planszowe oraz broszury edukacyjne oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy podczas uroczystego finału, który odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, plac prof. Włodzimierza Wójcika 1.

więcej informacji

dodano: 04-04-2018
Będziński LUBIK zaprasza na kolejne spotkanie

Będziński LUBIK zaprasza na kolejne spotkanie

Oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza 13 kwietnia o godzinie 16.30 na kolejne spotkanie literackiego i książkowego klubiku LUBIK organizowanego cykliczne w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży. Tym razem dyskusję wywoła Roksana Jędrzejewska – Wróbel i jej książka "Dziwna Staruszka" z serii z Plastelinkiem, poruszająca ważne problemy wychowawcze, o których warto rozmawiać, a konkretnie sprawę szacunku względem osób starszych.

Podczas marcowego spotkania uczestnicy LUBIKa bawili się doskonale wraz z małą reporterką Nel, z którą po poznaniu tajników pakowania plecaka wyruszyli w fascynujący świat przygód, poszukiwania niezwykłych gibonów, do krainy tukanów i kolibrów, które tak im się spodobały, że postanowiły je sportretować po swojemu.

Teraz moderatorzy LUBIKa zapraszają w świat dobrego wychowania i wartości, które nigdy nie wychodzą z mody.

więcej informacji

dodano: 11-04-2018
Różne książki i różna wiedza z nich płynąca

zajęcia z dziećmi

W ramach programu rozwoju kultury czytelniczej i medialnej wśród najmłodszych oferowanego przez Miejską i Powiatowa Bibliotekę Publiczną w Będzinie 5 kwietnia w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne nt. różnych rodzajów książek dostępnych w bibliotekach.

Uczestniczące w zajęciach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie dowiedziały się jakie rodzaje książek goszczą na bibliotecznych półkach i jakie są między nimi różnice. Dlaczego niektóre z nich zabierają nas w świat wyobraźni i fantazji, a niektóre, jak encyklopedie czy słowniki, są ważnym źródłem poznania i nauki. Wysłuchały uważnie wiersza "Skargi książki" J. Huszcza oraz "Prośba książki do dzieci", by podjąć wyzwanie zaprojektowania własnej okładki książki.

Realizowane przez bibliotekę zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej, których celem jest wspieranie lokalnego środowiska oświatowego w szerzeniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej z wykorzystaniem tradycyjnych i multimedialnych zbiorów biblioteki oraz nowoczesnych technologii wpisuje się w cel 4 "DOBRA JAKOŚC EDUKACJI" Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 11-04-2018
"Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA oczami ojca WALTERA CORSINI"

Peru znane i nieznane - plakat

Podróżowanie jest dziś niezwykle popularne i stało się sposobem na życie wielu ludzi. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza w podróż, która nie będzie typowym turystycznym wypadem, lecz podróżą poznawania, odkrywania i stawiania sobie ważnych pytań, podczas której poznamy kilka prawd o Peru, krainie Inków.

Wszystko za sprawą ojca Waltera Corsini, Misjonarza Sług Ubogich Trzeciego Świata, który 12 kwietnia 2018 roku w będzińskiej książnicy poprowadzi spotkanie "Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA". Towarzyszyć mu będzie ojciec Andrzej Haase, z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz Wiktor Grados z Peru, który zadomowił się w Polsce i od kilku lat mieszka w Czeladzi. Podczas spotkania będzie można podziwiać wystawę jego fotografii.

"Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA oczami ojca WALTERA CORSINI Misjonarza Sług Ubogich Trzeciego Świata" to spotkanie organizowane pod auspicjami prezydenta Miasta Będzina w ramach roku 200. rocznicy urodzin Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera i honorowego obywatela Peru, o którego dokonaniach i osiągnieciach w będzińskiej bibliotece powie Wojciech Giergiel, Prezes Zarządu Fundacji Śląskiej Agencji Transferu Wiedzy i Technologii w Czeladzi, współorganizator spotkania.

Misjonarze Słudzy Ubogich, które reprezentuje ojciec Walter Corsini to różne formacje misyjne (kapłani i bracia konsekrowani, siostry zakonne, małżeństwa misyjne, różne grupy wsparcia), które dzielą ten sam charyzmat realizowany według zasad założyciela ruchu, którym jest ojciec Giovanni Salerno. Ruch Misjonarzy Sług Ubogich zrodził się na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, aby głosić ewangeliczne orędzie najuboższym Trzeciego Świata. Misjonarze pracują w Cusco (Peru) i na jego przedmieściach, a także w Kordylierze Andyjskiej. Posiadają także swoje placówki na Kubie oraz w Meksyku i na Węgrzech.

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich, którzy podróżując pragną poznawać i doświadczać, rozumieć i zamieniać przy tym swoje myślenie, kierować je ku źródłu, którzy podobnie jak Zbigniew Herbert w "Modlitwie Pana Cogito podróżnika" chcieliby powtarzać: "Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny / a także za to że pozwoliłeś mi w niewysłowionej dobroci Twojej / być w miejscach które nie były miejscami mojej codziennej udręki".

dodano: 06-04-2018
Robótkowa kraina Agaty Parady

Robótkowa kraina Agaty Parady - plakat

Do krainy aniołów malowanych na deskach drewnianych z wpisaną historią wcześniejszego przeznaczenia, dekoracyjnych poduszek i sznurkowej biżuterii zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, w której gmachu głównym 13 kwietnia zostanie otwarta wystawa prac Agaty Parady "Robótkowa kraina, czyli coś z niczego".

Autorka ekspozycji, chodź urodziła się w Zabrzu jest mieszkanką Będzina. Od młodości interesowała ją sztuka, z którą związała się poprzez wykształcenie (Studium Wokalno - Artystyczne w Katowicach), zawodowe doświadczenie prezentowane w teatrach autorskich (m.in. Teatrze Otwartym w Gdańsku, będzińskim Teatrze Wielkie Koło im. Jacka Łabacza oraz Teatrze Elsynoe w Czeladzi) oraz pasję malowania i tworzenia. Od niedawna efekty ostatnich zainteresowań Pani Agaty są prezentowane szerszej publiczności na wystawach. Ostatnio eksponowane były w bibliotekach publicznych w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Specjalnością i wielką inspiracją autorki są anioły, które maluje na deskach z "duszą", w każdą prace wkładając wiele serca i pozytywnych emocji.

Wernisaż wystawy "Robótkowa kraina, czyli coś z niczego" przygotowanej pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godzinie 17.00 w budynku biblioteki głównej – plac prof. Włodzimierza Wójcika 1. Wystawa eksponowana będzie do końca maja w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

dodano: 06-04-2018
Konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia

Ogłoszenie

Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza do udziału w konsultacjach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Będzina dla terenu położonego w dzielnicy Śródmieście.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17.00 w Urzędzie Miejskim w Będzinie (ul. 11 Listopada 20, sala nr 18).

Celem konsultacji jest prezentacja projektu oraz zebranie ewentualnych uwag do jego treści.

Dodatkowo na skwerze przed Urzędem Miejskim w Będzinie czynny będzie terenowy punkt konsultacyjny w godzinach 14.00 - 17.00 w dniach 12-13 kwietnia oraz 16-18 kwietnia.

źródło: Więcej informacji

dodano: 05-04-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 20  21  22  23  24  25  26  27  » 

Ilość aktualności w bazie: 188

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.