przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zagłębie Dąbrowskie, a pasja fotografowania

Spotkanie z Robertem Garstką

Zagłębie Dąbrowskie, a pasja fotografowania to temat przewodni kolejnego spotkania przygotowanego przez Czytelnię Główną będzińskiej książnicy z myślą o młodzieży w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zaproszenie na warsztaty przyjęli uczniowie klasy fototechnicznej Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Będzinie. 10 maja spotkali się z pracownikiem Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Robertem Garstką, który opowiedział o swojej pasji fotografowania, inspirowanej kulturą i tradycją Zagłębia Dąbrowskiego. Fotograf zachęcał młodzież do sięgania do obrzędowości regionalnej ukazującej w ciekawy i niestandardowy sposób historię lokalnej społeczności i małych ojczyzn. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja niezwykle cennych archiwalnych zdjęć pozyskanych na targach czy jarmarkach staroci oraz wystawa książek i albumów autorstwa prelegenta.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie

Zajęcia z dziećmi

Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek bibliotekarze z będzińskiej książnicy wyruszyli z akcją czytania do dzieci z będzińskich przedszkoli. Na mapie wędrówki znalazło się Przedszkole Miejskie nr 10, które 10 czerwca odwiedziła bibliotekarka z mieszczącej się w dzielnicy Warpie filii nr 2. Podczas spotkania "Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie" dzieci słuchały niezwykłych przygód "Koziołka Matołka", wierszy Jana Brzechwy oraz rymowanek polskich z serii Klasycy Polscy Dzieciom, w których znaleźć można utwory Fredry, Konopnickiej, oraz Jachowicza. Jednak największą radość sprawiły dzieciom wyliczanki: entliczek Pentliczek i siała baba mak.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Książka raz przeczytana – akcja uwalniania książek w będzińskiej książnicy

Uwalnianie książek w Będzinie

10 i 11 czerwca Wypożyczalnia Główna będzińskiej książnicy przeprowadziła akcję "Książka raz przeczytana" polegającą na uwalnianiu w ręce czytelników książek, które już raz zostały przeczytane i chętnie trafią w do nowych, domowych biblioteczek. Akcja została zorganizowana w ramach trwającego XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "Biblioteka. Oczywiście!", którego jednym z celów jest obalanie stereotypowego myślenia o bibliotece i jej pracownikach.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Podróż w niezwykły świat dziecięcych programów telewizyjnych takich jak "Kulfon, co Ciebie wyrośnie", "Tik-Tak", "Ciuchcia" i "Budzik" zabrał najmłodszych mieszkańców Będzina pisarz, Andrzej Marek Grabowski. Autor programów telewizyjnych i m.in. takich książek jak "Pirat Jędruś" oraz "Instrukcji obsługi pieska Jacósia" gościł 10 maja w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek - "Biblioteka. Oczywiście!".

Podczas spotkania, którego uczestnikami byli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie, Andrzej Marek Grabowski zaprezentował się, jako autor książek, przeczytał kilka swoich ulubionych fragmentów opowiadań i przedstawił lalki i pacynki z programów telewizyjnych, które tworzył przed laty, czym wzbudzi największy entuzjazm. Dzieci poznały między innymi Kulfona i Budzika. Same miały też szansę spróbować wcielić się w bajkowe postaci. Na zakończenie spotkania, które zorganizował oddział dla dzieci i młodzieży w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, autor zaproponował zabawę w konferencję prasową, podczas której odpowiadał na wszystkie nurtujące czytelników pytania.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Powiat Będziński - mój powiat, moja duma

Starostwo Powiatowe w Będzinie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Powiat Będziński - mój powiat, moja duma". Celem konkursu jest przedstawienie ulubionych miejsc w Powiecie Będzińskim. Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych w siedmiu kategoriach wiekowych. Na prace konkursowe organizatorzy czekają dnia 26 maja 2017 roku. Więcej informacji zawiera regulamin konkursu dostępny na stronie powiat.bedzin.pl/aktualnosci/2891-konkurs-fotograficzny-powiat-bedzinski-moj-powiat-moja-duma-2017

dodano: 09-05-2017
Pola Negri i jej sosnowiecka przygoda

Pola Negri

"Pola Negri i jej sosnowiecka przygoda” taki tytuł nosił bardzo ciekawy wykład przeprowadzony w dniu 9 maja 2017 przez dr Magdalenę Boczkowską, wykładowcę literatury w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Wykład został zorganizowany w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. "Biblioteka. Oczywiście!", a jego adresatami byli m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego. Będzińscy żacy mogli zapoznać się barwnym życiorysem Poli Negri, której prawdziwe nazwisko brzmiało Apolonia Chalupec. Studentów szczególnie zainteresował bardzo ciekawy epizod z życia gwiazdy filmowej, związany ze stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Okazało się, że podczas podróży do Berlina na początku 1919 roku służba celna zatrzymała Pole Negri na stacji granicznej w Sosnowcu pod zarzutem przemytu jej pierwszego filmu pt. "Niewolnica zmysłów". Całe to nie przyjemne wydarzenie zaowocowało poznaniem młodego oficera hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Jeszcze w listopadzie tego samego roku para pobrała się. Ślub odbył się sosnowieckiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej. Przez kilka miesięcy mieszkała u rodziny Dąmbskich w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Kołłątaja 6 (fakt ten przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku). Małżeństwo trwało do roku 1922, a całą winę za rozpad związku aktorka przypisała swojemu mężowi. Po rozstaniu z hrabią Dąmbskim, Pola Negri wyjechała do Berlina, a później do Hollywood, gdzie rozwiała swoją karierę aktorską stając się największą gwiazdą filmową lat 20-30 XIX wieku. Niestety, już nigdy nie powróciła do Sosnowca.

więcej informacji

dodano: 10-05-2017
Bitwa Graffiti!

10 czerwca, w ramach tegorocznych Dni Będzina, na terenie Ulicznej Galerii Sztuki, po raz kolejny w naszym mieście odbędzie się Bitwa Graffiti! Początek bitwy godzina 9.30.

Wszystkich chętnych do udziału w bitwie prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z projektem (nie większym niż 2 MB) na adres promocja@um.bedzin.pl.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:

 • I miejsce – 1 500 zł
 • II miejsce - 1 000 zł
 • III miejsce – 700 zł
 • nagroda specjalna – 500 zł

Każdy uczestnik/grupa otrzyma 3 sztuki farby.

Więcej informacji na stronie: www.bedzin.pl/aktualnosc-1572-zapraszamy_do_udzialu_w_bitwie_graffiti.html

dodano: 10-05-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  » 

Ilość aktualności w bazie: 157

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.