przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Pisarka, Anna Kańtoch gościem będzińskiej książnicy

anna kańtoch

Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla spotkała się z mieszkańcami Będzina, miłośnikami kryminałów i fantastyki w piątek, 22 września, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Spotkanie z Anną Kańtoch, jedyną polską pisarką, na której powieści czeka Łukasz Orbitowski, pisarz, felietonista i recenzent zorganizowano z okazji 10-lecia istnienia działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania prowadząca wywiad z pisarką Grażyna Sałagan, zwróciła uwagę na jeden z wątków powieści "Wiara", którego akcja toczy się w będzińskiej dzielnicy Ksawera. Jak się okazało umiejscowienie akcji nie było przypadkowe. Autorka dużą dawkę wiedzy o dzielnicy lat 80-tych pozyskała od kolegi ze Śląskiego Klubu Fantastyki i postanowiła Będzin wkomponować w swoją powieść. Wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego pisarka zrobiła na czytelnikach ogromne wrażenie. A przeczytany fragment powieści "Wiara" zachęcił zarówno do dyskusji o twórczości Anny Kańtoch, jak i do sięgania po jej literaturę. W szczególny sposób autorka zachęcała do czytania uczestniczącą w spotkaniu młodzież z będzińskiego Gimnazjum nr 3, zwłaszcza, że już niebawem do rąk czytelników trafi jej najnowsza powieść "Niepełnia", która jak wskazuje wydawnictwo Powergraph jest tajemniczą i nastrojową, szkatułkową, pełną ukrytych znaczeń literacką podróżą do tożsamości płci.

Spotkanie zorganizowane pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina współfinansował Instytut Książki, inicjator programu tworzenia ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki.

więcej informacji

dodano: 26-09-2017
Pełna miska dla schroniska w Będzinie

Pełna miska dla schroniska

"Jestem sobie piesek mały, twój przyjaciel doskonały. Lubię biegać, w piłkę grać, gryźć zabawkę oraz spać" - to fragment wierszyka sześcioletniej Agatki Czerwińskiej, który został nagrodzony w 2013 roku podczas konkursu zorganizowanego w ramach pierwszej akcji "Pełna miska dla Schroniska" odbywającej się cyklicznie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina, Pana Łukasza Komoniewskiego.

W tym roku mieszkańcy Będzina mają okazję zadbać o pełne miski bezdomnych zwierząt po raz piąty, i jak zwykle zwierzęta mogą liczyć na ich hojność i szczodre serce. Tylko podczas jednego dnia akcji, która odbyła się w sobotę 23 września udało się zebrać 633 kg karmy dla zwierząt z sosnowieckiego schroniska. To zasługa m.in. społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie, która podczas zbiórki zorganizowanej przez szkolny wolontariat zebrała 134 kg suchej i mokrej karmy dla psów i kotów. W akcję, jak co roku obok osób indywidualnych włączyli się pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz włodarze Będzina, wiceprezydenci miasta, Pan Rafał Adamczyk i Daria Paterek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta, Pani Aneta Witkowska-Złocka oraz Pani Anna Pawęzowska, Skarbnik Miasta Będzina. Byli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, przyjaciele zwierząt oraz Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom w Sosnowcu, z którym od lat biblioteka współorganizuje akcje. W przygotowanie zbiórki włączyli się także znani z niesienia pomocy wolontariusze działającego przy będzińskim MOPS-ie Stowarzyszenia Zaczarowana Pomoc z Katowic, z prezesem, Panią Edytą Otczyk, czarodziejką od kolorowych baniek mydlanych. Nie zawiódł artysta-plastyk, Pani Jolanta Placzyńska z sosnowieckiego Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, z którą dzieci malowały uroczego kota. Podczas sobotniej zbiórki nie mogło zabraknąć wolontariuszy Stowarzyszenia Nadzieja na Dom, którzy kwestowali na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. Magdalenie Stebleckiej i Wiktorii Urańtówce towarzyszyła poszukująca domu 9-letnia suczka Layla.

Obok 633 kg karmy dla zwierząt podczas sobotniej akcji "Pełna Miska dla Schroniska" zebrano dodatkowo 8 kg żwirku, sporą ilość plastikowych nakrętek oraz materacy, kołder, poduszek, prześcieradeł, zabawek i innych akcesoriów przydatnych w opiece nad zwierzętami. A to jeszcze nie koniec, bo "Pełna miska dla Schroniska" w będzińskiej bibliotece trwa. Do soboty 30 września każdy, kto ma potrzebę pomocy bezdomnym zwierzętom może się włączyć w inicjatywę i złożyć w siedzibie będzińskiej biblioteki dar swojego serca.

Tym wszystkim, którzy już to zrobili organizatorzy serdecznie dziękują za obecność, szczodrość i pamięć o potrzebujących naszej pomocy zwierzętach.

więcej informacji

dodano: 27-09-2017
Twórca i jego dzieło – konkurs wiedzy o Bolesławie Leśmianie

plakat konkurs o bolesławie leśmianie

"Idzie poeta - niebieski wycieruch! - twórczość Bolesława Leśmiana" to motto przewodnie drugiej edycji konkursu wiedzy organizowanego w cyklu "Twórca i jego dzieło" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas II-III gimnazjów z będzińskich placówek oświatowych. Tegoroczna edycja konkursu nawiązuje do osoby Bolesława Leśmiana, poety, prozaika i krytyka literackiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego i upamiętnia przypadającą w bieżącym roku 140. rocznicę urodzin poety i 80. rocznicę jego śmierci.

Konkurs obejmuje trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana), kreację w formie opowieści cyfrowej, podczas której uczestnicy muszą zinterpretować i zaprezentować w formie pracy plastycznej wybrany fragment utworu Bolesław Leśmiana oraz prezentację tekstów poety.

Szkoły mogą zgłaszać do konkursu trzyosobowe drużyny. Termin zgłoszeń upływa 20.10.2017 r. Działania konkursowe połączone z finałem odbędą się 29 i 30 listopada 2017 r. o godzinie 9.00 w Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Więcej informacji o konkursie można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy pod nr tel. (32) 267-41-65 lub wysyłając maila z zapytaniem pod adres dziecieca@biblioteka.bedzin.pl.

Organizatorem konkursu jest Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Współorganizatorami jest Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie oraz Stowarzyszenie Filary Kultury.

dodano: 18-09-2017
Pełna miska dla schroniska w Będzinie

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

5 godzin akcji, ogromne zaangażowanie ludzi, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny, atmosfera zrozumienia i serdeczności. Efekt: 764 kg karmy dla zwierząt z sosnowieckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, duża ilość koców, materacy, prześcieradeł i plastikowych nakrętek oraz 554.00, które przeznaczono na działalność schroniska. Tak było w 2016 roku.

W tym roku po raz piąty miasto Będzin zaprasza wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los bezbronnych i bezdomnych zwierząt do wsparcia akcji "Pełna miska dla schroniska", która odbędzie się 23 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. W tym dniu, karma dla zwierząt, koce, prześcieradła i inne akcesoria niezbędne do opieki nad zwierzętami będą zbierane w godzinach od 10.00 do 14.00 w budynku biblioteki (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1). Osoby, które nie będą mogły wesprzeć akcji tego dnia, mogą to uczynić do soboty 30 września przynosząc karmę do biblioteki. Wszelkie okazane w tym terminie gesty wsparcia biblioteka przekaże Stowarzyszeniu Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom w Sosnowcu, z którym od 5 lat przeprowadza inicjatywę.

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

dodano: 15-09-2017
Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch

plakat

22 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie będzie gościła Annę Kańtoch, autorkę kryminałów oraz powieści i opowiadań fantastycznych. Debiutująca w 2004 roku opowiadaniem "Diabeł na wieży" Anna Kańtoch aktywnie działa w Śląskim Klubie Fantastyki. W 2007 roku na Euroconie została nagrodzona nagrodą dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Napisała trzy tomowy cykl powieści "Przedksiężycowi", a także "Miasto w zieleni i błękicie" oraz "Tajemnice Diabelskiego Kręgu". Jej pierwsza pozbawiona elementów fantastycznych powieść "Łaska" (2016), została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Anna Kańtoch jest również czterokrotną laureatką nagrody imienia Janusza A. Zajdla (2009, 2010, 2011 i 2014), a w 2013 roku otrzymała nagrodę literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".

Znana również pod pseudonimem Anneke pisarka spotka się z czytelnikami w będzińskiej bibliotece z okazji 10-lecia działającego przy książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, projektu zainicjowanego przez Instytut Książki. Spotkanie z autorką rozpocznie się o godzinie 17.00. Zapraszamy. Wstęp wolny.

dodano: 15-09-2017
KONKURS DLA SENIORÓW

plakat

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Będzina w wieku 60+ do udziału w konkursie "BĘDZIŃSKA KOPALNIA TALENTÓW".

Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę w jednej z następujących kategorii:

 • Fotografia - Praca zgłoszona na konkurs musi mieć wymiar 20x30cm, na zdjęciu nie należy umieszczać daty ani godziny.
 • Malarstwo - Rękodzieło (szydełkowanie, robótki na drutach, hafciarstwo, szycie, rzeźbiarstwo, wikliniarstwo, scrapbooking, decoupage, lepienie z masy solnej, gliny, bibułkarstwo, papieroplastyka itp.)
 • Literatura (proza, poezja).

Prace konkursowe wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 w siedzibie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie ul. Jana III Sobieskiego 1 lub przesłać tradycyjną pocztą na adres: Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie ul. Jana III Sobieskiego 1, 42-500 Będzin. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 25.10.2017 o godzinie 10:00 w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego ul. Piłsudskiego 39, gdzie odbędzie się uroczysta gala finałowa konkursu.

Wydarzenie - organizowane przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie, Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Urząd Miejski w Będzinie w ramach Będzińskiego Tygodnia Seniorów - objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

dodano: 19-09-2017
Lokale do WYNAJĘCIA w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie

Lokale do WYNAJĘCIA

Lokale do wynajęcia w budynku Biblioteki Głównej – plac prof. Włodzimierza Wójcika 1

- pomieszczenie biurowe

I piętro budynku, powierzchnia 17 m2 z oknem, lokal wyposażony w instalację elektryczną i cieplną oraz sieć komputerową; dostęp do sanitariatów oraz pokoju socjalnego

- sala konferencyjna

I piętro budynku, 80 miejsc, scena, wyposażenie w sprzęt: nagłaśniający (wzmacniacz + mikrofon stacjonarny + 2 mikrofony bezprzewodowe), multimedialny (rzutnik). W sali mogą odbywać się spotkania konferencyjne, wykłady, kameralne koncerty i przedstawienia teatralne (scena) oraz zajęcia taneczne (lustra)

- klub Czytelnika "Pod Sową"

parter budynku, 60 miejsc, dostęp do zaplecza kuchennego (z możliwością wykorzystania na cele cateringowe).

Biblioteka posiada własne miejsca parkingowe do dyspozycji użytkowników biblioteki.

Informacje szczegółowe (cennik, formularz rezerwacji) zawiera dostępny na stronie www.biblioteka.bedzin.pl .

Regulamin wynajmu sali konferencyjnej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie Można też skontaktować się z sekretariatem biblioteki w godzinach od 7.30 do 15.30, tel. 32 267 41 65.

Lokale do WYNAJĘCIA Lokale do WYNAJĘCIA Lokale do WYNAJĘCIA

dodano: 18-09-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.