przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie ze Zbigniewem Białasem i najnowszą jego powieścią z cyklu Kronik Zagłębiowskich

Spotkanie ze Zbigniewem Białasem

26 października gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie był Zbigniew Białas, prozaik, tłumacz, autor fascynującej sosnowieckiej trylogii, na którą składa się Korzeniec, Puder i pył, Tal, profesor nauk humanistycznych. Spotkanie, które patronatem objął Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski, poświęcono najnowszej powieści autora, która zostanie wydana jesienią 2018 roku, jako czwarty tom Kronik Zagłębiowskich.

Przedpremierowe czytanie fragmentów książki, inspirowanej historią czternastoletniej Rutki Laskier, odbyło się dzięki uprzejmości Małgorzaty Saniak, aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu, która w niezwykle emocjonalny sposób oddała charakter powieści. Pod wrażeniem był sam autor, który przyznał, że nie doświadczył tak dużego wzruszenia pisząc książkę, jak podczas jej słuchania. Cisza, skupienie i zaduma towarzyszyły spotkaniu niemal cały czas. Pełna refleksji wyszła ze spotkania młodzież z będzińskiego Gimnazjum nr 3, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Usługowo-Technicznych oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 15 w Sosnowcu. Przemyślenia na temat codzienności rówieśnicy, pełnej strachu, przerażenia i bezwzględności były dla młodych ludzi niezwykle trudnym ładunkiem emocji. Sam autor w jednym z wywiadów przyznał, że im bardziej zagłębiał się w opisywaną materię, tym wyraźniej zdawał sobie sprawę, że życie Rutki Laskier domaga się powieści kameralnej, skupionej na jej osobie, a nie na całości społeczności. Interesuje go, więc przede wszystkim zwykła żydowska dziewczyna, której przyszło dojrzewać w potwornych czasach.

Książka, której premiera odbędzie się podczas przyszłorocznych Śląskich Targów Książki inspirowana jest historią Rutki Laskier, czternastoletniej dziewczyny pochodzenia żydowskiego, która podczas II wojny światowej mieszkała wraz z rodzicami i młodszym bratem w będzińskim getcie. W ostatnim roku życia, w okresie od stycznia do kwietnia 1943 pisała pamiętnik, który odnaleziony po 63 latach przez Stanisławę Sapińską, przyjaciółkę Rutki, został wydany w kwietniu 2006 roku w opracowaniu Adama Szydłowskiego. Pamiętnik i historia losów czternastoletniej Rutki, stała się przedmiotem niemalejącego do dziś zainteresowania. "Pamiętnik" doczekał się trzech wydań w Polsce i został przetłumaczony na wiele języków, w tym język angielski, hiszpański, włoski, hebrajski, portugalski, holenderski i francuski. 1-go października br. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie odbyła się premiera spektaklu pt. "Pamięć Rutki", którego źródłem była historia życia młodej Żydówki. Powstały również filmy dokumentalne o losach Rutki Laskier. W 2008 roku obraz nakręciła francuska telewizja AFP oraz brytyjska telewizja BBC. Z kolei w styczniu 2006 roku powstał film pt. "Pamiętnik Rutki Laskier" autorstwa Marka Kopczackiego, zrealizowany na zlecenie TVP 3 Katowice. Dzięki uprzejmości telewizji, która wydarzenie "Rutka w Auschwitz" organizowane przez będzińską ksiażnicę objęła patronatem medialnym, uczestnicy spotkania mogli sobie również przypomnieć ten film.

więcej informacji

dodano: 27-10-2017
Honorowi Obywatele Miasta Będzina – wystawa edukacyjna Stowarzyszenia Filary Kultury

honorowi obywatele miasta będzina

Wystawa edukacyjna Honorowi Obywatele Miasta Będzina prezentująca sylwetki osób, które zostawiły trwały ślad w historii Będzina przygotowana przez Stowarzyszenie Filary Kultury prezentowana jest obecnie w Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie.

Ekspozycja upamiętniająca osoby szczególnie zasłużone dla Będzina - kardynał Jean-Marie Lustiger, Jan Świderski, Sławomir Pietras, Janusz Gajos, Bogusław Fornalczyk, biskup Adam Śmigielski, Zbigniew Zarzycki - będące ambasadorami miasta rozsławiającymi jego dobre imię w kraju i w świecie, prezentowana była dotychczas w szkołach, placówkach kultury oraz instytucjach urzędu publicznego. W sierpniu i wrześniu tego roku swoją przestrzeń na jej ekspozycję udostępniła Parafia Nawiedzenia NMP w Będzinie - Syberce.

Wystawa powstała w 2015 roku w ramach projektu Honorowi Obywatele Miasta Będzina z inicjatywy działającego przy Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, Stowarzyszenia Filary Kultury, przy finansowym wsparciu Miasta Będzin, które przekazało fundusze z dotacji na realizację zadnia publicznego w zakresie kultury.

więcej informacji

dodano: 25-10-2017
Dzień Edukacji Narodowej

dzień edukacji narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 19 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie będzińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podczas uroczystości Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski pogratulował wszystkim odznaczonym Medalem Komisji Edukacji Narodowej - najwyższym odznaczeniem resortowym nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. W trakcie spotkania wręczono również pamiątkowe dyplomy dla nauczycieli, którzy w tym roku przeszli na emeryturę.

Uroczystość uświetniły występy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 25-10-2017
Warsztaty komputerowe studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Warsztaty komputerowe

W październiku będzińska biblioteka przywitała ponownie studentów Będzińskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku na warsztatach komputerowych. Naukę podjęli zarówno studenci grup średnio zaawansowanych, którzy już uczestniczyli w warsztatach w roku akademickim 2016/2017, jak i nowo upieczeni studenci.

Na zajęciach warsztatowych seniorzy poznają się m. in. zasady obsługi komputera, uczą się pisać i edytować teksty, poznają zasady bezpiecznego wyszukiwania informacji w internecie, korzystania z poczty elektronicznej oraz komunikatorów społecznościowych. Każdy z uczestników warsztatów ma także możliwość indywidualnych konsultacji z bibliotekarzem, z pomocą którego może utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności poza zajęciami w Czytelni Głównej biblioteki.

więcej informacji

dodano: 24-10-2017
Spotkanie Literackiego i Książkowego Klubiku LUBIK dla dzieci

Zajęcia z dziećmi

W piątkowe popołudnie, 20 października, odbyło się kolejne spotkanie Literackiego i Książkowego Klubu LUBIK dla dzieci, które oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki organizuje cyklicznie w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki. Podczas spotkania dzieci rozmawiały na temat życiowych skarbów, którymi jak pokazują historie bohaterów książki "Królewna" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, są przyjaźni, tolerancja, akceptacja i bezinteresowność w niesieniu pomocy. Autorka kontrastuje ze sobą dwa światy: typowy świat dzieci niezamożnych rodziców, spędzających czas na zabawie z koleżankami i kolegami oraz świat królewny Amelki, samotnej dziewczynki, której rodzice są skupieni na pracy, która zaczyna dopiero odkrywać radość z najzwyklejszych podwórkowych zabaw oraz towarzystwa rówieśników.

Napisana w niezwykle mądry sposób książka, posiada cechy charakterystyczne dla przypowieści i pobudza małych czytelników do przemyśleń na całkiem dorosłe tematy, m.in. tego, co w życiu jest najważniejsze i czy można to kupić.

więcej informacji

dodano: 24-10-2017
Jak dobrze mieć przyjaciela

Zajęcia z dziećmi

Przyjaźń - jak dobrze mieć przyjaciela, o tym fakcie przekonały się dzisiaj dzieci z grupy Sowy Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie, które wraz z rodzicami wzięły udział w zajęciach literackich organizowanych przez filię nr 9 będzińskiej biblioteki. Dzieci wysłuchały wiersza Agnieszki Frączek "Mój przyjaciel", opisały, jaki powinien być przyjaciel, a w zabawie "Prawda czy fałsz" wskazały zachowania właściwe dla przyjaźni Złożyły również obietnicę, że będą dla siebie dobrymi przyjaciółmi. Przy pomocy rodziców, wychowawczyń i bibliotekarki stworzyły drzewko przyjaźni, na którym znalazły się serduszka z imionami wszystkich uczestników zabawy oraz bransoletkę przyjaźni, którą dzieci się wzajemnie obdarowywały.

Przedszkolakom odczytano też list od tajemniczego przyjaciela, który przypomniał, że warto mieć przyjaciół, którzy pomogą w trudnej chwili i pocieszą, gdy smutno. Podzielą się tym, co mają i pamiętają o naszych urodzinach. Na koniec zabawy przygotowano wspólny poczęstunek, przy którym zasiedli wszyscy uczestnicy spotkania, a każdy przedszkolak otrzymał dyplom przyjaźni.

więcej informacji

dodano: 23-10-2017
Dary jesieni

zajęcia z dziećmi

Filia nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprosiła 18 października grupę podopiecznych Miejskiej Świetlicy Środowiskowej do udziału w zajęciach edukacyjnych "Dary jesieni". Podczas spotkania dzieci mówiły o charakterystycznych cechach jesieni, jej darach pochodzących z różnych środowisk (lasu, sadu, parku, ogrodu) oraz o ich znaczeniu dla ludzi i zwierząt. Dzieci z przygotowanych darów jesieni, m.in. liści, kasztanów, jarzębiny wykonały prace, które są eksponowane w bibliotece.

więcej informacji

dodano: 20-10-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.