przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"W dziejach gwiazdy najdalszej brać zawrotny udział. I zawczasu już srebrnieć tym, co kiedyś będzie" - 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana, poety, prozaika, eseisty i tłumacza

Wystawa z okazji rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana

W styczniu 2017 roku minęła 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana, jednego z najbardziej oryginalnych twórców polskiej literatury XX wieku. Z tej okazji Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie przygotowała wystawę edukacyjną, która od listopada, miesiąca 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana, prezentowana jest w holu dolnym budynku biblioteki głównej (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1). Inspiracją decydującą o doborze prezentowanych na wystawie materiałów stał się cytat "W dziejach gwiazdy najdalszej brać zawrotny udział. I zawczasu już srebrnieć tym, co kiedyś będzie" z wiersza "Zmierz bezpowrotny" opublikowanego w tomiku "Powieści o rozumnej dziewczynie".

Badacz życia i twórczości Leśmiana, redaktor jego "Dzieł zebranych", Jacek Trznadel, w wydanym w 2016 roku "Kalendarium Leśmianowskim" napisał: "Układaniu tego kalendarium towarzyszyła myśl, że obcuję z poetą, który wyraził tak wiele z ludzkich uczuć i myśli. Znaczy to, że czytając jego utwory, może lepiej rozumiemy życie. To duże słowa, ale tak właśnie patrzę na poezję Leśmiana". Do takiego spojrzenia na twórczość obdarzonego niezwykłą wyobraźnią Bolesława Leśmiana zachęca wystawa przygotowana przez bibliotekarzy Wypożyczalni Głównej. W ekspozycji dominuje tekst, ukazujący niepowtarzalny poetycki świat Leśmiana z pogranicza jawy i snu, świat, który wypełniony został niezwykłymi postaciami: Srebroni, Znikomków, Śnigrobków, świat wsparty na filozoficznych rozważaniach nad relacjami natury, człowieka i Boga. Świat, który inspirował i inspiruje wielu muzyków i piosenkarzy, którzy w swoich aranżacjach prezentują utwory poety. Leśmiana można odnaleźć w repertuarze Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Magdy Umer, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua czy Anny Marii Jopek. Bolesław Leśmian zaprezentowany został także, jako bohater poetyckiego dokumentu, filmu o wartości artystycznej i edukacyjnej, który powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia "Towarzystwo Leśmianowskie" z Zamościa, z którym poeta był związany. Film pod roboczym tytułem "Film o Leśmianie" kręcony w Zamościu i w Iłży ma pokazać Leśmiana w kontekście międzywojnia, przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne.

Prezentowana w będzińskiej bibliotece wystawa to także obraz Leśmiana, jako męża i ojca, człowieka mającego swoje pasje i słabostki, jak choćby tą do mocnej kawy. Ekspozycja "W dziejach gwiazdy najdalszej brać zawrotny udział. I zawczasu już srebrnieć tym, co kiedyś będzie" dostępna do końca grudnia w godzinach otwarcia biblioteki będzie również jednym z elementów wzbogacenia wiedzy uczestników konkursu "Idzie poeta niebieski wycieruch - twórczość Bolesława Leśmiana", którego finał odbędzie się pod koniec listopada.

Zygmunt Kubiak, pisarz, eseista, tłumacz i propagator kultury antycznej, rolę Leśmiana w światowej i europejskiej kulturze, zdefiniował w następujący sposób: "Są artyści wielcy przez swoją uniwersalność, przez to, że ogarniają ogromny zakres różnych spraw, jakie mogą obchodzić. I są artyści wielcy przez absolutną niepowtarzalność swojej wizji, przez to, że ukazują rzeczy, których bez nich nikt by nie ujrzał. Do tej drugiej kategorii należy wielkość Leśmiana. Był Leśmian. Do końca świata nie będzie drugiego Leśmiana".

więcej informacji

dodano: 15-11-2017
Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących - EDYCJA 2017

Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Będzinie przystąpiła w 2016 roku do projektu "Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących" realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma ułatwić i wyrównać szansę dostępu do książek nagranych w postaci audiobooków osobom z dysfunkcją wzroku.

Stowarzyszenie "Larix" nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących zajmuje się od 2007 r. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem będzińska biblioteką będzie mogła stale powiększać księgozbiór dostosowany do potrzeb osób z wadą wzroku.

więcej informacji

dodano: 15-11-2017
Będziński Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

dyskusyjny klub książki

Moderator Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 15 listopada o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową".

Tym razem tematów do rozmów będzie dostarczała autobiograficzna powieść szwedzkiej pisarki Agnety Pleijel "Wróżba. Wspomnienia dziewczynki". Historia książki skupia się na wspomnieniach dojrzałej kobiety powracającej do trudnych czasów dorastania. Sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania uzmysławia czytelnikowi, jak bardzo bolesne doświadczenia okresu dorastania są zbieżne, niezależnie od szerokości geograficznej, czy czasów, w których żyjemy.

"Wróżba. Wspomnienia dziewczynki" to opowieść o przyjaźniach, pierwszych kontaktach z chłopcami, chorobie i pasji czytania, uciekaniu w lektury i marzeniu o wolności i pisaniu. To doskonała, choć niełatwa, książka pobudzająca do wielu interesujących dyskusji na bardzo różne tematy. Wstęp na spotkanie bezpłatny.

dodano: 13-11-2017
Finał IX edycji konkursu Znaszli ten kraj

plakat

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego zaprasza na finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego "Znaszli ten kraj", który odbędzie się 17 listopada o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1. Podczas uroczystości w Galerii klubu "Pod Sową" odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej nagrodzone w konkursie prace malarskie, fotograficzne, hafciarskie.
dodano: 13-11-2017
W świecie literatury fantasy

W świecie literatury fantasy

Czym jest fantazja i jak ważną rolę odgrywa na poszczególnych etapach rozwoju dzieci chyba wiedzą wszyscy. Doskonale wiedzą o tym także bibliotekarze oddziału dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, którzy pod koniec października zorganizowali zajęcia poświęcone fantastyce, w szczególności literaturze fantasy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie, którzy uczestniczyli w zajęciach przenieśli się w interesujący świat Krasnali Marcina Przewoźnika, autora "Wielkiej Encyklopedii Krasnoludów" i krainę Skrzatów Wila Huygena. Zainspirowane historiami i wybrykami literackich bohaterów nadprzyrodzonych światów dzieci zaprojektowały, a potem wykonały mieszkanie krasnoludków. Wszystkie rysunki zostały połączone w jedną całość tworząc w ten sposób barwny i przestronny dom dla znanych wszystkim mieszkańcom bajek i baśni.

więcej informacji

dodano: 06-11-2017
Międzynarodowy Dzień Muzyki

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest 1 października. Święto to doskonała okazja do przypomnienia sobie o słynnych kompozytorach i znanych utworach muzycznych. Zbiory biblioteczne oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki oferują swoim młodym czytelnikom literaturę dotyczącą muzyki, wśród której można znaleźć między innymi następujące tytuły: "Chopin oczami dzieci" Doroty Wyżyńskiej - Konopielki, "100 instrumentów muzycznych" czy "Piosennik Ciotki Klotki" Ewy Chotomskiej. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie uczestniczący w zajęciach literackich "Mała podróż po wielkim księgozbiorze" po zapoznaniu się z literaturą przedmiotu poddali się muzycznym zabawom. Quiz, rebusy i ilustrowanie utworu Fryderyka Chopina okazało się dobrym sposobem na połączenie nauki i zabawy.

więcej informacji

dodano: 06-11-2017
Nauka języka angielskiego z Helen Doron

Nauka języka angielskiego z Helen Doron

Metoda nauczania Helen Doron English to sprawdzony sposób na naukę języka angielskiego zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Łączy naukę z zabawą, pozwalając w naturalny i szybki sposób przyswajać język obcy. Przekonały się o tym dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które 4 października spotkały się z Elizą Sommer z Centrum Helen Doron w Sosnowcu w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki. Zajęcia poświęcone były zagadnieniu ekologii i związanym z ochroną środowiska nawykom sortowania odpadów.

więcej informacji

dodano: 06-11-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5 6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.