przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zajęcia z dziećmi

zajęcia z dziećmi

25 listopada swoje święto obchodzą pluszowe misie i tej okazji grupa Wróbelków z Przedszkola Miejskiego nr 11 odwiedziła Filię Podłosie będzińskiej biblioteki. Na początku spotkania dzieci wysłuchały piosenki "Pewien bardzo mały miś" i dowiedziały się, jak powstała ta ulubiona przez wszystkich zabawka, i dlaczego swoje święto obchodzi 25 listopada. Następnie wysłuchały wiersza Czesława Janczarskiego "Naprawiamy misia" i rozwiązywały zagadki o misiach. Był też czas na zabawy ruchowe, m.in. "Ja jestem niedźwiadek", "stary niedźwiedź mocno śpi" oraz zabawy na spostrzegawczość, podczas których dzieci w parach zbierały do otrzymanych kubeczków, zgodnie z umieszczonymi na nich obrazkach, listki, kropelki miodu, wody lub kwiatki. Po dobrej zabawie była przerwa na "małe conieco", po którym przedszkolaki nabrały energii na dalsze brykanie oraz kolorowanie obrazków z misiami.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Przedszkolaki a edukacja czytelnicza

zajęcia z dziećmi

W bogatej i różnorodnej ofercie zajęć przygotowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie nie brakuje zajęć o charakterze edukacyjnym na wszystkich poziomach nauczania. Wśród nich ciekawa jest propozycja zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej dla najmłodszych. Zajęcia realizowane w cyklu "Ciekawostki, zakamarki... u pani bibliotekarki" pozwalają poznać dzieciom bibliotekę zarówno od strony czytelnika, jak i jej pracowników. Uczestnicząc w spotkaniach dzieci utrwalają nawyki czytelnicze, kształtują umiejętność rozumienia tekstu oraz potrzebę i umiejętność ładnego czytania. Podczas zajęć, nawet najmłodsi odbiorcy, tak jak dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Będzinie, poprzez zabawę przygotowują się do korzystania z różnych źródeł informacji, uczą się komunikowania i znaczenia mediów, jako środków pośredniczących w procesie komunikowania.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
LUBIK Literacki i Książkowy Klubik

zajęcia z dziećmi

9 listopada w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki odbyło się kolejne spotkania LUBIK-a, Literackiego i Książkowego Klubiku dla dzieci, organizowanego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży. Inspiracją do spotkania i dyskusji była książeczka dla dzieci "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko", której autorem jest Grzegorz Kasdepke, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej 2017.

"Kacperiada" to zbiór zabawnych historii, które spotkały się z uznaniem zarówno dzieci jak i ich rodziców. Książka pełni funkcję edukacyjną. Młody czytelnik, poznaje bowiem nowe słowa, przedmioty, kształtuje swoją wyobraźnię oraz poczucie humoru, w którym odkrywa różnicę między łagodnym żartem, a ironią.

Uczestnikom LUBIK- a najbardziej spodobało się opowiadanie Marchewkowy tort, które porusza ważny temat akceptacji i tolerancji wobec inności przejawiającej się zarówno w wyglądzie ludzi, ich trybie życia, tradycji i kulturze. Efektem dyskusjo o opowiadaniu były wykonane przez dzieci torciki przyjaźni, które dzieci obiecały przekazać swojemu bliskiemu koledze lub koleżance.

więcej informacji

dodano: 23-12-2017
Bajkowe Halloween

zajęcia z dziećmi

Wśród oferty wydarzeń edukacyjnych u kulturalnych oferowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie coraz większą popularnością cieszą się zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznają literaturę, kulturę i zwyczaje różnych krajów. W ramach spotkań najmłodsi mieszkańcy Będzina uczą się, że jest wiele kultur, które są nam obce i dalekie, które jednak warto poznać. Są też takie, które są nieco bardziej znane, ale niestety nieprawidłowo przez nas oceniane, mimo, że są i ciekawe i wartościowe.

Podczas jednych z takich zajęć zorganizowanych 31 października w filii nr 1 (Ksawera) dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie poznały zabawy rówieśników, które towarzyszą im w związku z obchodzonym przez nich świętem Halloween. Przedszkolaki wysłuchały irlandzkiej legendy pt. "Dlaczego dynia? Historia i legenda Dyni Jacka O’Lanterna", nauczyły się rymowanki "My jesteśmy straszne stwory...", którą ich angielscy koledzy i koleżanki obdarowują wszystkich w Halloween, by otrzymać słodkie przysmaki. Dzieci, wcielając się w angielskich rówieśników wymyśliły, że temu zwyczajowi może towarzyszyć pokaz mody, konkurs na najstraszniejszą i najgroźniejszą minę lub postać bajkową.

Dzięki udziałowi w takich zajęciach jak "Bajkowe Halloween", poprzez poznawanie kultury i tradycji innych krajów, kształtuje się u dzieci tolerancja dla inności i świadomość, że wielość kultur i tradycji jest największym bogactwem naszego świata. Dodatkowo dzieci uczą się współpracy oraz wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas spotkania przy planowaniu zabawy, której inspiracją w tym konkretnym przypadku stał się wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Straszny wierszyk" oraz Ludwika Jerzego Kerna "Zabawa duchów".

więcej informacji

dodano: 29-11-2017
Międzynarodowy dzień postaci z bajek

zajęcia z dziećmi

Bajki to nieodzowny elementem każdego dzieciństwa, a obchodzony 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest dobrą okazją, by zaprosić najmłodsze dzieci do bajkowego świata, który tak uwielbiają. W filii nr 1 (Ksawera) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 6 zaproponowano z tej okazji zabawę konkursową, której celem było sprawdzenie znajomości bajek i baśni. Wcześniej dzieci uczestniczyły w organizowanych cyklicznie przez bibliotekę "Porankach literackich", podczas których słuchały fragmentów baśni, dowiadywały się, że bajki rozweselają, bawią i uczą przekazując ważne prawdy życiowe. Rozwiazywanie literackich zagadek, rozpoznawanie bajkowych postaci czy namalowanie ulubionego bohatera nie tylko nie przysporzyło dzieciom większego problemu, ale pokazało jak ogromną wiedzę na temat baśni i bajek w literaturze i filmie mają dzieci. Podczas zabawy za udział, w której wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy przedszkolaki dowiedziały się, że 5 listopada to nie tylko święto Postaci z Bajek. To także dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney'a. Nie zabrakło także głośnego czytania, bo każdy kontakt z książką rozwija dziecięcą fantazję, pamięć i wzbogaca słownictwo. Warto więc po nie sięgać jak najczęściej.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
WINDYKACJA ZBIORÓW w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie kontynuując działania mające na celu odzyskanie zbiorów bibliotecznych wypożyczonych w latach 2007 - 2014 oraz należności wynikających z tytułu ich nieterminowego zwrotu podjęła w 2017 roku współpracę z Kancelarią Adwokacką Sylwia Snoch-Gomułka.

Decyzja o współpracy z kancelarią adwokacką podyktowana troską o Czytelników, którzy systematycznie korzystają z biblioteki i wywiązują się ze swoich zobowiązań, a niejednokrotnie nie mogą skorzystać z poszukiwanej lektury, była decyzją trudną. Zanim została podjęta, Biblioteka na bieżąco prowadziła korespondencję z Czytelnikami w formie wezwań do zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych.

Na mocy zawartej w dniu 21.11.2017 roku umowy o świadczenie usług windykacyjnych, Kancelaria Adwokacka Sylwia Snoch-Gomułka z siedzibą w Zabrzu, przyjęła na siebie obowiązek wykonania usługi windykacji należności na rzecz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Na mocy podpisanej umowy :

 1. Wszelkie ściągane przez Kancelarię Adwokacką należności będą wpłacane przez dłużników na wskazany numer rachunku bankowego.
 2. Kancelaria Adwokacka będzie podejmowała i prowadziła czynności windykacyjne tak, aby zwrot książek lub ich pieniężny ekwiwalent w przypadku zgubienia lub zniszczenia nastąpił w Bibliotece Głównej lub Filiach MiPBP w Będzinie.
 3. Biblioteka w okresie ważności zlecenia nie prowadzi z czytelnikami/dłużnikami żadnych uzgodnień dotyczących spłaty zadłużenia, kierując osoby zainteresowane do rozmów z Kancelarią Adwokacką. Postępowanie polubowne prowadzone przez Wykonawcę w formie negocjacji z dłużnikami i stosowanie instrumentów prawnych, ma na celu doprowadzenie do wykonania zobowiązań dłużników w stosunku do Biblioteki.
 4. Kancelaria Adwokacka Sylwia Snoch-Gomułka zobowiązana jest do podejmowania w stosunku do czytelnika/dłużnika działań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zachowując należytą staranność, zgodnie z przyjętymi zasadami współżycia społecznego oraz powszechnie akceptowanymi zasadami kultury osobistej.
 5. Działania Kancelarii Adwokackiej nie mogą narażać dobrego imienia Biblioteki na jakikolwiek uszczerbek.

Działanie podjęte przez Bibliotekę zgodnie z zapisami ustawowymi i regulaminowymi, mają na celu przeciwdziałanie rozproszeniu zbiorów bibliotecznych pozyskanych ze środków publicznych, a tym samym zwiększenie ich dostępności dla wszystkich użytkowników biblioteki. Książka jest przedmiotem użyczenia, stanowi własność i majątek biblioteki, który jest dobrem wspólnym.

Dane do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Sylwia Snoch-Gomułka:
tel. : 667-588-400
e-mail : biuro@kancelaria-snoch-gomulka.pl

dodano: 21-11-2017
Dizajn tamtych czasów Wojciecha Grabowskiego

plakat Dizajn tamtych czasów

W piątek, 24 listopada o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się promocja książki "Dizajn tamtych czasów", której autorem jest Wojciech Grabowski.

Książka, to 15 krótkich opowiadań o przedmiotach, które w latach 70-tych i 80-tych wywoływały gorące dyskusje i emocje. To zarówno wielogabarytowe przedmioty (tramwaj model 102N, ciężarówka Star25, furgon elektryczny Stal 158, motorower Komar), jak i mniejsze, stanowiące wystrój ówczesnych mieszkań, m.in. telewizory, radia. Ich opisy oraz sposoby użytkowania przeplatają się z osobistymi, autobiograficznymi wątkami, tworząc wyjątkowy, niezwykle plastyczny i osobisty dizajn. Ta książka, jak napisał publicysta, felietonista i historyk literatury Jerzy Sosnowski, to "rzecz, którą koniecznie powinni Państwo przeczytać!". Wstęp wolny.

dodano: 21-11-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.