przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zimowe zabawy z reporterką Nelą

Zimowe zabawy z reporterką Nelą

18 stycznia, w kolejnym dniu biblioferii oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki zaprosił dzieci w zimową podróż z książką. Tym razem uczestnicy zajęć dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Antoniowie miały okazję na przeżycie fantastycznej przygody z Nelą, małą reporterką, autorką niezwykle popularnych książek podróżniczych dla dzieci. Mająca 10 lat Nela zaprosiła dzieci na szybki kurs poszukiwacza przygód, podczas którego zdobywały umiejętności niezbędne każdemu podróżnikowi.

Następnie zainspirowani zabawami z książką wykonały prace plastyczne, których motywem były oczywiście zimowe sporty i zabawy. Powstały rzeźb wykonane z folii aluminiowej i ozdobnego drutu. Kolorowe dodatki i dekoracje pomogły w stworzeniu unikalnych i oryginalnych bałwanków. Wśród figurek wykonanych przez dzieci znalazł się także wymagający precyzji i cierpliwości druciany saneczkarz.

więcej informacji

dodano: 20-01-2017
Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Na pierwszym tegorocznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 18 stycznia klubowicze omawiali jedną z najbardziej interesujących pozycji z literatury faktu, która ukazała się w ostatnich latach. Usypać góry. Historie z Polesia Małgorzaty Szejnert cechuje dobry warsztat dziennikarski, wnikliwe i precyzyjne badania, spójność treści i formy.

Zbiór reportaży przedstawia historię zachodniej części białoruskiego Polesia, obszaru który przed II wojną światową należał do Polski. Małgorzata Szejnert podróżuje po tych terenach i opisuje ich dzieje, często zapomniane, wymazane z pamięci. Jej bohaterowie, ci z przeszłości: amerykańska milionerka i badaczka Arktyki Louise Arne Boyd, brytyjski generał Adrian Carton de Wiart, carski fotograf Izaak Sierbow, Napoleon Orda, rysownik i kompozytor, ojciec kultury białoruskiej i autor gramatyki do języka polskiego, ziemiańska rodzina Skirmuntów, jak i ci z teraźniejszości: wędliniarska dynastia przedsiębiorczych Miniuków, językoznawca Fiodor Klimczuk, który przetłumaczył Biblię na język swojej wsi pokazują różnorodność, piękno, dzikość, biedę i ciężkie momenty dziejowe, które wpływają na tożsamość mieszkańców Polesia.

Usypać góry. Historia z Polesia to książka dla osób, które lubią reportaże, pasjonują się historią i etnografią.

więcej informacji

dodano: 20-01-2017
BIBLIOFERIE

Ferie zimowe rozpoczynają się 16 stycznia i jak co roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W bibliotece głównej przy ulicy Piłsudzkiego 39 oraz filiach odbywać się będą zajęcia plastyczne, konkursy, zabawy oraz imprezy o charakterze sportowym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w imprezach przygotowanych przez pracowników naszej biblioteki. Prosimy też o zapoznanie się z harmonogramem wydarzeń kulturalno-edukacyjnych przygotowanych na okres ferii zimowych 2017. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.biblioteka.bedzin.pl oraz facebooku.

Biblioferie Biblioferiedodano: 11-01-2017
Zimowa podróż z książki do książki

Zajęcia z dziećmi

Podczas dzisiejszych zajęć w bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie wraz z małym misiem Kubusiem Puchatkiem poznawały sposoby na radosne zabawy na śniegu. Wspólnie z bohaterami zimowych opowieści o Kubusiu Puchatku mali czytelnicy przypomnieli sobie z jakich elementów składa się król zimy - bałwan. Wyobraźnia nie zawiodła uczestników zajęć, którzy mieli wspaniałe pomysły na nietypowe dodatki do śnieżnego ludzika. Po skończeniu opowieści przedszkolaki przystąpiły do kolorowania obrazka z bohaterami usłyszanej podczas zajęć opowieści

więcej informacji

dodano: 17-01-2017
Bibliotekarze z Będzina uhonorowani odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Nagrody dla bibliotekarzy

Dziś w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odebrali odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Odznaki przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury odebrała Małgorzata Janas i Beata Wardęga. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał wicewojewoda Mariusz Trepka.

Listy gratulacyjne, słowa uznania oraz kwiaty bibliotekarze otrzymali również od Prezydenta Miasta Będzin Łukasza Komoniewskiego, inicjatora wniosków o uhonorowanie odznaczeniami bibliotekarzy będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 17-01-2017
Bibliotekarze i animacja poklatkowa

Szkolenie z animacji poklatkowej

Posiadając komputer, aparat czy nawet telefon komórkowy każdy jest w stanie stworzyć swoją animację. Wszystko, czego potrzebujemy to pomysł, chęci i trochę czasu by ożywić zwykły rysunek na kartce papieru. W jaki sposób? Na to właśnie pytanie bibliotekarze z naszego powiatu uzyskali odpowiedź podczas warsztatów animacji poklatkowej, które odbyły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie 12 stycznia 2017 r. Uczestnicy szkolenia zostali wprowadzeni w teorię tworzenia animacji oraz zapoznani co jest potrzebne by rozpocząć zabawę w świecie animacji.

Pierwszym krokiem było stworzenie scenariusza historii mającej miejsce, jak można było się spodziewać po uczestnikach, w bibliotece. Kolejnym punktem warsztatów było przystąpienie do kreatywnej części pracy. Na potrzeby animacji bibliotekarze stworzyli postaci oraz scenografię używając do tego jedynie artykułów papierniczych, flamastrów oraz kredek. To wystarczyło, by przed obiektywem aparatu podłączonego do komputera stworzyć historię czytelnika z magicznym sekretem oraz zaradnej bibliotekarki.

Uczestnicy warsztatów nauczyli się również, jak przekazywać zdobyte umiejętności na własnych zajęciach edukacyjnych kierowanych do najmłodszych użytkowników bibliotek. Może w przyszłości te małe warsztaty zaowocują kolejnym sukcesem na miarę oscarowego "Piotrusia i Wilka"?

więcej informacji

dodano: 17-01-2017
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

DKK

W środę 18 stycznia w klubie "Pod Sową" będzińskiej biblioteki odbędzie się pierwsze w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutować będą o książce "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.

"Usypać góry" to wydana w 2015 roku niezwykle ciekawa publikacja z gatunku literatury faktu. Autorka książki, reporterka i pisarka, w niezwykły sposób porusza historię zachodniej części białoruskiego Polesia, które przed II wojną światową leżało w granicach Polski. Krainy, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusi, Żydzi i Poleszucy, czyli "tutejsi", dla których ojczyzna to miejsce człowieka w kosmosie. Książa stanowi zbiór interesujących reportaży, w których Małgorzata Szejnert przybliża nie tylko bogatą historię Polesia, ale przede wszystkim pokazuje, jak obecnie żyje się tam ludziom.

Wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą i żywiołową dyskusją w gronie przyjaciół książek zapraszamy 18 stycznia o godzinie 17.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wstęp wolny.

dodano: 11-01-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.