przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Bajkowy turniej - konkurs ze znajomości baśni i bajek

Bajkowy Turniej

Dnia 10 marca 2017 w Filii nr 9 na Podłosiu odbył się "Bajkowy turniej", czyli konkurs ze znajomości baśni i bajek, zorganizowany dla grupy starszych dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie. W takcie konkursu dzieci rozpoznawały baśnie po czytanych fragmentach. Wśród usłyszanych bajek znalazły się fragmenty m.in o Kopciuszku, Królewnie Śnieżce, Czerwonym Kapturku, Królowej Śniegu czy Śpiącej Królewnie. Także ilustracje związane z baśniami nie kryły przed dziećmi tajemnic. Dodatkową konkurencją było układanie puzzli "Calineczka" na czas. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomami, a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

więcej informacji

dodano: 16-03-2017
Bajkowy Turniej

Bajkowy Turniej

8 marca w Filii nr 9 (Podłosie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbył się "Bajkowy turniej", czyli konkurs ze znajomości baśni i bajek, zorganizowany dla grupy młodszych dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie. W trakcie konkursu przedszkolaki dopasowywały obrazki przedstawiające głównych bohaterów baśni i bajek do przynależnych im książek. Wśród postaci znaleźli się: Czerwony kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i Kubuś Puchatek. Dzieci rozwiązywały również zagadki dotyczące baśni i układały puzzle "Calineczka".

więcej informacji

dodano: 16-03-2017
Będzińskie kreacje, czyli edukacja regionalna dla najmłodszych

Będzińskie kreacje, czyli edukacja regionalna dla najmłodszych

Mieszkający w łęczyckim zamku Diabeł Boruta podczas jednej ze swoich wędrówek zachwycił się zamkiem w Będzinie. I jak mówi legenda postanowił się dostać na zamek i zaprzyjaźnić z jego właścicielem, starostą Goławskim. Podając się za bogatego szlachcica uczestniczył w balu sylwestrowym, na którym zakochał się w Halszce, córce starosty. Losy Diabła Boruty, jego nieszczęśliwa miłości i tajemnice towarzyszące diabelskiej wizycie w Będzinie poznawały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie, które 13 marca odwiedziły oddział dla dzieci i młodzieży biblioteki w Będzinie. Zajęcia "Będzińskie kreacje" zostały zorganizowane w ramach bloku spotkań z edukacji regionalnej, jakie przygotowali bibliotekarze z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta. Ich celem było wprowadzenie dzieci w świat poszukiwań śladów przeszłości własnego regionu poprzez zapoznanie z legendą miasta oraz dostarczenie emocji i doświadczeń związanych z odkrywaniem. Zajęcia opracowane zgodnie z ideą edukacji regionalnej, która zakłada "zbliżać to, co nasze i małe, ku temu, co wielkie, nie pozwalając temu, co małe bezkształtnie się rozpłynąć" przygotowuje dzieci do czerpania z zasobów kultury m.in. architektury i tradycji oraz dorobku historycznego, by kształtować poczucie własnej tożsamości przy zachowaniu otwartości i zrozumienia na inne kultury.

więcej informacji

dodano: 15-03-2017
Ile przyniesiesz tyle wyniesiesz, czyli wymiana książek w Będzinie

Wymiana Ksiązek

25 marca w będzińskiej bibliotece odbędzie się akcja wymiany książek, którą rekomenduje Prezydent Miasta Będzina nie tylko miłośnikom książek i czytania. Akcja, której inicjatorami są Śląscy blogerzy książkowi http://silesiaczyta.pl/ zostanie przeprowadzona w godzinach od 9.00 do 14.00 w budynku głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie- ul. Piłsudskiego 39. Podlegające wymianie książki, ze względu na datę wydania publikacji będą wymieniane będą w trzech kategoriach:
. I kategoria to roczniki 2000 - 2008,
. II kategoria to roczniki 2009 - 2017,
. III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2000-2017.
Wymianie nie podlegają niestety książki dla dzieci, podręczniki oraz komiksy. Za to obowiązuje zasada "ile przyniesiesz, tyle wyniesiesz". Wszystkie szczegóły wymiany książek raz przeczytanych reguluje regulamin akcji. Zapraszamy serdecznie.

Regulamin wymiany książek:
1) Wymianę książkową organizują Śląscy blogerzy książkowi we współpracy z Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie im. Stefana Żeromskiego w dniu 25.03.2017 r. (sobota) w godzinach 09:00 - 14:00.
2) Organizatorzy akcji w żaden sposób nie zarabiają na tej akcji oraz nie czerpią z niej żadnych innych profitów.
3) "Ile przynosisz tyle wynosisz" to główna zasada akcji.
4) Książki wymieniamy w trzech kategoriach (ze względu na datę wydania książki): I kategoria to roczniki 2000 - 2008, II kategoria to roczniki 2009 - 2017, III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2000-2017.
5) Wymieniamy tylko beletrystykę dla dorosłych oraz dla młodzieży. Nie przyjmujemy książek dla dzieci, podręczników, poradników, komiksów itp. Przyniesione książki powinny być w dobrym stanie.
6) Wymiana odbywa się "z ręki do ręki" - jeśli zainteresuje nas dana pozycja na stoliku z danej kategorii to wymieniamy ją na własne książki z tej samej kategorii (decyduje rok wydania).
7) Wraz z oddaniem książek na wymianę uczestnik traci do nich prawo i nie może domagać się ich zwrotu.
8) W sprawach, które pomija powyższy regulamin decyzję podejmują Śląscy Blogerzy Książkowi.

dodano: 15-03-2017
Wieczór poezji Grażyny Janoty

Plakat Wieczór poezji Grażyny Janoty

"Stany skupienia" to tytuł tomiku poetyckiego Grażyny Janoty, która 17 marca będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie (ul. Piłsudskiego 39).

Grażyna Janota jest mysłowicką poetką, mieszkanką Krasów, uczestniczką licznych konkursów poetyckich. W 2016 roku została laureatką II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Wł. Stefana Sebyły, którego organizatorem jest będzińska biblioteka wspierana przez Urząd Miejski w Będzinie, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie.

Podczas wieczoru poetyckiego w Będzinie zaprezentuje wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku "Stany skupienia". Publicysta kulturalny, krytyk literacki, pisarz oraz redaktor Polskiego Radia Katowice, Maciej Szczawiński, autor wprowadzenia do tomiku uważa, że zaprezentowana przez Grażynę Janotę twórczość nie jest poezją łatwych wzruszeń, czytelnych obrazów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 17 marca o godzinie 17.00 do klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Podczas spotkania będzie można nabyć tomik poetycki wraz z dedykacją i autografem autorki. Wstęp wolny.

Zaproszenie Wieczór poezji Grażyny Janoty Zaproszenie Wieczór poezji Grażyny Janoty

dodano: 13-03-2017
Piąta pora roku artystów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

Wystawa obrazów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

Przyroda od wieków stanowi niewyczerpaną skarbnicę prawdy i jest dziełem, które inspiruje wielu artystów, w tym także artystów plastyków. Ponad 30 obrazów 10 autorów zachwyconych pięknem polskiego krajobrazu składa się na wystawę "Piąta pora roku", którą 10 marca w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej biblioteki otworzył Wiceprezydent Miasta Będzina, Pan Rafał Adamczyk.

Umiłowanie natury oraz zachwyt nad pięknem polskiego krajobrazu są źródłem, które powoduje, że Halina Moryś, Teresa Nalepa, Beata Pirzycka, Oksana Kwietniewska, Mirosława Dudek, Edward Trzaskalski, Marek Machniak, Zbigniew Krasoń, Wiesław Długosz oraz Witold Drytkiewicz osiągają niezwykłe i niepowtarzalne efekty w malowaniu pejzaży. Malują od lat w pracowni malarstwa sztalugowego pod kierunkiem artysty-plastyka Romualda Korusa, a od 7 lat aktywnie działają w Stowarzyszeniu Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie. Ich obrazy, akwarele i oleje, będą prezentowane w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie do 24 kwietnia w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek-piątek: 10.00-19.00, sobota: 9.00-15.00). Wstęp wolny. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 13-03-2017
Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2017

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2017 Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2017

Zachęcamy do głosowania na tegoroczny plakat ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbędzie się w maju pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!". Wśród 10 propozycji plakatów zakwalifikowanych do etapu końcowego konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich znajdują się 2 plakaty autorstwa naszej koleżanki Moniki Świergały, pracującej w dziale promocji będzińskiej książnicy. Już teraz gratulujemy osiągniętego wyniku i prosimy o wsparcie, dzięki któremu autorka prac, które prezentujemy, może odnieść pełen sukces. Głosować można od dziś do 15 marca wchodząc na stronę

http://www.sbp.pl/konkurs/zgloszenia?konkurs_id=17696.

Plakat, który wygra będzie promował tegoroczną edycję ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zwycięzcę poznamy 16 marca. Trzymamy kciuki!

dodano: 06-03-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.