przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wierszobranie - X edycja Międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego

Wierszobranie

7 kwietnia 2017 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się finał Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wierszobranie". Konkurs organizowany jest już od 10 lat przez Miejskie Przedszkole nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w Będzinie, Urząd Miejski w Będzinie oraz Fanclub Poetycki będzińskiej biblioteki. W tegorocznej edycji udział wzięło 27 przedszkolaków z 17 będzińskich placówek oświatowych. Występy dzieci oceniało jury w osobie Darii Paterek - Wiceprezydent Miasta Będzina, Anny Garlacz z Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie, Anny Drzewieckiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, poetki Agnieszki Tytko oraz Darii Swędzioł z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Najmłodsi mieszkańcy Będzina recytowali utwory klasyków polskiej literatury dziecięcej, takich jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim, zachwycając zgromadzoną publiczność nie tylko biegłością w deklamacji, lecz również dopracowanymi kostiumami i rekwizytami scenicznymi. Wyrównany, wysoki poziom sprawił, że wybór zwycięzców nie był prosty.

Oceny recytatorów dokonano w dwóch grupach wiekowych. W kategorii wiekowej 3 i 4 lata I miejsce przyznano ex aequo Emilii Gamrot ze Żłobka Miejskiego nr 2 oraz Wiktorii Pazdan Przedszkola Miejskiego nr 2. II miejsce zajęły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15: Maksymilian Kowalczyk, Amelia Wisińska-Czekaj i Aleksandra Marciniak. III miejsce przypadło Lenie Kaczmarek z Przedszkola Miejskiego nr 10 oraz Julii Kurze, Szymonowi Ostrowskiemu i Mateuszowi Drabkowi z Przedszkola Miejskiego nr 13. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Stefańska z Przedszkola Miejskiego nr 14, Weronika Zientek z Przedszkola Miejskiego nr 4, Wiktoria Pawełczyk ze Szkoły Podstawowej nr 11.

W kategorii wiekowej 5- i 6-latków I miejscem nagrodzono Liliannę Błaszczyk z Przedszkola Miejskiego nr 9, a także Maję Walutek, Amelię Wojtachę i Grzegorza Midro z Przedszkola Miejskiego nr 5. Na II miejscu uplasowali się wychowankowie Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4: Julia Smuga, Hubert Gawron, Franciszek Nieckula, jak również Jakub Czopek z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 10 i Lena Kłos z Przedszkola Miejskiego nr 8. III miejscem wyróżniono Natalię Kopijkę z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4, a także Emilię Kwiecień i Huberta Świerczka z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2. Wyróżnienia powędrowały do Franciszka Kozłowskiego i Anastazji Blicharczyk z Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz Nikodema Jędrasika z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1.

więcej informacji

dodano: 11-04-2017
Inspiruj się i dziel swoimi pasjami - Tydzień z Internetem 2017

Tydzień z Internetem

30 marca br. w Czytelni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się kolejne zajęcia przygotowane w ramach europejskiej akcji Tydzień z Internetem 2017 pod hasłem "Inspiruj się i dziel swoimi pasjami" . Tematem zajęć prowadzonych przez Lilianę Małysek - Zieleniec, prezesa będzińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, było "Zdrowie w sieci".

Związana z ruchem społecznym Dolcevita entuzjastka równowagi i zdrowego odżywiania zaprezentowała uczestnikom kolejnych warsztatów strony internetowe wspomagające diagnostykę, profilaktykę i leczenie cukrzycy. Wśród polecanych źródeł znalazły się m.in. portale: "Po naszej stronie Będzina", www.stop-cukrzycy.pl, Ja cukrzyk - blog cukrzyka, Siosmutki.pl, Będziński ruch społeczny Dolcevita i oczywiście strona Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków koło Będzin.

Pani Liliana Małysek - Zieleniec omówiła pokrótce każdą ze wskazanych stron wskazując jak ważnym źródłem wiedzy i informacji są dla profilaktyki zdrowia, zwłaszcza osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Spotkania przerodziły się w dyskusje na temat zdrowia oraz bezpiecznego korzystania ze stron internetowych dotyczących współczesnych chorób. Na koniec uczestnicy dowiedzieli się o zasadach mądrej diety oraz umiejętności korzystania z kalkulatorów liczących wielkość spożywanego cukru w różnych produktach.

więcej informacji

dodano: 11-04-2017
Roboty analogowe Tomasza Motłocha

Wystawa prac Tomasza Motłocha

"Roboty analogowe" to wystawa rzeźby Tomasza Motłocha aktualnie prezentowana w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Ekspozycja, którą można oglądać w holu dolnym biblioteki składa się z ponad 40 rzeźb, a każda z nich ma własną, niebanalną przeszłość, sięgającą aż Podlasia. Prezentowane rzeźby stanowiły kiedyś jedynie fragmenty elementów konstrukcyjnych nieistniejących domów, stodół, obór i innych urządzeń przydatnych w gospodarstwach domowych. W rękach Tomasza Motłocha, szlifowane, malowane i wyposażane w atrybuty im przypisane stały się wyjątkowymi dziełami, mającymi swoją historię i własne imiona. Nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Autor wystawy, Tomasz Motłoch, jest pasjonatem i miłośnikiem wszelkich sztuk, zajmuje się malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz renowacją mebli. Mieszka w Będzinie wraz z żoną Kasią i synkiem Stasiem. Prowadzi autorską pracownię GALERIA NA PODDASZU - www.facebook.com/galeriawnetrznapoddaszu, a jego prace od kilku lat są regularnie eksponowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej ART NAIF Festiwal w Katowicach - Nikiszowcu. Festiwalowe jury już dwukrotnie – w 2014 i 2015 roku - doceniło obrazy będzińskiego artysty prezentowane w Galerii Szyb Wilsona.

Zauważalne i nagradzane w licznych konkursach fotograficznych, m. in. Międzynarodowym Konkursie Fotografii Przemysłowej i Industrialnej Foto - Pein w Rybniku, konfrontacjach fotograficznych Tylko Jedno Zdjęcie organizowanych przez MOK w Jarosławiu, konkursie "OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE" czy ogólnopolskim konkursie "PODLASIE W OBIEKTYWIE" są także fotografie wykonane przez Tomasza Motłocha. Zdaniem Andrzeja Koniakowskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików pasją Tomasza jest malarstwo, ale fotografia stała się narzędziem do osiągnięcia efektu malarskiego z poszanowaniem tak sztuki malarskiej jak i fotograficznej.

Wystawa "Roboty analogowe" jest drugą prezentacją twórczości Tomasza Motłocha w będzińskiej bibliotece. W 2006 roku mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć "Metafizyczne poczucie dziwności istnienia", wystawę, na której wówczas artysta prezentował swoje obrazy. Najnowsze dzieła Tomasza Motłocha, "Roboty analogowe", można oglądać do 20 maja w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy. Wstęp bezpłatny.

więcej informacji

dodano: 11-04-2017
Tydzień z Internetem 2017: inspiruj się i dziel swoimi pomysłami

Tydzień z Internetem

31 marca br. podczas kolejnego dnia akcji Tygodnia z Internetem w Czytelni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się spotkania poświęcone blogom artystycznym prowadzonym przez Martę Paśnik. Pierwszy blog "Szafa panny Marty" (uglierfriend.blogspot.com) poświęcony jest modzie i bogato zdobiony fotografiami zrobionymi przez autorkę. Pani Marta opowiedziała uczestnikom warsztatów jak tworzyła blog pragnąc podzielić się pasją stylizacji strojów na bazie ubrań pozyskanych "z drugiej ręki". Efekt końcowy pracy Marty Paśnik widoczny na zdjęciach wykonanych w ciekawych plenerach tworzy bardzo romantyczny nastrój.

Z kolei "Bajkoszycie" (www.bajkoszycie.pl) to drugi blog prowadzony przez Martę Paśnik zainspirowany narodzinami córeczki. Zawiera zdjęcia niezwykle oryginalnych lalek, które opowiadają przeróżne historie. Uczestnicy spotkań mieli okazję obejrzeć lalki osobiście bowiem autorka przyniosła je ze sobą.

Na koniec uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się ze stronami internetowymi na temat tworzenia blogów. Zostali zachęceni przez prowadzącą do próby tworzenia własnych blogów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i pasjami życiowymi.

więcej informacji

dodano: 11-04-2017
Baśniowa "Noc z Andersenem"

Noc z Andersenem

Ostatniego marca br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie zapanował rwetes charakterystyczny dla wyjątkowych emocji, jakie towarzyszyły dzieciom przybyłym do książnicy, by spędzić noc między książkowymi regałami. Okazją do nocnych ksiąg poznawania była organizowana już po raz piętnasty międzynarodowa impreza czytelnicza dla dzieci pt. "Noc z Andersenem", nad którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Przedsięwzięcie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena zainicjowali w roku 2000 bibliotekarze w Czechach. Jego głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. W realizacji celów bibliotekę w Będzinie wspierają dorośli entuzjaści czytania i znawcy literatury, przyjaciele dzieci i książek. W tym roku zaproszenie do czytania na dworze "Królowej Śniegu" przyjęli przedstawiciele władz samorządowych miasta, m.in. Daria Paterek, Wiceprezydent Miasta Będzina oraz Krzysztof Dudziński, Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina. Fragmenty baśni prezentowali także przedstawiciele świata kultury w osobie Wojciecha Żaka, aktora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz poetki i autorki książek dla dzieci Krystyny Borkowskiej. Wśród gości, którzy co roku zachęcają dzieci do czytania nie zabrakło przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, którą reprezentował Naczelnik Wydziału Prewencji, podinsp. Janusz Dąbrowski. W mroźną podróż Gerdy i Kaja zaprosiła uczestników spotkania także redaktor naczelna "Aktualności Będzińskich", Marta Sowińska - Kłosowska, dr Katarzyna Krzan, prowadząca wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl oraz niezwykła podróżniczka, blogerka i entuzjastka czytania Lidia Stefek, która wcieliła się w rolę złej i zimnej Królowej Śniegu. Jednak największy aplauz wywołał Mateusz Przybyła, zawodnik MKS Będzin, który zachęcał dzieci nie tylko do czytania, ale także do kibicowania swojej drużynie.

Uczestnicy baśniowej nocy zauroczeni gośćmi, światem baśni i sportu wybrali się pod bezpieczną eskortą Straży Miejskiej w Będzinie w podróż - niespodziankę do mieszczącej się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Bawialni. Tam, wykorzystując dostępne trampoliny i inne atrakcje wykazali się swoimi umiejętnościami, niezwykłą pomysłowością oraz kondycją fizyczną.

Podczas tegorocznej "Nocy z Andersenem" do wędrowania po świecie bajek, nie koniecznie tych Andersena, zachęcali dzieci również aktorzy Teatru Trip z Świętochłowic, którzy zaprezentowali interaktywny spektakl "Tajemnica skarbu na kurzej nóżce". Emocje, jakich dostarczyli na długo pozostaną w pamięci dzieciaków, podobnie jak pamiątkowe zdjęcie z Królową Śniegu, czarodziejskie sopelki, na których pisano urodzinowe życzenia dla największego baśniopisarza oraz bieg tropem Królowej Śniegu, podczas którego odbyły się warsztaty i zajęcia m.in. w bibliotecznych magazynach. Każdy z młodych czytelników uczestniczących w tegorocznej "Nocy z Andersenem" otrzymał pamiątkowy dyplom od Prezydenta Miasta Będzina oraz upominki, które na długo będą okazją do wspomnień tego wyjątkowego wydarzenia.

W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewniony posiłek, napoje, owoce i słodycze, a po nocy spędzonej pomiędzy bibliotecznymi regałami także pożywne śniadanie.

A wszystko dzięki darczyńcom, na których hojność i serce biblioteka mogła liczyć. W imieniu usatysfakcjonowanych uczestników będzińskiej "Nocy z Andersenem" dziękujemy serdecznie właścicielom Restauracji Karmnik w Będzinie za kolorową i zdrową kolację oraz śniadanie, Marketowi Kaufland w Będzinie, Centrum dietetycznemu Natur House, za zapewnienie owocowej porcji witamin, właścicielce sklepu Świat Kawy i Herbaty "Ksantyna" za ufundowanie poczęstunku z produktów lokalnych rolników, którymi raczyli się rodzice pozostawiający dzieci pod opieką bibliotekarzy. Dziękujemy również Dorocie Płazińskiej, właścicielce wypożyczalni strojów oraz dyrektorowi Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, którzy od lat wspierają będzińską książnicę udostępniając potrzebne kostiumy oraz elementy scenografii, dzięki czemu "Noc z Andersenem" ma jeszcze bardziej baśniowy i niepowtarzalny charakter.

więcej informacji

dodano: 05-04-2017
WINDYKACJA ZBIORÓW w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie

Windykacja zbiorów

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie kontynuując działania mające na uwadze odzyskanie zbiorów bibliotecznych wypożyczonych w latach 2006-2014 oraz należności wynikających z tytułu ich nieterminowego zwrotu podjęła w 2017 roku współpracę z Firmą Legal Debt Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Decyzja o współpracy z firmą windykacyjną podyktowana troską o Czytelników, którzy systematycznie korzystają z biblioteki i wywiązują się ze swoich zobowiązań, a niejednokrotnie nie mogą skorzystać z poszukiwanej lektury, była decyzją trudną. Zanim została podjęta, Biblioteka w grudniu 2013 roku ogłosiła Amnestię, podczas której można było oddać książki i inne materiały biblioteczne bez konsekwencji finansowych. Od sierpnia 2014 roku prowadzona była także akcja informowania Czytelników o możliwości podjęcia przez Bibliotekę współpracy z firmą windykacyjną, podczas której Biblioteka apelowała o zwrot zaległych materiałów bibliotecznych. W ramach tych działań ukazały się:

 • komunikaty umieszczenie na tablicach informacyjnych we wszystkich agendach w Bibliotece Głównej oraz Filiach
 • komunikaty informacyjne zamieszczone na stronie internetowej oraz profilu FB Biblioteki
 • ulotki informacyjne
 • artykuły prasowe (Aktualności Będzińskie, Dziennik Zachodni, Wiadomości Zagłębia - wydanie internetowe)
 • apele na stronach serwisów internetowych (Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Będzin nasze miasto)
 • materiał informacyjny zrealizowany przez telewizję internetową Kanał99

Na bieżąco prowadzono korespondencję z Czytelnikami w formie wezwań do zwrotu wypożyczonych zbiorów.

Na mocy zawartej 02 marca 2017 roku Umowy o świadczenie usług windykacyjnych Firma Legal Debt Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przyjęła na siebie obowiązek wykonania usługi windykacji należności na rzecz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Na mocy podpisanej umowy

 1. Wszelkie ściągane przez Firmę należności będą wpłacane przez dłużników na wskazany numer rachunku bankowego.
 2. Firma będzie podejmowała i prowadziła czynności windykacyjne tak, aby zwrot książek lub ich pieniężny ekwiwalent w przypadku zgubienia lub zniszczenia nastąpił w Bibliotece Głównej lub Filiach MiPBP w Będzinie.
 3. Biblioteka w okresie ważności zlecenia nie prowadzi z czytelnikami/dłużnikami żadnych uzgodnień dotyczących spłaty zadłużenia, kierując osoby zainteresowane do rozmów z Firmą. Postępowanie polubowne prowadzone przez Wykonawcę w formie negocjacji z dłużnikami i stosowanie instrumentów prawnych, ma na celu doprowadzenie do wykonania zobowiązań dłużników w stosunku do Biblioteki.
 4. Firma Legal Debt zobowiązana jest do podejmowania w stosunku do czytelnika/dłużnika działań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zachowując należytą staranność, zgodnie z przyjętymi zasadami współżycia społecznego oraz powszechnie akceptowanymi zasadami kultury osobistej.
 5. Działania Firmy nie mogą narażać dobrego imienia Biblioteki na jakikolwiek uszczerbek.

Działanie podjęte przez Bibliotekę zgodnie z zapisami ustawowymi i regulaminowymi, mają na celu przeciwdziałanie rozproszeniu zbiorów bibliotecznych pozyskanych ze środków publicznych, a tym samym zwiększenie ich dostępności dla wszystkich użytkowników biblioteki. Książka jest przedmiotem użyczenia, stanowi własność i majątek biblioteki, który jest dobrem wspólnym.

Dane do kontaktu z Firmą Legal Debt Sp. z o.o.:

tel. : 22 233 07 97

e-mail : kontakt@legaldebt.pl

dodano: 04-04-2017
Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe profesora Jacka Rykały

Jacek Rykała

"Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" to książka autorstwa Jacka Rykały, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który 30 marca gościł w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Spotkanie, którego współorganizatorem była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski.

Książka "Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa "Śląsk". Jest wyborem tekstów powstałych na przestrzeni czterdziestu lat, które autor podzielił na opowiadanka, wierszyki i dramacik. Publikacja została wzbogacona fotografiami autorstwa Jacka Rykały, które podobnie jak zawarte w książce teksty, działają mocno na wyobraźnię odbiorcy.

W trakcie spotkania promującego publikację profesor Jacek Rykała zabrał odbiorców w podróż sentymentalną do rzeczy nieważnych i wydarzeń błahych, których doświadczamy na co dzień, by po czasie zorientować się, że nabierają one głębokich i ponadczasowych znaczeń, tak jak zielona brama, czy zardzewiały mały kluczyk. Rozmowę z profesorem Jackiem Rykałą, wzbogacaną prezentowanymi fragmentami książki, poprowadził Andrzej Noga, poeta, a zarazem bibliotekarz będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 04-04-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.