przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Idzie poeta - niebieski wycieruch!

konkurs leśmian

"Idzie poeta - niebieski wycieruch! - twórczość Bolesława Leśmiana" to motto drugiej edycji konkursu wiedzy w cyklu "Twórca i jego dzieło", który patronatem objął Prezydent Miasta Będzina. Konkurs zorganizowany z okazji przypadającej w bieżącym roku 140. rocznicy urodzin poety i 80. rocznicy jego śmierci okazał się ciekawą propozycją poszerzenia wiedzy o wybitnym poecie, prozaiku i krytyku z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Finał konkursu odbył się 29 listopada dla szkół podstawowych, a 30 listopada dla uczniów z gimnazjów w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, która organizuje konkurs wspólnie z Urzędem Miejskim w Będzinie, Gimnazjum nr 3 oraz Stowarzyszeniem Filary Kultury. Podczas zadań konkursowych uczniowie z 5 szkół podstawowych oraz 3 gimnazjów w trzyosobowych drużynach wykazali się wiedzą teoretyczną o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana, pomysłowością cyfrowej opowieści oraz umiejętnością recytacji i interpretacji prezentowanych utworów Bolesława Leśmiana. Efekty konkursowych zmagań oceniało jury w składzie: Elżbieta Lisowska, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Agata Durbacz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, Magdalena Rebeta i Mariusz Będkowski reprezentujący będziński Ośrodek Kultury, Beata Wardęga ze Stowarzyszenia Filary Kultury oraz Grażyna Sałagan z biblioteki.

Jurorzy po uwzględnieniu wszystkich elementów składających się na ocenę prezentacji wiedzy o twórczości Bolesława Leśmiana uznało, że w kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie (Katarzyna Cyganek, Dawid Migas, Patryk Witos), którzy zajęli I miejsce. Kolejne miejsce na podium zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 (Mateusz Lisowski, Aleksandra Rozpędek, Antonii Sochacki) oraz uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie( Paulina Ganczarek, Weronika Kaca, Wiktoria Mróz), które zajęły miejsce III. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 ( Oliwia Nowak, Katarzyna Paliga, Zuzanna Czapińska) oraz Szkoły Podstawowej nr 9 ( Antonii Nowak, Sandra Szymonek, Julia Skręt).

Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum nr 3 w Będzinie, którzy zdobyli I miejsce. II miejsce przypadło młodzieży z Gimnazjum nr 5, a uczniowie Gimnazjum nr 1 zajęli miejsce III.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, pawerbanki oraz książki ufundowane przez bibliotekę, Urząd Miejski w Będzinie oraz Gimnazjum nr 3. Zapoznali się również z wystawą "W dziejach gwiazdy najdalszej brać zawrotny udział. I zawczasu już srebrnieć tym, co kiedyś będzie" prezentowaną w holu dolnym biblioteki z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana - poety.

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Dizajn tamtych czasów

Dizajn tamtych czasów

24 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się promocja książki "Dizajn tamtych czasów", autorstwa Wojciecha Grabowskiego. O swojej czwartej publikacji z uśmiechem mówi: moja najlepiej wydana książka. Sam autor poszczególne części książki określił jako eseje dramatyczne, z silnymi wątkami autobiograficznymi. Opowieści o przedmiotach i wzornictwie tamtych czasów, pozwalają autorowi nie tylko ocalić wspomnienia, choćby zawierały pewne "luki pamięci", ale wprowadzić w grono bohaterów literackich np. Pana z Kiosku uruchamiającego motorower marki Komar. Szesnasty rozdział książki jest natomiast hołdem złożonym Stanisławowi Zamecznikowi. Dla Wojciecha Grabowskiego tamte czasy, to czasy, w których "Życie zamieniło się w sztukę, a sztuka przemieniła w życie. Spełnił się sen rosyjskich konstruktywistów.", a "Projektanci altruiści (...) potrafili nas uszczęśliwiać. Uczyli spoglądać na trudną rzeczywistość z dystansem, jakby była jednym wielkim graficznym znakiem."

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Jesień w książkach

Zajęcia z dziećmi

W dniu 7 listopada oddział dla dzieci i młodzieży w bibliotece w Będzinie odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9. Tematem zajęć literackich była aktualna pora roku, jesień.

Dzieci wysłuchały wiersza Danuty Gellnerowa "Jesień u fryzjera", Agnieszki Frączak "Kalosze poproszę" i Marii Konopnickiej "Parasol".

Inspiracją do dalszych działań plastycznych były książki o tematyce jesieni z serii "Moja pierwsza księga przyrody" Mine Laceja oraz "Jesień", przewodnik prawdziwych tropicieli Adama Wajraka.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
RADIO ESKA z wizytą w naszej książnicy!

czytak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie w ostatnim czasie często gości dziennikarzy różnych redakcji. Ostatnio wizytę w bibliotece złożyła Katarzyna Zielińska, redaktor RADIA ESKA, którą szczególnie interesowało zastosowanie nowych technologii w czytelnictwie. Podczas spotkania bibliotekarze zaprezentowali sprzęt, który pomaga osobom niewidomym lub słabo widzącym korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Pracujący w wypożyczalni głównej Andrzej Noga zaprezentował urządzenie CZYTAK, służące do odtwarzania cyfrowych książek mówionych. Z kolei Sławomir Lubas pokazał zasady działania od strony technicznej. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca, którą z ramienia biblioteki prowadzi Marzena Koćma, będzińska książnica dysponuje 1400 tytułów książek odtwarzanych na CZYTAKU, które oferowane są osobom z dysfunkcją wzroku oraz seniorom, którzy lubią czytać, a wzrok nie zawsze im na to pozwala. Dzięki zainteresowaniu mediów "Wypożyczalnią odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej" z oferty biblioteki będzie dowiedzieć się i skorzystać więcej zainteresowanych tematem osób.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
W świecie literackich fantazji

zajęcia z dziećmi

Będzińska książnica z okazji obchodzonego niedawno Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek postanowiła przedstawić uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie jednego z bliskim im bohaterów. Z miłości do magii i fantastycznych światów wybór padł na najbardziej znanego czarodzieja - Harry'ego Pottera. Osoba młodego czarodzieja w przystępny dla dzieci sposób prezentuje wartości ważne w dorosłym życiu. Dodatkowo niesamowite i niecodzienne przygody Harry’ego - przedstawione w książkach autorstwa J. K. Rowling - rozbudzają wyobraźnię i wyzwalają chęć do twórczego myślenia.

Wykorzystując potencjał drzemiący w magicznej opowieści, dzieci zamieniły bibliotekę w manufakturę sami stając się wytwórcami różdżek, atrybutu każdego szanującego się czarodzieja. Bez względu na to, czy różdżki powstały z brzozy, dębu, czy mają w sobie smoczy rdzeń lub pył z rogu jednorożca - każda jest wyjątkowa i nasycona magią... wyobraźni.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Ważne i trudne pytania o odwagę, rozum i miłość

zajęcia z dziećmi

Będzińska książnica wraz z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej przy Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie poruszyła na ostatnich zajęciach trudny, ale ważny temat natury psychologicznej związany z emocjami. Dzięki książce L. Franka Bauma "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" uruchomiono lawinę pytań o odwagę, rozum oraz miłość. Dyskusji nie było końca. Szczególnie problematyczne stało się zagadnienie, dlaczego czasem, kiedy jesteśmy wystraszeni broniąc się atakujemy innych, dlaczego z tęsknoty i braku miłości odczuwamy pustkę oraz co daje nam życiowa mądrość. Poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania uczestnicy dyskusji postanowili wcielić się w rolę Wielkiego Oza i rozwiązać wszystkie problemy przez tworzenie magicznych przedmiotów wyzwalających miłość, dodających odwagi i rozwijających mądrość.

Tydzień Seniora w Powiecie Będzińskim

W dniach od 18 do 25 listopada trwa Tydzień Seniora w Powiecie Będzińskim, promowany przez plakat autorstwa Darii Kmity, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Szczegółowe informacje i harmonogram wydarzeń dostępne są na: powiat.bedzin.pl/aktualnosci/3135-tydzien-seniora-w-powiecie-bedzinski

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Zaprosili nas: gala wręczenia tytułu Ambasador Polszczyzny 2017

gala wręczenia tytułu Ambasador Polszczyzny

5 listopada w Katowicach po raz piąty odbyła się gala wręczenia tytułu Ambasadora Polszczyzny 2017. Tytuł przyznawany przez Kapitułę wyłonioną z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN otrzymują osoby oraz organizacje, które są szczególnie zaangażowane w krzewienie pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny. Tytuł przyznawany jest w kilku kategoriach: Wielki Ambasador Polszczyzny, Ambasador Polszczyzny w Mowie, Ambasador Polszczyzny w Piśmie, Ambasador Polszczyzny Regionalnej, Młody Ambasador Polszczyzny. Przyznawany jest także tytuł Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju typowany, po konsultacjach z Kapitułą, przez Marszałka Senatu RP oraz nagroda specjalna, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, przyznawana przez Fundację im. Krystyny Bochenek.

W 2017 roku tytułem Ambasadora uhonorowani zostali:

 • Jacek Bocheński - Wielki Ambasador Polszczyzny
 • prof. dr hab. Julian Kornhauser - Ambasador Polszczyzny w Piśmie
 • Irena Jun- Ambasador Polszczyzny w Mowie
 • Adam Zieliński "Łona" - Młody Ambasador Polszczyzny
 • Fundacja "Ważka" - Ambasador Polszczyzny Regionalnej
 • Katedra Filologii Polskiej Narodowy Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki - Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju
 • Grzegorz Kasdepke - Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

Uroczysta gala zakończona koncertem "Bezsenna noc" Magdy Umer i Bogdana Hołowni odbyła się w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów. Mimo niewątpliwej rangi uroczystości przebiegła w atmosferze wielkiego skupienia i smutku, po tym jak na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem zmarł honorowy prezes Rady Języka Polskiego prof. Walery Pisarek (1931 – 2017), polski językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.