przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wernisaż wystawy "Pars pro toto" Jolanty Placzyńskiej

Wernisaż wystawy

"Pars pro toto" to tytuł wystawy malarstwa Jolanty Placzyńskiej, której otwarcie odbędzie się 19 maja o godzinie 17,00 w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wernisaż wystawy, na którą zaprasza Prezydent Miasta Będzina uświetni występ muzyczny Alicji Kulik oraz Marty Gabryś.

Jolanta Placzyńska jest sosnowiczanką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w cieszyńskim Instytucie Sztuki. Malarstwo jest jej pasją, którą realizuje zarówno w życiu zawodowym, jako nauczyciel prowadzący warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prywatnie, m.in., jako inicjator i organizator sosnowieckiego Regionalnego Festiwalu Plastycznego, autor ilustracji wykonanych do książki "Dziobem" Roberta Mołdysza czy grafiki do zbioru opowiadań "podziel się tradycją" Fundacji Arka Bydgoszcz. Pani Jolanta uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe. Maluje pejzaże, martwą naturę, anioły oraz abstrakcje. Inspiracje czerpie z otaczającego ja świata. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach, którego próbkę zaprezentuje m.in. na wystawie w będzińskiej bibliotece. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy, jest laureatką wielu konkursów i przeglądów sztuki. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, które aktualnie prowadzi pełniąc funkcję prezesa.

Wystawa "Pars pro toto" Jolanty Placzyńskiej prezentowana będzie w Galerii klubu "Pod Sową" do 31 maja w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy

dodano: 18-05-2017
Potyczki językowe w bibliotece

Potyczki językowe

17 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się kolejna edycja integracyjnego konkursu recytatorskiego pt. "Potyczki językowe". Konkurs adresowany jest do dzieci z placówek oświatowych powiatu będzińskiego, które mają zaburzenia mowy. Jego celem jest zaprezentowanie efektów wspólnej pracy logopedów, psychologów, pedagogów i rodziców w zakresie rozwoju mowy dzieci oraz rozwijania ich zainteresowań literaturą. Spotkaniu towarzyszył występ Julii Janik z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Czeladzi, która zaśpiewała piosenkę "Przyjaciółki" oraz grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie, które przygotowały przedstawienie pt. "Kopciuszek".

Tegoroczne "Potyczki językowe" zostały zorganizowane po raz czwarty z inicjatywy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie, pod patronatem honorowym Starosty Będzińskiego i wsparciu Powiatowej Komendy Policji w Będzinie. Do nie łatwej sztuki prezentacji utworów literackich przystąpiło 17 mistrzów recytacji w wieku od 4 do 11 lat, którzy zmierzyli się m.in. z utworami Jana Brzechwy, Hanny Niewiadomskiej, Danuty Wawiłow, Ludwika Jerzego Kerna i Stanisława Jachowicza. Oceniające występy jury wyłoniło 8 laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

kategoria wiekowa 4-5 lat

 • I miejsce – Maja Wysocka z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • II miejsce – Amelia Gorgoń - z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • III miejsce – Weronika Czyż z Przedszkola im. Przyjaciół z Bajek w Wojkowicach

kategoria wiekowa 6-7 lat

 • I miejsce - Bartosz Lorek z Niepublicznego Przedszkola Zakątek Marzeń w Będzinie
 • II miejsce - Sandra Mróz z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • III miejsce – Wiktor Klimaszewski z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Będzinie

kategoria wiekowa 8-11 lat

 • I miejsce - Dominika Czajkowska z Szkoły Podstawowej w Sączowie
 • II miejsce - Nicolas Płonka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 18-05-2017
Super Czytelnicy będzińskiej książnicy

Laur Superczytacza

Coroczną tradycją Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie jest wręczanie laurów "Super Czytacza" najaktywniejszym czytelnikom. Uroczystość odbywa się zawsze w maju podczas ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina. W tym roku laury "Super Czytaczy" wręczone zostały 12 maja przez Wiceprezydenta Miasta Będzina Rafała Adamczyka w klimacie kulinarnej zabawy "Śniadanie na trawie i podwieczorek też".

Czytelnicy zaproszeni zostali w podróż do świata sztuki, literatury i kina, których istotnym elementem są kulinaria. Ich motyw pojawia się w wielu epokach, a pisarze, malarze i filmowcy odwołując się do jedzenia pokazują m.in. bogate obyczaje i etykietę zachowania się przy stole obowiązującą w danej epoce. Kulinaria, ich zmienność, bogactwo, wiążące się z nimi biesiady i rytuały to także obraz kształtującej się tradycji kuchni narodowej, co m.in. było widoczne w przygotowanym pokazie obrazów filmowych. Czerpiąc motywy z literatury i kuchni bibliotekarze Wypożyczalni Głównej przygotowali dla swoich gości również prelekcję "Pisarze o kuchni" ukazującą ciekawostki łączące znanych pisarzy z kulinariami oraz quiz "Kulinarne ABC" z nagrodami książkowymi. Czytelnicy zaproszeni zostali także do kolorowego stołu pełnego smakołyków, które przygotowano dzięki wsparciu wrocławskiej Firmy EACTIVE specjalizującej się w pozycjonowaniu stron www (www.eactive.pl.) Każdy z gości został obdarowany także ciekawym przepisem kulinarnym, który być może niejednokrotnie zostanie przygotowany i degustowany w domach czytelników będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 16-05-2017
Zagłębie Dąbrowskie, a pasja fotografowania

Spotkanie z Robertem Garstką

Zagłębie Dąbrowskie, a pasja fotografowania to temat przewodni kolejnego spotkania przygotowanego przez Czytelnię Główną będzińskiej książnicy z myślą o młodzieży w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zaproszenie na warsztaty przyjęli uczniowie klasy fototechnicznej Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Będzinie. 10 maja spotkali się z pracownikiem Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Robertem Garstką, który opowiedział o swojej pasji fotografowania, inspirowanej kulturą i tradycją Zagłębia Dąbrowskiego. Fotograf zachęcał młodzież do sięgania do obrzędowości regionalnej ukazującej w ciekawy i niestandardowy sposób historię lokalnej społeczności i małych ojczyzn. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja niezwykle cennych archiwalnych zdjęć pozyskanych na targach czy jarmarkach staroci oraz wystawa książek i albumów autorstwa prelegenta.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie

Zajęcia z dziećmi

Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek bibliotekarze z będzińskiej książnicy wyruszyli z akcją czytania do dzieci z będzińskich przedszkoli. Na mapie wędrówki znalazło się Przedszkole Miejskie nr 10, które 10 czerwca odwiedziła bibliotekarka z mieszczącej się w dzielnicy Warpie filii nr 2. Podczas spotkania "Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie" dzieci słuchały niezwykłych przygód "Koziołka Matołka", wierszy Jana Brzechwy oraz rymowanek polskich z serii Klasycy Polscy Dzieciom, w których znaleźć można utwory Fredry, Konopnickiej, oraz Jachowicza. Jednak największą radość sprawiły dzieciom wyliczanki: entliczek Pentliczek i siała baba mak.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Książka raz przeczytana – akcja uwalniania książek w będzińskiej książnicy

Uwalnianie książek w Będzinie

10 i 11 czerwca Wypożyczalnia Główna będzińskiej książnicy przeprowadziła akcję "Książka raz przeczytana" polegającą na uwalnianiu w ręce czytelników książek, które już raz zostały przeczytane i chętnie trafią w do nowych, domowych biblioteczek. Akcja została zorganizowana w ramach trwającego XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "Biblioteka. Oczywiście!", którego jednym z celów jest obalanie stereotypowego myślenia o bibliotece i jej pracownikach.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Podróż w niezwykły świat dziecięcych programów telewizyjnych takich jak "Kulfon, co Ciebie wyrośnie", "Tik-Tak", "Ciuchcia" i "Budzik" zabrał najmłodszych mieszkańców Będzina pisarz, Andrzej Marek Grabowski. Autor programów telewizyjnych i m.in. takich książek jak "Pirat Jędruś" oraz "Instrukcji obsługi pieska Jacósia" gościł 10 maja w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek - "Biblioteka. Oczywiście!".

Podczas spotkania, którego uczestnikami byli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie, Andrzej Marek Grabowski zaprezentował się, jako autor książek, przeczytał kilka swoich ulubionych fragmentów opowiadań i przedstawił lalki i pacynki z programów telewizyjnych, które tworzył przed laty, czym wzbudzi największy entuzjazm. Dzieci poznały między innymi Kulfona i Budzika. Same miały też szansę spróbować wcielić się w bajkowe postaci. Na zakończenie spotkania, które zorganizował oddział dla dzieci i młodzieży w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, autor zaproponował zabawę w konferencję prasową, podczas której odpowiadał na wszystkie nurtujące czytelników pytania.

więcej informacji

dodano: 12-05-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 202

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.