przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży

Lubik

Podczas kolejnego, majowego spotkania Literackiego i Książkowego Klubiku "LUBIK", który odbył się 19 maja w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy omawiana była książka Joanny M. Chmielewskiej pt. "Ręcznikowiec". Pełna humoru i niezwykłych przygód książka przeniosła dzieci w świat fantazji, zabawy i dyskusji o znaczeniu prawdziwej przyjaźni. Sympatyczne opowieści i historie napisane przez Joannę Chmielewską nakłoniły uczestników spotkania do wspólnego wykonania bibliotecznego Ręcznikowca.

więcej informacji

dodano: 26-05-2017
Biblioteka - sfera dla amatora i konesera

Biblioteka - sfera dla amatora i konesera

Biblioteka - sfera dla amatora i konesera przekonywali bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Będzinie, które 18 maja odwiedziły oddział dla dzieci i młodzieży. Była to pierwsza wizyta maluszków w gmachu biblioteki głównej. Przedszkolaki znające dotychczas jedynie działającą w Grodźcu filię nr 5 biblioteki były pod wrażeniem przestrzeni oddziału dla dzieci oraz ilości książek adresowanych do młodych czytelników. Podczas zajęć dzieci poznały zasady obowiązujące w bibliotece oraz sposób jak zostać czytelnikiem mogącym korzystać z zasobów biblioteki. Poznały także wszystkie działy mieszczące się w gmachu biblioteki głównej i wysłuchały fragmentu książki "Niedoparki" Pavla Sruta. Pełne humoru przygody domowych stworków, których pożywieniem są dziecięce skarpety stały się dla dzieci inspiracją do wykonania zakładki do książki, sympatycznego małego Hihlika, bohatera książki.

więcej informacji

dodano: 26-05-2017
Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Prawie każdą powieść można scharakteryzować paroma słowami - kluczami. W przypadku powieści "Brasyl" Iana McDonalda, o której dyskutowano na majowym Dyskusyjnym Klubie Książki pierwszym słowem, jak łatwo się domyślić jest Brazylia, drugim fizyka kwantowa.

Początkowo powieść czyta się żmudnie, ponieważ w teksie znajduje się dużo wtrąceń z języka portugalskiego. Trzeba często zaglądać do "Słowniczka", który znajduje się na końcu książki, gdzie zamieszczono również "Wybraną literaturę", z której korzystał Ian McDonald pisząc "Brasyl" i "Ścieżkę dźwiękowa do Brasyl" (warto odsłuchać wymienione utwory - są dobre). Dodatki do książki wskazują na to, że autor solidnie podszedł do swojej pracy, chciał poznać kraj o którym pisze, by stworzyć w powieści odpowiedni klimat oraz zagadnienia związane z fizyką kwantową.

Większość charakterystycznych rzeczy dla Brazylii I. McDonald wkomponowuje w tekst: piłkę nożną i stadion Maracanę, capoeirę, fawele, chrześcijaństwo, największe wysypisko śmieci w Ameryce Łacińskiej (zlikwidowane w 2012 r.), telenowele, Indian, muzykę. Oczywiście w mniejszym lub większym stopniu te miejsca i zjawiska znamy. Jednak nabierają one innego wymiaru, głębi i znaczenia, gdy autor snuje wokół nich opowieść i wprowadza bohaterów.

Drugim słowem kluczem jest świat fizyki kwantowej. Poznajemy co łączy złotą żabę z Indianami i komputerami kwantowymi, skuteczną broń zwaną q-ostrzem, dowiadujemy się czego strzeże tajemniczy Zakon. Ten fantastyczny świat ma przede wszystkim duży wpływ na głównych bohaterów, zmienia, rozszerza ich świadomość,przewartościowuje życie i nadaje mu nowy sens.

Moderator będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki poleca powieść miłośnikom SF.

więcej informacji

dodano: 26-05-2017
"Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" - promocja książki autorstwa Jacka Rykały

Jacek Rykała

25 maja 2017 r. o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie - ul. Piłsudskiego 39 odbędzie się spotkanie z profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,Jackiem Rykałą promujące książkę "Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe". Spotkanie patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Książka "Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" jest wyborem tekstów powstałych na przestrzeni czterdziestu lat, które autor podzielił na opowiadanka, wierszyki i dramacik. Publikacja została wzbogacona fotografiami autorstwa Jacka Rykały, które podobnie jak zawarte w książce teksty, działają mocno na wyobraźnię odbiorcy.

Spotkanie i rozmowę z autorem książki "Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" poprowadzi Paweł Dusza. Podczas spotkania będzie można nabyć publikację wraz z dedykacją.

Jacek rykała Jacek rykała

dodano: 18-05-2017
Jolanta Placzyńska

Jolanta Placzyńska

Urodziła się w Sosnowcu, tutaj mieszka, pracuje i tworzy. Od najmłodszych lat jej pasją jest malarstwo. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w cieszyńskim Instytucie Sztuki. Pracuje w szkole i na uczelni, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest autorką i organizatorką Regionalnego Festiwalu Plastycznego w Sosnowcu , autorką okładki do książki Roberta Mołdysza "Dziobem do fali", autorką grafiki do zbioru opowiadań "Podziel się tradycją" Fundacji Arka Bydgoszcz. Malarstwo stało się jej główną, wielką pasją. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym i akrylowym, ikonopisaniem oraz maluje porcelanę. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą głównie w Anglii, Niemczech, Francji, Czechach, Słowacji, Islandii i Stanach Zjednoczonych. Jej malarstwo rodzi się z fascynacji pięknem natury, kolorów , światła i ulotnych chwil. Kocha przyrodę i świat barw. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata, zawsze tworzy własne obrazy. Maluje pejzaże, martwą naturę, ukochane anioły , oraz abstrakcje. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach. Eksperymentuje z różnymi technikami. Lubi mocne kolory choć dla kontrastu używa czasem czerni. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne.

Laureatka Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion Festival, oraz III miejsca w X Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Pejzaże osobliwe" im. Jana Świderskiego. Kolejną jej pasją jest fotografia, którą zajęła się w czasie studiów. Interesuje się pejzażem, przyrodą, architekturą, portretami ludzi , folklorem oraz fotografią reportażową. Najbardziej jednak lubi fotografować stare często opuszczone budowle i okna . Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

więcej informacji

dodano: 23-05-2017
Wernisaż wystawy "Pars pro toto" Jolanty Placzyńskiej

Wernisaż wystawy

"Pars pro toto" to tytuł wystawy malarstwa Jolanty Placzyńskiej, której otwarcie odbędzie się 19 maja o godzinie 17,00 w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wernisaż wystawy, na którą zaprasza Prezydent Miasta Będzina uświetni występ muzyczny Alicji Kulik oraz Marty Gabryś.

Jolanta Placzyńska jest sosnowiczanką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w cieszyńskim Instytucie Sztuki. Malarstwo jest jej pasją, którą realizuje zarówno w życiu zawodowym, jako nauczyciel prowadzący warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prywatnie, m.in., jako inicjator i organizator sosnowieckiego Regionalnego Festiwalu Plastycznego, autor ilustracji wykonanych do książki "Dziobem" Roberta Mołdysza czy grafiki do zbioru opowiadań "podziel się tradycją" Fundacji Arka Bydgoszcz. Pani Jolanta uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe. Maluje pejzaże, martwą naturę, anioły oraz abstrakcje. Inspiracje czerpie z otaczającego ja świata. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach, którego próbkę zaprezentuje m.in. na wystawie w będzińskiej bibliotece. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy, jest laureatką wielu konkursów i przeglądów sztuki. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, które aktualnie prowadzi pełniąc funkcję prezesa.

Wystawa "Pars pro toto" Jolanty Placzyńskiej prezentowana będzie w Galerii klubu "Pod Sową" do 31 maja w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy

dodano: 18-05-2017
Potyczki językowe w bibliotece

Potyczki językowe

17 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się kolejna edycja integracyjnego konkursu recytatorskiego pt. "Potyczki językowe". Konkurs adresowany jest do dzieci z placówek oświatowych powiatu będzińskiego, które mają zaburzenia mowy. Jego celem jest zaprezentowanie efektów wspólnej pracy logopedów, psychologów, pedagogów i rodziców w zakresie rozwoju mowy dzieci oraz rozwijania ich zainteresowań literaturą. Spotkaniu towarzyszył występ Julii Janik z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Czeladzi, która zaśpiewała piosenkę "Przyjaciółki" oraz grupy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie, które przygotowały przedstawienie pt. "Kopciuszek".

Tegoroczne "Potyczki językowe" zostały zorganizowane po raz czwarty z inicjatywy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie, pod patronatem honorowym Starosty Będzińskiego i wsparciu Powiatowej Komendy Policji w Będzinie. Do nie łatwej sztuki prezentacji utworów literackich przystąpiło 17 mistrzów recytacji w wieku od 4 do 11 lat, którzy zmierzyli się m.in. z utworami Jana Brzechwy, Hanny Niewiadomskiej, Danuty Wawiłow, Ludwika Jerzego Kerna i Stanisława Jachowicza. Oceniające występy jury wyłoniło 8 laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

kategoria wiekowa 4-5 lat

 • I miejsce – Maja Wysocka z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • II miejsce – Amelia Gorgoń - z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • III miejsce – Weronika Czyż z Przedszkola im. Przyjaciół z Bajek w Wojkowicach

kategoria wiekowa 6-7 lat

 • I miejsce - Bartosz Lorek z Niepublicznego Przedszkola Zakątek Marzeń w Będzinie
 • II miejsce - Sandra Mróz z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie
 • III miejsce – Wiktor Klimaszewski z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Będzinie

kategoria wiekowa 8-11 lat

 • I miejsce - Dominika Czajkowska z Szkoły Podstawowej w Sączowie
 • II miejsce - Nicolas Płonka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 18-05-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.