przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zajęcia z edukacji regionalnej.

Zajęcia z edukacji regionalnej

W dniu 12 maja br. w Czytelni Głównej Będzińskiej Książnicy odbyła się lekcja regionalna w temacie "Zagłębie Dąbrowskie - pasja fotografowania". Gośćmi spotkania była młodzież z Gimnazjum nr 1 (klasa II B) w Będzinie oraz prowadzący Robert Garstka. Znany animator kultury, dokumentalista regionalnej historii oraz fotografik zajmujący się fotografią dokumentalną, reportażową i przyrodniczą wprowadził młodzież w świat obrzędowości lokalnej. Omówił pokrótce niektóre ze swych badań z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego, w którym ścierają się elementy kulturowe Małopolski i Górnego Śląska. Przedstawił krótką prezentacje fotograficzną zwyczajów rodzinnych, lokalnych, religijnych oraz kultury materialnej, często nieistniejących już starych budynków, architektury sakralnej, drewnianej, obiektów poprzemysłowych czy też kapliczek i krzyży przydrożnych.

Młodzież miała okazję zapoznać się z publikacjami autorstwa Roberta Garstki oraz pozycjami książkowymi, w których zamieszczone są jego fotografie dokumentujące odchodzący świat aby zachować go dla następnych pokoleń.

więcej informacji

dodano: 13-06-2017
Polsko-Ukraińskie Spotkania Bibliotekarzy

Polsko-Ukraińskie Spotkania Bibliotekarzy

Od 5 do 7 czerwca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach realizowano projekt "Polsko-Ukraińskie Spotkania Bibliotekarzy" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu zainicjowanego przez Bibliotekę Śląską było stworzenie możliwości do wymiany doświadczeń bibliotekarzy z Polski i Ukrainy, popularyzacja wiedzy o nowych technologiach wykorzystywanych w bibliotekach oraz budowanie międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych.

Wśród reprezentujących Polskę 12 bibliotek, do współpracy zaproszono także Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, która na stoisku eksperckim "Biblioteka otwarta na zmiany" zaprezentowała nowe technologie wykorzystywane w codziennej pracy będzińskich bibliotekarzy oraz narzędzia wykorzystywane w budowaniu wizerunku i marki instytucji.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły miała wyjątkowy charakter z okazji obchodzonego jubileuszu 10-lecia organizacji konkursu, którego inicjatorem jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie. Konkurs objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina, Łukasza Komoniewskiego, a wsparcia organizatorom udzielają Urząd Miejski w Będzinie, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka oraz Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie.

Celem konkursu jest m.in. zachęcanie środowisk twórczych do poszukiwań i świadomych wyborów w obszarze współczesnej poezji lirycznej, integracja środowiska literackiego oraz popularyzacja wartości literackich dorobku Władysława Stefana Sebyły, poety okresu międzywojennego, który od 3 lat jest patronem konkursu.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

gólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Podczas trwania tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy poświęcił na uczczenie rocznicy urodzin pisarki okresu pozytywizmu, Elizy Orzeszkowej. Kierując się mottem XVI edycji akcji głośnego czytania dzieciom, "Czytanie zbliża", bibliotekarze przybliżyli goszczącym w bibliotece uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie twórczość pisarki. Zaprezentowali tytuły znanych dzieł Elizy Orzeszkowej, jak "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Dziurdziowie" czy "Marta", pokazali dawne wydania "Pamiętnika Wacławy" i "W zimowy wieczór". Dzieci zainspirowane twórczością autorki stworzyły projekty książkowych okładek do wybranych tytułów dzieł Elizy Orzeszkowej.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tydzień Czytania Dzieciom to ogólnopolska akcja organizowana w ramach kampanii zachęcającej osoby dorosłe do głośnego czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku akcja odbywa się po raz XVI pod hasłem "Czytanie zbliża". Wśród instytucji, szkół i organizacji, które włączyły się do akcji nie mogło nie być Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. 6 czerwca w filii nr 9 mieszczącej się w dzielnicy Podłosie w obecności grupy Sówek z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie odczytano tradycyjnie "Lokomotywę" Juliana Tuwima. Następnie młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania "Kredki" Małgorzaty Musierowicz i obejrzeli ekspozycję książek dla dzieci "Złota kolekcja Książek" polecanych przez fundację ABC Cała Polska Czyta Dzieciom.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

gólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Mieszcząca się w Grodźcu filia nr 5 będzińskiej książnicy postanowiła XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom połączyć z przyjemnym spacerem i zdobyciem wiedzy o Górze Św. Doroty. Wyprawa odbyła się 6 czerwca, a jej uczestnikami były 4-5 latki z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie, które po dotarciu na szczyt wzgórza zwiedziły mieszczący się na Górze zabytkowy Kościół Św. Doroty, wysłuchały legendy "Diabelskie kamienie" mówiącej o historii powstania kościółka zamieszczonej w książce "Legendy i podania będzińskie" oraz wykorzystały przestrzeń wokół budowli do rekreacyjnych zabaw.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
Ogólnopolska Noc Bibliotek

Noc Bibliotek - plakat

W najbliższą sobotę, 3 czerwca, odbędzie się kolejna Ogólnopolska Noc Bibliotek. To akcja zainicjowana w roku 2015 przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jej celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek, instytucji kultury dostępnych dla różnych grup użytkowników. Noc Bibliotek odbędzie się w ponad 1300 bibliotekach publicznych, uniwersyteckich, szkolnych i pedagogicznych. Wśród nich nie zabraknie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która w tym dniu przygotowała wiele propozycji i atrakcji.

W tym roku, Noc Bibliotek odbywa się po raz trzeci. Tematem przewodnim akcji są podróże. Wszystkich, którzy w gronie przyjaciół i znajomych chcą się wybrać w niezwykłą podróż do świata książek, literatury, malarstwa oraz wspomnień globtrotera zapraszamy 3 czerwca o godzinie 17.00 do będzińskiej biblioteki - ul. Piłsudskiego 39.

Szczegółowy program Nocy Bibliotek na plakacie. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Noc Bibliotek Noc Bibliotek

dodano: 31-06-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 202

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.