przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Regionalista

Regionalista

Zapraszamy na promocję kwartalnika wydanego przez Klub Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego "REGIONALISTA. BIULETYN ZAGŁĘBIOWSKI" - 30.06.2017 roku godz. 17.00dodano: 29-06-2017
Wakacyjna wymiana ksiązek

Regionalista

1 lipca w będzińskiej bibliotece odbędzie się akcja wymiany książek, którą rekomenduje Prezydent Miasta Będzina nie tylko miłośnikom książek i czytania. Akcja, której inicjatorami są Śląscy blogerzy książkowi silesiaczyta.pl zostanie przeprowadzona w godzinach od 9.00 do 14.00 w budynku głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie - ul. Piłsudskiego 39. Podlegające wymianie książki, ze względu na datę wydania publikacji będą wymieniane będą w trzech kategoriach:

 • I kategoria to roczniki 2000 - 2008,
 • II kategoria to roczniki 2009 - 2017,
 • III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2000-2017.

Wymianie nie podlegają niestety książki dla dzieci, podręczniki oraz komiksy. Za to obowiązuje zasada "ile przyniesiesz, tyle wyniesiesz". Wszystkie szczegóły wymiany książek raz przeczytanych reguluje regulamin akcji. Zapraszamy serdecznie.

Regulamin wymiany książek:

 • 1) Wymianę książkową organizują Śląscy blogerzy książkowi we współpracy z Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie im. Stefana Żeromskiego w dniu 01.07.2017 r. (sobota) w godzinach 09:00 - 14:00.
 • 2) Organizatorzy akcji w żaden sposób nie zarabiają na tej akcji oraz nie czerpią z niej żadnych innych profitów.
 • 3) "Ile przynosisz tyle wynosisz" to główna zasada akcji.
 • 4) Książki wymieniamy w trzech kategoriach (ze względu na datę wydania książki): I kategoria to roczniki 2000 - 2008, II kategoria to roczniki 2009 - 2017, III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2000-2017.
 • 5) Wymieniamy tylko beletrystykę dla dorosłych oraz dla młodzieży. Nie przyjmujemy książek dla dzieci, podręczników, poradników, komiksów itp. Przyniesione książki powinny być w dobrym stanie.
 • 6) Wymiana odbywa się "z ręki do ręki" - jeśli zainteresuje nas dana pozycja na stoliku z danej kategorii to wymieniamy ją na własne książki z tej samej kategorii (decyduje rok wydania).
 • 7) Wraz z oddaniem książek na wymianę uczestnik traci do nich prawo i nie może domagać się ich zwrotu.
 • 8) W sprawach, które pomija powyższy regulamin decyzję podejmują Śląscy Blogerzy Książkowi

dodano: 28-06-2017
Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny klub książki

Na przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 21.06.2017 r. uczestnicy omawiali "Matkę Joannę od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza.

Inspiracją dla Jarosława Iwaszkiewicza do napisania "Matki Joanny od Aniołów" stały się prawdziwe wydarzenia. Mianowicie w XVII wieku w mieście Loudun we Francji doszło do opętania mniszek, które oskarżyły o rzucenie na nich czaru przez księdza Urbaina Grandiera. Po procesie trwającym przeszło miesiąc został on spalony na stosie. Jednak opętanie mniszek nadal trwało, co nieodzownie łączyło się z egzorcyzmami. Wypędzenia demonów podjął się cnotliwy i wierny sługa boży ksiądz Surin. Swoją misję oparł na indywidualnych rozmowach z opętanymi mniszkami. Jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów, a on sam oszalał. Oczywiście mniszek nie nawiedziły żadne demony. Ich dziwne zachowanie było efektem sprytnej intrygi miłosnej i politycznej, na której skorzystało przede wszystkim miasto Loudun, bogacąc się.

Temat opętania mniszek z Loudun w kulturze jest dość popularny. Kolejno warto wymienić najciekawsze jego realizacje: Jarosław Iwaszkiewicz "Matka Joanna od Aniołów" wyd. 1946 r., Aldous Huxley "Diabły z Loudun" 1952 r., Jerzy Kawalerowicz "Matka Joanna od Aniołów" 1961, Krzysztof Penderecki "Diabły z Loudun" 1969 r., Ken Russell "Diabły"1971 r.

Akcja "Matki Joanny od Aniołów" toczy się na wschodnich kresach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej w miasteczku Ludyń.

Głównym bohaterem jest ksiądz Surym, który przyjeżdża, by nawrócić mniszki a w szczególności Matkę Joannę od Aniołów.

W noweli Jarosława Iwaszkiewicza jest wiele niedopowiedzeń i niejednoznaczności, co otwiera różne ścieżki interpretacyjne. Taka konstrukcja tekstu zmusza do refleksji nad naturą wiary, opętania, świętości, szaleństwa, prawdy, fałszu, dobra, zła, pragnień i namiętności.

więcej informacji

dodano: 26-06-2017
Konkurs recytatorski

Zajęcia z dziećmi

"Znam piękny wierszyk i wam go powiem, a o czym będzie, każdy się dowie" - pod takim hasłem 21 czerwca 2017r. w Filii nr 9 na Podłosiu odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków z młodszej grupy z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie. Bardzo przejęte dzieci pięknie recytowały swoje ulubione wierszyki, między innymi o zwierzątkach, strażakach i nawet o odkurzaczu. Oceniano znajomość tekstu na pamięć i płynność recytacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, laureaci dodatkowo zostali nagrodzeni książkami.

więcej informacji

dodano: 26-06-2017
Kochany tato

Zajęcia z dziećmi

19 czerwca w Filii nr 9 Podłosie MiPBP w Będzinie odbyło się spotkanie pt. "Kochany tato". Grupa starszych dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie zaprosiła do biblioteki swoich tatusiów aby świętować ich dzień. Goście dowiedzieli się od bibliotekarza skąd wzięła się tradycja świętowania Dnia Ojca i jak wygląda ona w innych krajach. Następnie dzieci, przygotowane przez wychowawcę Anetę Jędruch, zaprezentowały wspólny wierszyk okolicznościowy. Dla tatusiów była również przygotowana zagadka - musieli się rozpoznać na portretach wykonanych przez swoje dzieci. Po rysunkowej łamigłówce ojcowie wraz z przedszkolakami wykonywali prace plastyczne - samochody z pudełek i papieru. Dzięki wspólnej pracy powstały naprawdę świetne okazy. Na zakończenie dzieci przekazały swoim tatusiom kartki, na których odpowiadały na pytania "jaki jest mój tata?" oraz wręczyły im medale.

więcej informacji

dodano: 23-06-2017
Zajęcia z edukacji regionalnej.

Zajęcia z edukacji regionalnej

W dniu 12 maja br. w Czytelni Głównej Będzińskiej Książnicy odbyła się lekcja regionalna w temacie "Zagłębie Dąbrowskie - pasja fotografowania". Gośćmi spotkania była młodzież z Gimnazjum nr 1 (klasa II B) w Będzinie oraz prowadzący Robert Garstka. Znany animator kultury, dokumentalista regionalnej historii oraz fotografik zajmujący się fotografią dokumentalną, reportażową i przyrodniczą wprowadził młodzież w świat obrzędowości lokalnej. Omówił pokrótce niektóre ze swych badań z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego, w którym ścierają się elementy kulturowe Małopolski i Górnego Śląska. Przedstawił krótką prezentacje fotograficzną zwyczajów rodzinnych, lokalnych, religijnych oraz kultury materialnej, często nieistniejących już starych budynków, architektury sakralnej, drewnianej, obiektów poprzemysłowych czy też kapliczek i krzyży przydrożnych.

Młodzież miała okazję zapoznać się z publikacjami autorstwa Roberta Garstki oraz pozycjami książkowymi, w których zamieszczone są jego fotografie dokumentujące odchodzący świat aby zachować go dla następnych pokoleń.

więcej informacji

dodano: 13-06-2017
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

gólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Podczas trwania tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy poświęcił na uczczenie rocznicy urodzin pisarki okresu pozytywizmu, Elizy Orzeszkowej. Kierując się mottem XVI edycji akcji głośnego czytania dzieciom, "Czytanie zbliża", bibliotekarze przybliżyli goszczącym w bibliotece uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie twórczość pisarki. Zaprezentowali tytuły znanych dzieł Elizy Orzeszkowej, jak "Nad Niemnem", "Meir Ezofowicz", "Dziurdziowie" czy "Marta", pokazali dawne wydania "Pamiętnika Wacławy" i "W zimowy wieczór". Dzieci zainspirowane twórczością autorki stworzyły projekty książkowych okładek do wybranych tytułów dzieł Elizy Orzeszkowej.

więcej informacji

dodano: 12-06-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.