przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Życzenia świąteczne Życzenia świąteczne

Ruszają konsultacje w sprawie metropolii

Rozpoczęły się będzińskie konsultacje z mieszkańcami w sprawie dołączenia naszego miasta do powstającej w województwie śląskim metropolii.

W związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład związku, jest zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują do związku metropolitalnego.

Więcej informacji na stronie www.bedzin.pl

dodano: 13-04-2017
Zbigniew Białas gościem będzińskiej książnicy

Zbigniew Białas

20 kwietnia gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie Zbigniew Białas, polski literaturoznawca-anglista, profesor nauk humanistycznych, prozaik i tłumacz, autor fascynującej sosnowieckiej trylogii na którą składa się "Korzeniec", "Puder i pył" oraz najnowsza powieść – "Tal".

Spotkanie odbędzie się w budynku Biblioteki Głównej - ul. Piłsudskiego 39 o godz. 17.00. Będzie okazją do zapytania autora o jego najnowszą powieść, której bohaterką jest będzińska Żydówka, Rudka Laskier. Choć premiera książki planowana jest jesienią tego roku, pierwsze jej fragmenty Zbigniew Białas zaprezentował już w marcu 2016 roku podczas spotkania w Cafe Jerozolima. Wstęp na spotkanie wolny. Będzie możliwość zakupu książki z wpisem i autografem autora.

Zapraszamy.

Zbigniew Białas Zbigniew Białas


dodano: 12-04-2017
Zaprosili nas

Zajęcia z dziećmi

5 kwietnia bibliotekarz Filii nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odwiedził Przedszkole Miejskie nr 10 w Będzinie. Tym razem w roli jurora oceniającego Humor Przedszkolaka, którego tegoroczna edycja odbywała się pt. "Karuzela ze zwierzętami". Dzieci z będzińskich przedszkoli udowodniły kolejny raz, że potrafią się dobrze bawić, a nuda i brak humoru im nie grozi.

więcej informacji

dodano: 13-04-2017
XIX edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT

Konkurs ekologiczny

W dniu 11 kwietnia br. odbyły się obrady jury ogólnopolskiego konkursu ekologicznego organizowanego przez Urząd Miejskie w Będzinie, Nadleśnictwo Siewierz oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie. XIX edycja konkursu MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT, którego celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina

Na tegoroczną edycję konkursu realizowaną pod hasłem "W sercu lasu" napłynęło prawie 500 prac, z oceną których zmierzyło się jury w składzie:

 • Marianna Dufek - Durczok - redaktor TVP Katowice, producent programu ekologicznego pt. "Bliżej Natury"
 • Krzysztof Malczewski - dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie
 • Katarzyna Chechelska reprezentująca Lasy Państwowe Nadleśnictwa Siewierz
 • Hanna Zborowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Będzinie
 • Magdalena Strójwąs - z Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie
 • Aleksandra Lipa reprezentująca Wydział Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz
 • Marek Kopczacki reprezentujący Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie.

Nadesłane na konkurs prace - plastyczne i prezentacje multimedialne - oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy podczas uroczystego finału konkursu, który odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 11 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 12-04-2017
Wielkanocne obyczaje i tradycje

Wielkanocne obyczaje i tradycje

Górny Śląsk i Zagłębie słyną z bogactwa tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami, które są okazją do zadumy i kultywowania wielu dawnych obrzędów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wielkanocnym obyczajom i tradycjom dedykowane było niezwykłe spotkanie, które odbyło się 10 kwietnia 2017 r. w Filii nr 9 będzińskiej książnicy. Wyjątkowość spotkania, którego adresatem były dzieci uczęszczające do grupy "Sowy" w Przedszkolu Miejskim nr 11 w Będzinie zawarta była w towarzyszących przedszkolakom rodzicach.

Dzieci powitały rodziców specjalnym wokalnym występem, by następnie, już przy stole zaprezentować okolicznościowe wierszyki. Do zabawy zostali zaproszeni także rodzice, którzy recytowane wiersze przeplatali prezentacją przygotowanych przysłów ludowych oraz informacji o poszczególnych obrzędach i symbolach związanych z Wielkanocą. W tej części spotkania wszyscy dowiedzieli się m.in. na czym polegało "grzebanie żuru" i dlaczego kiedyś przed rozpoczęciem śniadania każdy musiał obowiązkowo zjeść laskę chrzanu.

Po dawce wiedzy nastąpił czas przygotowania świątecznych ozdób, które dzieci wykonywały wspólnie z rodzicami. Dominowały koszyczki-króliczki na wielkanocne pisanki oraz ozdoby wykonane z masy solnej. Na koniec wszystkich czekała energetyczna niespodzianka w postaci czekoladowych słodkości, sernika i babki… tradycyjnie wielkanocnej. Wszystko - ku uciesze i zadowoleniu dużych i małych uczestników spotkania - zwieńczone zostało występem wokalnym dzieci, które do zajęć prowadzonych przez Sylwię Wiktorowicz, bibliotekarza Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie przygotowała Aneta Jędruch, wychowawca grupy 5 i 6-latków z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 12-04-2017
Inspiruj się i dziel swoimi pasjami - Tydzień z Internetem 2017

Tydzień z Internetem

30 marca br. w Czytelni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się kolejne zajęcia przygotowane w ramach europejskiej akcji Tydzień z Internetem 2017 pod hasłem "Inspiruj się i dziel swoimi pasjami" . Tematem zajęć prowadzonych przez Lilianę Małysek - Zieleniec, prezesa będzińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, było "Zdrowie w sieci".

Związana z ruchem społecznym Dolcevita entuzjastka równowagi i zdrowego odżywiania zaprezentowała uczestnikom kolejnych warsztatów strony internetowe wspomagające diagnostykę, profilaktykę i leczenie cukrzycy. Wśród polecanych źródeł znalazły się m.in. portale: "Po naszej stronie Będzina", www.stop-cukrzycy.pl, Ja cukrzyk - blog cukrzyka, Siosmutki.pl, Będziński ruch społeczny Dolcevita i oczywiście strona Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków koło Będzin.

Pani Liliana Małysek - Zieleniec omówiła pokrótce każdą ze wskazanych stron wskazując jak ważnym źródłem wiedzy i informacji są dla profilaktyki zdrowia, zwłaszcza osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Spotkania przerodziły się w dyskusje na temat zdrowia oraz bezpiecznego korzystania ze stron internetowych dotyczących współczesnych chorób. Na koniec uczestnicy dowiedzieli się o zasadach mądrej diety oraz umiejętności korzystania z kalkulatorów liczących wielkość spożywanego cukru w różnych produktach.

więcej informacji

dodano: 11-04-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  » 

Ilość aktualności w bazie: 157

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.