przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Piknik integracyjny "Pożegnanie lata"

piknik integracyjny

W czwartek, 28 września, w dzielnicy Podłosie odbył się piknik integracyjny "Pożegnanie lata". Zainicjowane kilka lat temu przez działające przy Stowarzyszeniu "Bądź z nami" Warsztaty Terapii Zajęciowej wydarzenie organizowane jest przy współpracy Ogródków działkowych "Stokrotka", Przedszkola Miejskiego nr 11 i filii nr 9 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Czas uczestnikom pikniku minął na wspólnej zabawie i konkursach prowadzonych przez animatora oraz nauce break dance, którą prowadził instruktora szkoły tańca Dance4you. Na przygotowanych przez przedszkole stanowiskach można było dekorować muffiny i wykonywać ozdoby z masy solnej. Biblioteka zaprosiła do warzywno-owocowych wyklejanek inspirowanych wierszem Jana Brzechwy "Na straganie" oraz malarstwem Giuseppe Arcimboldo. Z kolei Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały loterię fantową, która dostarczyła radości i małym i dużym uczestnikom pikniku. Dodatkowo na gości pikniku czekały przygotowane przez organizatorów kiełbaski, grochówka, pyszne ciasta oraz piękna pogoda, co zapewniło wszystkim dobra zabawę.

więcej informacji

dodano: 04-10-2017
Dzień Głośnego Czytania w bibliotece

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Akcja promująca ideę czytania wśród najmłodszych dzieci realizowana jest w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" od 2001 roku.

Z tej okazji w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy 27 września odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 8. Grupa energetycznych sześciolatków wysłuchała wierszy i opowiadań autorów rekomendowanych przez Fundację ABC XXI, a potem wykonały do nich ilustracje. Kolejne tego typu spotkanie w bibliotece odbędzie się już 29 września, a więc w dniu w którym przypada ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

więcej informacji

dodano: 04-10-2017
Dobra wiadomości dla rowerzystów

stojak na rowery

Dziś, 2 października przed siedzibą główną Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie pojawił się stojak na rowery. W imieniu użytkowników biblioteki oraz własnym dziękujemy miastu Będzin za pomoc i wsparcie w realizacji zadania, które ułatwi rowerzystom korzystającym z książnicy zadbać o swoje mienie. Stojak umieszczono w przestrzeni monitorowanej przez kamerę biblioteki. Zapraszamy miłośników jednośladów do częstszych odwiedzin biblioteki.

stojak na rowery stojak na rowery stojak na rowery

dodano: 02-10-2017
Spotkanie pamięci profesora Włodzimierza Wójcika

Zaplanowane w najbliższy piątek, 29 września, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie spotkanie poświęcone pamięci prof. Włodzimierza Wójcika, historyka literatury, eseisty, krytyka i autora tekstów literackich odbędzie się o godzinie 11.00. Zapraszamy.

dodano: 27-09-2017
Bieg Ekologów

bieg

7 października w Lasku Grodzieckim o godzinie 11.00 odbędzie się impreza biegowa mająca charakter prozdrowotny, skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, łącznie na czterech dystansach.

Impreza ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Będzina na problemy ochrony środowiska, szczególnie niską emisję oraz sposoby jej ograniczania.

Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy, na który będą składały się T-shirt, numer startowy, woda w szklanej butelce i owoc.

W ramach wpisowego uczestnicy będą zobligowani do przyniesienia makulatury, puszek czy elektroodpadów. Po biegu surowce wtórne zostaną przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Start biegów: godzina 11.00

Biuro zawodów będzie czynne od 9.00 do 10.30. Zapisy: chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=162 do dnia 5.10.2017 lub w dniu zawodów w biurze zawodów, w miarę dostępności miejsc.

Dystanse:

 • 700 m - 13 lat i młodsi
 • 1400 m - 14-16 lat
 • 3000 m - kobiety od 17 lat
 • 6000 - mężczyźni od 17 lat

dodano: 27-09-2017
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Podczas wrześniowego spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki tematów do rozmów klubowiczów dostarczyła epicka powieść "Syn" Philippa Meyera, której recenzję, autorstwa moderatora klubu, polecamy uwadze. Powieść "Syn" Philippa Meyera to saga o losach rodziny McCulloughów, zakorzeniona w zmieniającej się historii Teksasu.

Meyer wybiera bohaterów "Syna" według określonego klucza. Charakterystyczne jest dla nich zagubienie, rozdarcie, wahanie. Owo rozdwojenie rządzi życiem wszystkich bohaterów, jest dziedziczne, przybiera odmienne formy i zależne jest od charakteru czasów oraz nieuchronnie prowadzi ich do samotności i izolacji.

Za głównego bohatera powieści można uznać Eliego, to on tworzy imperium rodziny McCulloughów i od niego zaczyna się cała historia. Żyje on między dwoma światami: Indian i białego człowieka. Na przykładzie jego historii Philipp Meyer opowiada o zderzeniu dwóch kultur różniących się obyczajowością, kodeksem etycznym, spojrzeniem na świat i określeniem miejsca człowieka na Ziemi. Kultura Indian, nierozerwalnie związana z naturą i harmonijnym współistnieniem z nią, zostaje skonfrontowana z egzystencją białego człowieka, nastawioną na nieustanna eksploatację Ziemi, której celem jest zysk, bogactwo, rozwój przemysłu i techniki. Z kolei Pete, syn Ediego, jest rozdarty wewnętrznie, ponieważ postępuje niezgodnie ze swoim sumieniem. Jego opowieść dotyczy okresu, w którym siłą zabierana jest ziemia Meksykanom, a rodzina McCulloughów stopniowo odchodzi od hodowli bydła na rzecz odwiertów ropy. Jego samotność pogłębia się z powodu walki o prawo do miłości, której przeciwna jest rodzina. Natomiast prawnuczka Eliego, Jeanne, przedkłada karierę nad życie rodzinne. Nie potrafi być równocześnie dobrą matką i kobietą prowadzącą interesy. Czasy Jeanne związane są z rozkwitem przemysłu naftowego w Teksasie. Jej izolację pogłębia fakt, że jest jedyną kobietą w biznesie, więc nie traktuje się jej, jako równorzędnego partnera. Pojawiający się na końcu powieści motyw Ulisesa, który pochodzi z rodziny McCulloughów, ale do niej nie przynależy, zamyka historię rodziny.

P. Meyer swoją powieść spina klamrą. Rozpoczyna się ona cytatem ze "Zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego" E. Gibbona i zamyka sceną, w której Eli znajduje za tarczą zabitego wodza Lipanów tom owego historycznego dzieła. Zastosowana klamra sprawia, że losy rodziny otwierają nowy wymiar znaczeniowy, którego ponadczasowym elementem jest przemijanie. Według P. Meyera rodziny, społeczeństwa powstają, trwają, a potem bezpowrotnie ich czas mija. Swoją powieścią autor spisuje historię powstania i rozwoju Teksasu od nowa, wplatając w nią własną wizję.

więcej informacji

dodano: 27-09-2017
Pisarka, Anna Kańtoch gościem będzińskiej książnicy

anna kańtoch

Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla spotkała się z mieszkańcami Będzina, miłośnikami kryminałów i fantastyki w piątek, 22 września, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Spotkanie z Anną Kańtoch, jedyną polską pisarką, na której powieści czeka Łukasz Orbitowski, pisarz, felietonista i recenzent zorganizowano z okazji 10-lecia istnienia działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania prowadząca wywiad z pisarką Grażyna Sałagan, zwróciła uwagę na jeden z wątków powieści "Wiara", którego akcja toczy się w będzińskiej dzielnicy Ksawera. Jak się okazało umiejscowienie akcji nie było przypadkowe. Autorka dużą dawkę wiedzy o dzielnicy lat 80-tych pozyskała od kolegi ze Śląskiego Klubu Fantastyki i postanowiła Będzin wkomponować w swoją powieść. Wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego pisarka zrobiła na czytelnikach ogromne wrażenie. A przeczytany fragment powieści "Wiara" zachęcił zarówno do dyskusji o twórczości Anny Kańtoch, jak i do sięgania po jej literaturę. W szczególny sposób autorka zachęcała do czytania uczestniczącą w spotkaniu młodzież z będzińskiego Gimnazjum nr 3, zwłaszcza, że już niebawem do rąk czytelników trafi jej najnowsza powieść "Niepełnia", która jak wskazuje wydawnictwo Powergraph jest tajemniczą i nastrojową, szkatułkową, pełną ukrytych znaczeń literacką podróżą do tożsamości płci.

Spotkanie zorganizowane pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina współfinansował Instytut Książki, inicjator programu tworzenia ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki.

więcej informacji

dodano: 26-09-2017
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  » 

Ilość aktualności w bazie: 157

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.