przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Mikołajkowe spotkanie autorskie w Waldemarem Cichoniem

waldemar cichoń

7 grudnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie z inicjatywy bibliotekarzy szkolnych Szkoły Podstawowej nr 8 i nr 3 w Będzinie gościła uczniów klas I-III na mikołajkowym spotkaniu z Waldemarem Cichoniem, autorem niezwykle popularnej serii książek o kotku Cukierku.

Waldemar Cichoń urodził się w1974 roku w Tychach. Jest politologiem, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletnim dziennikarzem prasy lokalnej i regionalnej, który jako miłośnik czytania książek zaczął sam pisać. Największą inspiracją do pisana jest dla Waldemara Cichonia jego rodzina, synowie Marcel i Maciej oraz ukochany kot Cukierek.

Cukierek, zabiedzone i zapchlone niegdyś kocię, jest szczęściarzem, który trafił do troskliwej rodziny Państwa Cichoniów i stał się inspiracją dla Pana Waldemara. W sumie o przygodach kota Cukierka ukazało się już 5 książek. Pierwsza była "Cukierku, ty łobuzie!", kolejne to -"Jak się masz Cukierku?", "Popraw się Cukierku!", "Nie martw się Cukierku." czy też "Gdzie jesteś Cukierku?". Z kolei na 8 grudnia zaplanowano promocję najnowszej książki autora pt. "Tam, kaj rodzom się diamenty", która zapowiada się kolejnym literackim bestsellerem dla najmłodszych czytelników.

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Promocja tomiku "Złodziej farb" Krystyny Borkowskiej

krystyna borkowska

"Złodziej farb" to najnowsza, wydana w 2017 roku, propozycja literacka Krystyny Borkowskiej, poetki i animatorki kultury, która 8 grudnia będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Spotkanie, organizowane pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina, rozpocznie się o godzinie 17.00, w sali klubu "Pod Sową".

Tomik poetycki "Złodziej farb" jest dziesiątym wydawnictwem Krystyny Borkowskiej. Siedem z nich "Koncert świerszcza", "Groszki kwieciste", "Bose bławatki", "Dama z niebieskiego balkonu", "Na psa urok", oraz "Smak konfitury" to tomiki adresowane do dorosłego odbiorcy. Uhonorowana w 2017 roku Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca za całokształt twórczości Krystyna Borkowska ma w swoim dorobku także dwie publikacje z bajkami dla dzieci, "Bajki Pani Krysi" oraz "W Cukierkowie". Laureatka ponad 100 konkursów poetyckich o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, posiadaczka nadanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach tytułu "Mistrz Słowa" pochodzi z Gniezna, ale całe życie spędziła w Sosnowcu podejmując liczne działania i inicjatywy kulturalne. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, jurorem w licznych konkursach literackich i poetyckich. W 2016 roku otrzymała tytuł "Przyjaciela" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Piątkowe spotkanie z Krystyną Borkowską rozpocznie się o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, plac prof. Włodzimierza Wójcika 1. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.

krystyna borkowska krystyna borkowska

dodano: 06-12-2017
Idzie poeta - niebieski wycieruch!

konkurs leśmian

"Idzie poeta - niebieski wycieruch! - twórczość Bolesława Leśmiana" to motto drugiej edycji konkursu wiedzy w cyklu "Twórca i jego dzieło", który patronatem objął Prezydent Miasta Będzina. Konkurs zorganizowany z okazji przypadającej w bieżącym roku 140. rocznicy urodzin poety i 80. rocznicy jego śmierci okazał się ciekawą propozycją poszerzenia wiedzy o wybitnym poecie, prozaiku i krytyku z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Finał konkursu odbył się 29 listopada dla szkół podstawowych, a 30 listopada dla uczniów z gimnazjów w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, która organizuje konkurs wspólnie z Urzędem Miejskim w Będzinie, Gimnazjum nr 3 oraz Stowarzyszeniem Filary Kultury. Podczas zadań konkursowych uczniowie z 5 szkół podstawowych oraz 3 gimnazjów w trzyosobowych drużynach wykazali się wiedzą teoretyczną o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana, pomysłowością cyfrowej opowieści oraz umiejętnością recytacji i interpretacji prezentowanych utworów Bolesława Leśmiana. Efekty konkursowych zmagań oceniało jury w składzie: Elżbieta Lisowska, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Agata Durbacz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, Magdalena Rebeta i Mariusz Będkowski reprezentujący będziński Ośrodek Kultury, Beata Wardęga ze Stowarzyszenia Filary Kultury oraz Grażyna Sałagan z biblioteki.

Jurorzy po uwzględnieniu wszystkich elementów składających się na ocenę prezentacji wiedzy o twórczości Bolesława Leśmiana uznało, że w kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie (Katarzyna Cyganek, Dawid Migas, Patryk Witos), którzy zajęli I miejsce. Kolejne miejsce na podium zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 (Mateusz Lisowski, Aleksandra Rozpędek, Antonii Sochacki) oraz uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie( Paulina Ganczarek, Weronika Kaca, Wiktoria Mróz), które zajęły miejsce III. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 ( Oliwia Nowak, Katarzyna Paliga, Zuzanna Czapińska) oraz Szkoły Podstawowej nr 9 ( Antonii Nowak, Sandra Szymonek, Julia Skręt).

Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum nr 3 w Będzinie, którzy zdobyli I miejsce. II miejsce przypadło młodzieży z Gimnazjum nr 5, a uczniowie Gimnazjum nr 1 zajęli miejsce III.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, pawerbanki oraz książki ufundowane przez bibliotekę, Urząd Miejski w Będzinie oraz Gimnazjum nr 3. Zapoznali się również z wystawą "W dziejach gwiazdy najdalszej brać zawrotny udział. I zawczasu już srebrnieć tym, co kiedyś będzie" prezentowaną w holu dolnym biblioteki z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana - poety.

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Dizajn tamtych czasów

Dizajn tamtych czasów

24 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się promocja książki "Dizajn tamtych czasów", autorstwa Wojciecha Grabowskiego. O swojej czwartej publikacji z uśmiechem mówi: moja najlepiej wydana książka. Sam autor poszczególne części książki określił jako eseje dramatyczne, z silnymi wątkami autobiograficznymi. Opowieści o przedmiotach i wzornictwie tamtych czasów, pozwalają autorowi nie tylko ocalić wspomnienia, choćby zawierały pewne "luki pamięci", ale wprowadzić w grono bohaterów literackich np. Pana z Kiosku uruchamiającego motorower marki Komar. Szesnasty rozdział książki jest natomiast hołdem złożonym Stanisławowi Zamecznikowi. Dla Wojciecha Grabowskiego tamte czasy, to czasy, w których "Życie zamieniło się w sztukę, a sztuka przemieniła w życie. Spełnił się sen rosyjskich konstruktywistów.", a "Projektanci altruiści (...) potrafili nas uszczęśliwiać. Uczyli spoglądać na trudną rzeczywistość z dystansem, jakby była jednym wielkim graficznym znakiem."

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Ważne i trudne pytania o odwagę, rozum i miłość

zajęcia z dziećmi

Będzińska książnica wraz z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej przy Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie poruszyła na ostatnich zajęciach trudny, ale ważny temat natury psychologicznej związany z emocjami. Dzięki książce L. Franka Bauma "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" uruchomiono lawinę pytań o odwagę, rozum oraz miłość. Dyskusji nie było końca. Szczególnie problematyczne stało się zagadnienie, dlaczego czasem, kiedy jesteśmy wystraszeni broniąc się atakujemy innych, dlaczego z tęsknoty i braku miłości odczuwamy pustkę oraz co daje nam życiowa mądrość. Poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania uczestnicy dyskusji postanowili wcielić się w rolę Wielkiego Oza i rozwiązać wszystkie problemy przez tworzenie magicznych przedmiotów wyzwalających miłość, dodających odwagi i rozwijających mądrość.

Tydzień Seniora w Powiecie Będzińskim

W dniach od 18 do 25 listopada trwa Tydzień Seniora w Powiecie Będzińskim, promowany przez plakat autorstwa Darii Kmity, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Szczegółowe informacje i harmonogram wydarzeń dostępne są na: powiat.bedzin.pl/aktualnosci/3135-tydzien-seniora-w-powiecie-bedzinski

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
W świecie literackich fantazji

zajęcia z dziećmi

Będzińska książnica z okazji obchodzonego niedawno Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek postanowiła przedstawić uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie jednego z bliskim im bohaterów. Z miłości do magii i fantastycznych światów wybór padł na najbardziej znanego czarodzieja - Harry'ego Pottera. Osoba młodego czarodzieja w przystępny dla dzieci sposób prezentuje wartości ważne w dorosłym życiu. Dodatkowo niesamowite i niecodzienne przygody Harry’ego - przedstawione w książkach autorstwa J. K. Rowling - rozbudzają wyobraźnię i wyzwalają chęć do twórczego myślenia.

Wykorzystując potencjał drzemiący w magicznej opowieści, dzieci zamieniły bibliotekę w manufakturę sami stając się wytwórcami różdżek, atrybutu każdego szanującego się czarodzieja. Bez względu na to, czy różdżki powstały z brzozy, dębu, czy mają w sobie smoczy rdzeń lub pył z rogu jednorożca - każda jest wyjątkowa i nasycona magią... wyobraźni.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Jesień w książkach

Zajęcia z dziećmi

W dniu 7 listopada oddział dla dzieci i młodzieży w bibliotece w Będzinie odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9. Tematem zajęć literackich była aktualna pora roku, jesień.

Dzieci wysłuchały wiersza Danuty Gellnerowa "Jesień u fryzjera", Agnieszki Frączak "Kalosze poproszę" i Marii Konopnickiej "Parasol".

Inspiracją do dalszych działań plastycznych były książki o tematyce jesieni z serii "Moja pierwsza księga przyrody" Mine Laceja oraz "Jesień", przewodnik prawdziwych tropicieli Adama Wajraka.

więcej informacji

dodano: 24-11-2017
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 202

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.