przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Listopadowe dyskusje Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Podczas ostatniego, listopadowego, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki miłośnicy literatury i rozmów o niej dyskutowali o powieści Powieść "Wróżbę" Agneta Pleijel tworzy w oparciu o własne wspomnienia z dzieciństwa i dojrzewania. Narracja prowadzona jest w trzeciej i pierwszej osobie. Fabułę tworzą wydarzenia najlepiej zapamiętane z okresu dzieciństwa bohaterki Nety. Stopniowo Agneta Pleijel wpisuje w nie emocje: wstyd, tęsknotę, miłość, lęk przed odrzuceniem, brak poczucia bezpieczeństwa, samotność. Wraz z dorastaniem zarówno wydarzenia i emocje Nety stają się wyraźne, mocne, co powoduje, że bohaterka wypowiada się coraz częściej w pierwszej osobie.

Dla Agnety Pleijel napisanie "Wróżby" jest formą autoterapii. Dzięki niej autorka dociera do wypartych, trudnych wydarzeń rodzinnych, przeżywa je jeszcze raz, by móc określić siebie, dotrzeć do swojej tożsamość z okresu dzieciństwa, która intensywnie wpływa na jej dorosłość.

Powieść "Wróżba" to również poszukiwanie, zadawanie pytań o Boga, miłość, prawdę. Ważną postacią we "Wróżbie" jest ciotka bohaterki Ricky. To jej dotyczy tytułowa wróżba. Ciotka staje się ważną osobą dla Nety w obliczu konfliktu między rodzicami. To jej słowa dotyczące Boga, miłości należą do prawd, które wzmacniają, kształtują jej indywidualność. Śmieć Ricky ma wymiar symboliczny, staje się granicą zamykającą czas dzieciństwa i dojrzewania Nety, i otwierającą przed nią dorosłość.

więcej informacji

dodano: 13-12-2017
Odkrywanie kulturowych skarbów Indii z podróżnikiem Włodzimierzem Musiałem

spotkanie z Włodzimierzem Musiałem

Wtorek, 12 grudnia był dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dniem wyjątkowego spotkania z popularyzującym kulturę indyjską podróżnikiem, Włodzimierzem Musiałem. Prelegent spotkał się ze studentami w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie w ramach cotygodniowych wykładów przygotowywanych dla będzińskich studentów. Tym razem wspólnie z Włodzimierzem Musiałem studenci odkrywali kulturowe skarby Indii, które podróżnik odwiedził ponad 50 razy.

więcej informacji

dodano: 13-12-2017
Jubileuszowy Złodziej farb Krystyny Borkowskiej

krystyna borkowska

"Zagłębie to dla mnie… najczulszy punkt na mapie serca" wyznała Krystyna Borkowska w jednym z wierszy zawartych w tomiku Złodziej farb, którego odbyła się 8 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Poetka i animatorka kultury Krystyna Borkowska pochodzi z Gniezna, ale od lat związana jest z Sosnowcem, w którym mieszka podejmując liczne działania i inicjatywy kulturalne. Jest autorką 14 tomików poezji w tym dwóch publikacji dla dzieci: Bajki Pani Krysi i W Cukierkowie. Jej wiersze, jak w recenzji sprzed lat do tomiku Bose bławaty napisał Maciej Szczawiński, "(...) potrafią zdumiewać nagłym urwaniem tekstu, zaskakującym obrazem (często semantycznie nieostrym, ale inspirującym wyobraźnię), intrygować budowaniem jakby o b o k własnego kontekstu znaczeń i skojarzeń. A poza tym wszystkim (...) sporo liryki i ciepła. No i bardzo dobrze (...)."

Krystyna Borkowska jest posiadaczką nadanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach tytułu "Mistrz Słowa" oraz otrzymanego w 2016 roku tytułu "Przyjaciela Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie". W tym roku poetka obchodzi jubileusz 40-lecia działalności artystycznej, za którą została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca. Wydany w ramach sosnowieckiego programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych tomik Złodziej farb jest, jak wyznaje autorka "fotograficznym zapisem miejsc i zdarzeń, to rodzaj hołdu dla ludzi (...) oraz rodzaj poszukiwania własnej tożsamości". Tomik wzbogacony jest o grafikę Krzysztofa Zięcika ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, którego artysta, podobnie jak Krystyna Borkowska, jest członkiem.

więcej informacji

dodano: 12-12-2017
Dar Świętego Mikołaja

święty mikołaj

Grudzień to miesiąc niezwykle pracowity dla jednego z najpopularniejszych świętych, którym jest Mikołaj. Jedną z jego tradycji stały się spotkania z najmłodszymi mieszkańcami dzielnicy Ksawera w filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Nie inaczej było i w tym roku. Mikołaj przybył do biblioteki 7 grudnia by spotkać się z uczniami klasy "0" Szkoły Podstawowej nr 4 oraz grupami 4,5 i 6-latków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie.

Dzieci specjalnie dla Mikołaja przygotowały program artystyczny, podczas którego śpiewały popularne piosenki o Mikołaju oraz recytowały wierszyki. Poznały także tajemnice Mikołaja. Najpierw te zawarte w książkach dla dzieci, a potem źródłem tajemnic stał się sam Mikołaj, który nie tylko obdarował dzieci słodkimi prezentami, ale także chętnie z nimi rozmawiał i dzielił się sekretami.

Niezwykły gość na spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami Ksawery przybył kolejny raz na zaproszenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Paryż" w Będzinie, którego prezes, Roman Adamaszek w otoczeniu książek i świątecznej już atmosfery chętnie spędził czas na rozmowach z dziećmi i ich opiekunami. W spotkaniu uczestniczył także Szczepan Gryma, radny reprezentujący w Radzie Miejskiej mieszkańców dzielnicy Ksawera oraz Krzysztof Malczewski, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 08-12-2017
Podróż po będzińskiej książnicy

zajęcia z dziećmi

8 grudnia oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Dąbiu. Podczas spotkania poznały pracę bibliotekarzy, zobaczyły jak wyglądają poszczególne działy i co biblioteka ciekawego oferuje młodym czytelnikom. Tradycyjnie przedszkolaki wysłuchały ciekawych fragmentów książki. Tym razem bibliotekarze polecali opowiadania z "Ogrodu bajek" oraz "Nowe fikołki pana Pierdziołki: powtarzanki i śpiewanki", które zainspirowały dzieci do wspólnej zabawy.

więcej informacji

dodano: 08-12-2017
Mikołajkowe spotkanie autorskie w Waldemarem Cichoniem

waldemar cichoń

7 grudnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie z inicjatywy bibliotekarzy szkolnych Szkoły Podstawowej nr 8 i nr 3 w Będzinie gościła uczniów klas I-III na mikołajkowym spotkaniu z Waldemarem Cichoniem, autorem niezwykle popularnej serii książek o kotku Cukierku.

Waldemar Cichoń urodził się w1974 roku w Tychach. Jest politologiem, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletnim dziennikarzem prasy lokalnej i regionalnej, który jako miłośnik czytania książek zaczął sam pisać. Największą inspiracją do pisana jest dla Waldemara Cichonia jego rodzina, synowie Marcel i Maciej oraz ukochany kot Cukierek.

Cukierek, zabiedzone i zapchlone niegdyś kocię, jest szczęściarzem, który trafił do troskliwej rodziny Państwa Cichoniów i stał się inspiracją dla Pana Waldemara. W sumie o przygodach kota Cukierka ukazało się już 5 książek. Pierwsza była "Cukierku, ty łobuzie!", kolejne to -"Jak się masz Cukierku?", "Popraw się Cukierku!", "Nie martw się Cukierku." czy też "Gdzie jesteś Cukierku?". Z kolei na 8 grudnia zaplanowano promocję najnowszej książki autora pt. "Tam, kaj rodzom się diamenty", która zapowiada się kolejnym literackim bestsellerem dla najmłodszych czytelników.

więcej informacji

dodano: 30-11-2017
Promocja tomiku "Złodziej farb" Krystyny Borkowskiej

krystyna borkowska

"Złodziej farb" to najnowsza, wydana w 2017 roku, propozycja literacka Krystyny Borkowskiej, poetki i animatorki kultury, która 8 grudnia będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Spotkanie, organizowane pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina, rozpocznie się o godzinie 17.00, w sali klubu "Pod Sową".

Tomik poetycki "Złodziej farb" jest dziesiątym wydawnictwem Krystyny Borkowskiej. Siedem z nich "Koncert świerszcza", "Groszki kwieciste", "Bose bławatki", "Dama z niebieskiego balkonu", "Na psa urok", oraz "Smak konfitury" to tomiki adresowane do dorosłego odbiorcy. Uhonorowana w 2017 roku Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca za całokształt twórczości Krystyna Borkowska ma w swoim dorobku także dwie publikacje z bajkami dla dzieci, "Bajki Pani Krysi" oraz "W Cukierkowie". Laureatka ponad 100 konkursów poetyckich o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, posiadaczka nadanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach tytułu "Mistrz Słowa" pochodzi z Gniezna, ale całe życie spędziła w Sosnowcu podejmując liczne działania i inicjatywy kulturalne. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, jurorem w licznych konkursach literackich i poetyckich. W 2016 roku otrzymała tytuł "Przyjaciela" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Piątkowe spotkanie z Krystyną Borkowską rozpocznie się o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, plac prof. Włodzimierza Wójcika 1. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.

krystyna borkowska krystyna borkowska

dodano: 06-12-2017
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 207

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.