przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

jeśień

dodano: 22-09-2016
Fiszka z historii biblioteki

Fiszka z historii biblioteki

Eklibris to artystyczny znak graficzny będący oznaczeniem własności księgozbioru. Będzińska książnica na przełomie 70-lat swojej działalności posługiwała się kilkoma exlibrisami, których autorami byli: Edward Grabowski (1965), Zygmunt Acedański (1971) i Romuald Korus (1976).


więcej informacji

dodano: 21-09-2016


EXLIBRIS - jego historia i znaczenie

EXLIBRIS - jego historia i znaczenie

19 września w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie. Przedmiotem ich wizyty była historia tajemniczego znaku zwanego exlibrisem.

Podczas zajęć młodzi mieszkańcy Będzina dowiedzieli się, że exlibris to ozdobny znak własnościowy książki z danymi właściciela księgozbioru lub nazwą instytucji. Exlibris jest niewielkiej wielkości karteczką (lub pieczątką) umieszczaną po wewnętrznej stronie okładki. W Polsce najstarsze oznaczenia własności książki pojawiły się w drugiej połowie XIV wieku. Uczniowie poznali także najważniejsze znaki własnościowe, jakimi posługiwała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, by potem samemu wykonać unikatowe exlibrisy nawiązujące do obchodzonego w tym roku jubileuszu 70-lecia działalności będzińskiej książnicy.


więcej informacji

dodano: 21-09-2016
Wieczór autorski JANA NOWICKIEGO

Wieczór autorski JANA NOWICKIEGO

W miniony piątek 16 września gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie był Jan Nowicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, pedagog, autor felietonów i książek. Wieczór autorski Jana Nowickiego odbywał się w ramach działającego w książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki. Bezpośrednio przed spotkaniem w miły nastrój zaproszonych gości wprowadził Zbigniew Teper, zagłębiowski poeta, bard wywodzący się jeszcze z nurtu piosenki studenckiej, który podczas koncertu zaprezentował m.in. piosenki z autorskiego albumu "Magiel czasu".


więcej informacji

dodano: 21-09-2016
Edukacja czytelniczo-medialna najmłodszych użytkowników będzińskiej biblioteki

filia9

Funkcjonowanie we współczesnym świecie wymaga stałego doskonalenia umiejętności pobierania informacji, przetwarzania ich i wykorzystywania. Pomocny jest w tym stały i bezpośredni kontakt z książką i biblioteką zapewniający dostęp do sprawdzonych źródeł oraz nieustanny rozwój zainteresowań czytelniczych.


więcej informacji

dodano: 21-09-2016
"Pełna miska dla schroniska"

Pełna miska dla schroniska

W dniu 17 września br. odbyła się akcja społeczna pt.: "Pełna miska dla schroniska" to inicjatywa Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na dom", którą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wsparła po raz czwarty. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Pomimo deszczowej pogody, która towarzyszyła akcji, miasto Będzin może pochwalić się dużym sukcesem. W ciągu niespełna 5 godzin dzięki wielkiemu zaangażowaniu będzinian i mieszkańców miast ościennych, którym los bezbronnych i porzuconych zwierząt nie jest obojętny zebrano 764 kg karmy, dużą ilość koców, materacy, prześcieradeł i plastikowych nakrętek. Zebrano także 554 złotych 35gr, które przeznaczone zostaną na działalność schroniska.


więcej informacji

dodano: 20-09-2016
Nietuzinkowe rozmowy z Janem Nowickim

jan nowicki

jan nowicki

16 września o godzinie 16.30 gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie Jan Nowicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, pedagog, autor felietonów i książek. Podczas spotkania zorganizowanego w ramach działającego w książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki aktor opowie o życiu, pracy, poszukiwaniu szczęścia i oczywiście o swoich książkach.

Jan Nowicki jest jedną z najbardziej wyrazistych osobowości aktorskich, którego wyróżniała "swoboda scenicznego sposobu bycia " i "naturalność ". Jego role - te najlepsze - to przede wszystkim postacie skomplikowane, kierujące się namiętnościami, oscylujące pomiędzy przeciwieństwami. Jan Nowicki zagrał w ponad 240 filmach, a najbliższe jego sercu są: "Niepochowany", "Wielki Szu ", "Magnat ", "Spirala " i "Sanatorium pod Klepsydrą ". Jest również autorem kilku książek ("Między Niebem a Ziemią" (2000), "Mężczyzna i one" (2012), "Białe walce" (2014), "Dwaj Panowie " (2015)), wierszy, tekstów piosenek i kolęd.

Podczas spotkania będzie istniała możliwość nabyci książek Jana Nowickiego i zdobycia autografu z dedykacją autora. Spotkanie w będzińskiej bibliotece zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Ilustrację muzyczną spotkania przygotował Zbigniew Teper.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Zapraszamy. Wstęp wolny


dodano: 13-09-2016
"Pełna miska dla schroniska"

Zaprosenie na "Pełna miska dla schroniska"

"Pełna miska dla schroniska" to akcja społeczna, podczas której każdy może okazać serce wspierając bezbronne zwierzęta z sosnowieckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. W Będzinie akcja odbędzie się w najbliższą sobotę 17 września na Placu prof. Włodzimierza Wójcika przed Miejską i Powiatowa Biblioteką Publiczną (w razie niepogody wydarzenie odbędzie się w budynku biblioteki - ul. Piłsudskiego 39).

"Pełna miska dla schroniska" to inicjatywa Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na dom", którą będzińska książnica wspiera po raz czwarty. Patronatem honorowym objął akcję Prezydent Miasta Będzina. Podczas akcji zbierana będzie karma (mokra i sucha) dla psów i kotów, plastikowe nakrętki, środki finansowe oraz artykuły (np. koce, prześcieradła, kołdry, kosze) niezbędne do opieki nad porzuconymi zwierzętami. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas akcji "Pełna miska dla schroniska" będzie można oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, a dzięki uprzejmości lekarzy z Przychodni weterynaryjnej "Alaskan" w Będzinie dokonać bezpłatnej porady lekarskiej pupila. Szlachetnej inicjatywy nie zawiódł również Salon Pielęgnacji Zwierząt "Pluto" z Czeladzi, którego właścicielka dokona nieodpłatnie podstawowych zabiegów kosmetycznych zwierząt. Swoje serce bezbronnym i bezdomnym zwierzętom okażą także miłośnicy zabytkowych samochodów z "Klasycznej Niedzieli", których niecodzienne pojazdy będzie można podziwiać przed będzińską biblioteką oraz wolontariusze bajkowego i kolorowego towarzyszenia "Zaczarowana Pomoc".

Wśród atrakcji przygotowanych przez pomysłodawców znajdą się również pokazy tańca orientalnego w wykonaniu grupy Nilufar, pokaz Zumby przygotowany przez grupę Zumba Becia Jankowska, zajęcia artystyczne prowadzone przez członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz występy muzyczne przygotowane przez młodych wokalistów z będzińskiego Ośrodka Kultury. Nie zabraknie również kampanii edukacyjnej "Ręka w łapę" na temat bezdomności zwierząt prowadzonej przez wolontariuszy Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na dom" w Sosnowcu.

Wszystkich, którzy są wrażliwi na los zwierząt zapraszamy 17 września w godzinach od 10:00-15:00 na Plac prof. Włodzimierza Wójcika przez Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Będzinie.


dodano: 12-09-2016
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7 8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 224

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.