przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie przystąpiła do projektu "Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2016" realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix” im. Henryka Ruszczyca.

W ramach projektu biblioteka otrzymała urządzenie Czytak Plus, które przystosowane jest do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Dzięki udziałowi w projekcie biblioteka otrzymała także pakiet około 700 cyfrowych książek mówionych przystosowanych do odtworzenia na Czytaku.

logo logo


dodano: 05-10-2016
Będzińska książnica po angielsku dla najmłodszych.

Zajęcia z języka angielskiego

26 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie odbyły się specjalne zajęcia zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie wzięły udział w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez Panią Ksymena Kozioł ze Szkoły Językowej Helen Doron z Sosnowca.

Podczas zdobywania nowej wiedzy uczestnicy zajęć wspaniale się bawili wykorzystując interaktywne sposoby nauczania dostosowane do ich wieku.

więcej informacji

dodano: 05-10-2016
Agnieszka Tytko - Brzechwa z Grodźca

Agnieszka Tytko w Bibliotece w Grodźcu

Za oknem pada deszcz jest zimno, a filii biblioteki miejskiej w Łagiszy panuje gorąca atmosfera. W ten magiczny październikowy poranek pomimo brzydkiej pogody stał się przyjemny i ciekawy za sprawą pięknych wierszy Agnieszki Tytko. Starsi czytelnicy jej twórczości okrzyknęli poetkę Brzechwą z Grodźca. Poetka swoje wiersze poświęcała Grodźcowi dzielnicy Będzina w której się wychowała i którą kocha nad życie.

-Moje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące Grodźca związane są w szczególności z miejscami i obiektami, które znikają bezpowrotnie. Jako mieszkanka Grodźca czuję z tego powodu ogromny smutek. To, co jeszcze pozostało z tamtych lat, stanowi dla mnie dużą wartość sentymentalną. Poszukiwanie starych fotografii i zdobywanie nowych informacji stały się dla mnie ogromną pasją-pisze o sobie Agnieszka Tytko.

Ale nie tylko Grodziec jest tematem jej twórczości. Inspiracją do napisania wierszy dla dzieci był jej syn Krystian, który stał się jednocześnie pierwszym odbiorcą dziecięcej poezji. Wiersze te dzięki sporej dawce humoru rozweselą buzię niejednego młodego czytelnika i tak powstał tomik wierszy dla dzieci. W dniu 4 października br. na spotkaniu z dziećmi z Zespołu Szkół Nr 4 w Łagiszy oraz Przedszkola nr 14 z Grodźca poetka przeczytała kilka swoich wierszy, które w magiczny sposób rozweseliły dzieci i zainspirowały do dyskusji. Dzieci zauważyły, że te śmieszne wierszyki mają bardzo mądre przesłanie. Między innymi poruszają problematykę zaśmiecania środowiska, zachęcają do zdrowego odżywiania się oraz uczą szacunku dla zwierząt. Dwa wiersze zostały napisane są w formie sztuki teatralnej, dzięki czemu najmłodsi mogą uczyć się gry aktorskiej . Na spotkaniu zaprezentowano kilka wierszy m.in. : "Kret i Szczur", "Mucha", "Śpioch", "Pszczoła i miód", "Wiejska Narada" i wiele innych. Zachęcamy więc wszystkich rodziców i dziadków do wspólnego czytania pięknej poezji pani Tytko wraz swoimi pociechami. Kiedyś Grodziec słyną z kopalni dzisiaj staje się kopalnią inspiracji dla Agnieszki Tytko zwaną Brzechwą z Grodźca.

więcej informacji

dodano: 05-10-2016
BEZPIECZNA EKSPLOATACJA OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

BEZPIECZNA EKSPLOATACJA OBIEKTÓW

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie we współpracy z Ogólnopolskim Instytutem Nieruchomości 30 września 2016 roku zorganizowała szkolenie dla Dyrektorów Placówek Oświatowych, Jednostek Budżetowych oraz Instytucji Kultury w Będzinie. Dzięki szkoleniu uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznej eksploatacji budynków użyteczności publicznej poprzez zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat oraz materiały szkoleniowe na płycie CD co umożliwi swobodny dostęp do informacji.

Szkolenie poprowadził Pan Marek Łata - licencjonowany zarządca nieruchomości, ekspert rynku nieruchomości, mediator, wykładowca na Wydziale Budownictwa WST w Katowicach.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na następne szkolenia organizowane w naszej Książnicy.


więcej informacji

dodano: 03-10-2016
Wieczór pamięci profesora Włodzimierza Wójcika

Wieczór pamięci profesora Włodzimierza Wójcika

W dniu 30 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się wieczór pamięci profesora Włodzimierza Wójcika, historyka literatury, krytyka, eseisty, autora prac o współczesnej literaturze polskiej oraz profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To już trzeci wieczór wspomnień o Włodzimierzu Wójciku, który zaszczyt otwarcia miała pani V-ce dyrektor Anna Szczerba. Honorowymi gośćmi byli Andrzej Wójcik syn profesora oraz wnuczka Julia Wójcik obecnie studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Wójcik urodził się 29 maja 1932 r. w Będzinie-Łagiszy. Po skończeniu szkoły średniej studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1956 r. uzyskał tytuł magistra filologii polskiej.


więcej informacji

dodano: 03-10-2016
Artyści i ich dzieła

konkurs literacki

"Na to liczę-że zaskoczysz mnie Sienkiewiczem" to interesujące hasło pierwszej edycji cyklicznego konkursu "Artyści i ich dzieła" adresowanego do uczniów będzińskich placówek oświatowych. Dlaczego pierwszy konkurs nawiązuje do osoby Sienkiewicza? Ponieważ decyzją Senatu RP patronem roku 2016 został właśnie Henryk Sienkiewicz! Z tej okazji czytano "Qvo vadis" podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Powodów, dla których warto zgłębić twórczość wielkiego pisarza jest więc wiele. Ale najważniejszym jest upowszechnianie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza wśród uczniów będzińskich szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs obejmuje trzy obszary działań:

 1. teorię (wiedza o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza)
 2. kreację (praca plastyczna przedstawiająca wybraną scenę lub strój bohaterki/bohatera z książki Henryka Sienkiewicza)
 3. prezentację (prezentacja multimedialna lub czytanie wybranego fragmentu z książki Henryka Sienkiewicza)

Szkoły mogą zgłaszać do konkursu trzyosobowe drużyny. Termin zgłoszeń upływa 17.10.2016 r. Działania konkursowe połączone z finałem odbędą się 7 i 8 grudnia 2016 r. o godzinie 9.00 w Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Więcej informacji o konkursie można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie pod nr tel. (32) 267-41-65 lub wysyłając maila zapytaniem pod adres dziecieca@biblioteka.bedzin.pl.

Organizatorem konkursu jest Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Współorganizatorami jest Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie oraz Stowarzyszenie Filary Kultury. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Regulamin (format DOC)

Regulamin (format PDF)

dodano: 27-09-2016
Wieczór pamięci profesora Włodzimierza Wójcika

włodzimierz wójcik plakat

W najbliższy piątek 30 września o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się wieczór pamięci profesora Włodzimierza Wójcika, historyka literatury, krytyka, eseisty, autora prac o współczesnej literaturze polskiej oraz profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To kolejny, trzeci już, wieczór wspomnień o Włodzimierzu Wójciku będący wyrazem szacunku dla niezwykłego człowieka, profesora, przyjaciela.

Tegoroczne spotkanie to m.in. wieczór poświęcony zaangażowaniu Włodzimierza Wójcika w działania na rzecz kształtowania przyszłych pokoleń, uczenia młodzieży sprawnego posługiwania się poprawnym językiem ojczystym i zachęcania do edukacji. Wspomnieniom towarzyszyć będą rozmowy o profesorze, koncert przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie oraz prezentacja wierszy Włodzimierza Wójcika w interpretacji młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Będzinie.

Wstęp wolny

włodzimierz wójcik zaproszenie włodzimierz wójcik zaproszenie

dodano: 27-09-2016
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 224

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.