przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Literacka Zimówka" Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie

konkurs literacki

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie zaprasza do udziału w powiatowym konkursie "LITERACKA ZIMÓWKA" na opowiadanie lub wiersz. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Więcej informacji zawiera regulamin dostępny na stronie www.pmdk.bedzin.pl/index.php/component/content/article/549-2016-01-07-13-45-52

Życzymy powodzenia!

dodano: 15-01-2016
Kornel Makuszyński autor humoru i radości

Zajęcia z dziećmi

8 stycznia 1884 roku w Stryju urodził się Kornel Makuszyński, autor niezapomnianych przygód Koziołka Matołka, awantur Małpki Fiki-Miki, szaleństw panny Ewy oraz historii o dwóch takich co ukradli księżyc.

Z okazji 131 rocznicy urodzin autora oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki zorganizował zajęcia poświecone życiu i twórczości pisarza. W świat barwnych, ale ostatnio nieco zapomnianych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie. Obejrzeli prezentację o jego życiu, miejscach, z którymi autor był związany oraz pozostawionym czytelnikom dorobku literackim, ważnym ze względu na zawarte w nim treści. W swoich książkach Kornel Makuszyński zwracał bowiem uwagę na dobro, odkrywał piękno tam gdzie go nie było, niósł radość i zabawę, a jego bohaterowie - nieustępliwi i idący pod prąd- nieustannie naprawiali świat.

Utwory Kornela Makuszyńskiego są dziełami o nieprzemijających walorach dydaktycznych. Na jego książkach pełnych mądrej filozofii zgody na otaczający nas świat wychowują się kolejne pokolenia, ucząc się pogodzić swój indywidualizm i szacunek do drugiego człowieka.

więcej informacji

dodano: 15-01-2016
24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w będzińskiej bibliotece

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Kolejny, dwudziesty czwarty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Podobnie jak w roku ubiegłym do koncertu największej orkiestry świata przyłączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie. Wspierana przez grono wspaniałych ludzi dołożyła cegiełkę do wielkiego dzieła w wysokości 3 790,59.

Tegoroczna Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem "Mierzymy wysoko!" zbierała środki finansowe na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. 10 stycznia podczas finału orkiestry w będzińskiej bibliotece czekało wiele atrakcji i ciekawostek, które udało się przygotować dzięki wsparciu przyjaciół, innych instytucji kultury oraz stowarzyszeń. Odbyły się koncerty Zespołu Aplauz Sixty Plus, który przeniósł uczestników w lata 70-te, muzyków ze Stowarzyszenia Muzyka Jutra łączących różne style muzyczne oraz wokalne występy Karoliny Jaszczyk z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie. Były pokazy taneczne przygotowane przez Szkołę Tańca Extreme oraz Kubę Janusa, Weronikę Pielkę, Mateusza Stańko i Tatianę Korzec z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego "Perfekt" Szkoły Tańca "Akcent" w Będzinie, loteria fantowa oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez Monikę Bzowską i Ewę Lewandowską z PMDK, podczas których powstało kolejne barwne serce dobrych uczynków. Ciekawostką było spotkanie z Agatą Madejską, aktorką Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, która do orkiestrowego grania wprowadziła magię teatru i baśni oraz strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu. Niezwykle emocjonująca okazała się licytacja przekazanych na orkiestrę przedmiotów, którą poprowadził aktor, Waldemar Musiał z Teatru Lalki i Aktora "Arena". Podczas licytacji udało się uzbierać prawie 3 200,00 zł. Za niebanalną kwotę 800 złotych zastała wylicytowana jedna z trzech lalek powstałych w pracowni artystycznej Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Licytując, można było stać się również właścicielem prac i obrazów Emilii Nowak, Ireny Wiltosińskiej, Henryki Janiny Orzeł, Teresy Lorenc oraz Teresy Wiekiery, pluszowych serduszek, będących darem Stowarzyszenia Filary Kultury w Będzinie, przedmiotów promujących miasto Będzin, niebanalnego kalendarza na rok 2016 przekazanego przez MPWIK w Będzinie, koszulki z autografami siatkarzy z MKS Będzin oraz zespołu Skaldowie, biżuterii, książek, długopisów oraz wielu innych atrakcyjnych przedmiotów przekazanych przez sponsorów.

Podczas 24 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy biblioteczna puszka wypełniła się kwotą 3 790,59! Dziękujemy wszystkim za piękny dar, który jest bezcennym wsparciem dla najbardziej potrzebujących. Nie udałoby się tego, gdyby nie pomoc i wsparcie:

 • Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina
 • Stowarzyszenia Filary Kultury z Będzina
 • Stowarzyszenia Muzyka Jutra z Bobrownik
 • Zespołu Aplauz Sixty Plus
 • Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego "Perfect" Szkoły Tańca "Akcent" z Będzina
 • Szkoły Tańca Extreme
 • Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
 • Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie
 • Urzędu Miejskiego w Będzinie
 • Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu
 • Waldemara Musiała
 • Klubu Absolwenta z MZS nr 2 w Będzinie

oraz wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, którym za szlachetne granie w największej orkiestrze dobrych serc dziękujemy.

więcej informacji

dodano: 12-01-2016
Mierzymy wysoko! Gramy w bibliotece 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - plakat

10 stycznia 2016 roku po raz 24 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pod hasłem "Mierzymy wysoko!" zbierane będą środki finansowe na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

Orkiestra zagra także w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, która dzięki wsparciu przyjaciół oraz innych instytucji kultury i stowarzyszeń przygotowała w tym dniu atrakcje i ciekawostki w postaci m.in. występów muzycznych, loterii fantowej, akcji uwalniania książki raz przeczytanej, warsztatów i zabaw plastycznych oraz wspólnego czytania bajkowych historii. Zaplanowano także licytację przedmiotów przekazanych na aukcję, które może przekazać każdy. Pamiętajmy, że sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki finansowe, przedmioty na aukcje i licytacje lub swój talent uatrakcyjniając tym samym organizowane w ramach WOŚP wydarzenia.

Zapraszamy 10 stycznia do wspólnego grania w Bibliotece! od 15.00 do 19.00.

dodano: 04-01-2016
"Na tropie Pożyczalskich"

Zajęcia z dziećmi

Rok 2015 roku w filii nr 9 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zakończył się niezwykle literacko i detektywistycznie. Uczestniczące w zajęciach oferowanych przez cały rok w bibliotece Małe Moliki z Przedszkola Miejskiego nr 11 zaprosiły zaprzyjaźnionego bibliotekarza do wspólnej zabawy w przedszkolu. Podczas spotkania młodzi detektywi wysłuchali fragmentu książki Mary Norton pt. "Pożyczalscy", by potem własnoręcznie wykonać lornetki, dzięki którym mogli poszukiwać malutkich bohaterów. Wspólne detektywistyczne zabawy uwieńczone sukcesem przyniosły dzieciom niepowtarzalne zadowolenie.

więcej informacji

dodano: 07-01-2016
Pierwsi Czytelnicy będzińskiej biblioteki zarejestrowani w systemie SOWA2/MARC21

Pierwsi Czytelnicy będzińskiej biblioteki zarejestrowani w systemie SOWA2/MARC21

Pierwszych trzech Czytelników, którzy odwiedzili Wypożyczalnię Główną Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w 2016 roku czekała miła niespodzianka. 4 stycznia, jako pierwsi zostali zarejestrowani w nowym, elektronicznym systemie bibliotecznym i otrzymali z rąk Dyrektora biblioteki upominki książkowe.

Wszystkich użytkowników zapraszamy do korzystania ze zbiorów, które biblioteka nieustannie wzbogaca zgodnie z zainteresowaniami swoich czytelników.

Pierwsi Czytelnicy będzińskiej biblioteki zarejestrowani w systemie SOWA2/MARC21 Pierwsi Czytelnicy będzińskiej biblioteki zarejestrowani w systemie SOWA2/MARC21 Pierwsi Czytelnicy będzińskiej biblioteki zarejestrowani w systemie SOWA2/MARC21

Szanowni Czytelnicy

logo biblioteki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie informuje, że od 4 stycznia 2016 roku w Wypożyczalni głównej dla dorosłych oraz Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży uruchomiony został elektroniczny system udostępniania zbiorów. System biblioteczny SOWA2/MARC21 zmieni dotychczasową pracę biblioteki oraz znacznie ułatwi czytelnikom sposób korzystania z jej zbiorów.

W związku ze zmianą sposobu wypożyczania materiałów bibliotecznych z tradycyjnego na komputerowy zmienił się także Regulaminu korzystania ze zbiorów i usług Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, którego tekst znajduje się na stronie www.biblioteka.bedzin.pl/download/20151231_regulamin.pdf.

dodano: 04-01-2016
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32 

Ilość aktualności w bazie: 224

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.