przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Strachy" - promocja książki Lidii Stefek

Promocja książki Lidii Stefek

Co łączy niebiesko-biały rower i strachy? Odpowiedzi - z pewnością zaskakującej - udzieli w najbliższy czwartek 1 grudnia Lidia Stefek, która w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie spotka się z czytelnikami by opowiedzieć o swojej pierwszej książce pt. "Strachy". Jak zapewnia autorka – zakochana w podróżach z plecakiem, wydarzeniach kulturalnych, które relacjonuje na swoim blogu kulturalno-podróżniczym "Świat to za mało" i stronie "Będzin to za wiele" akcja książki "Strachy" toczy się na ziemi będzińskiej, zaczyna się w okresie drugiej wojny światowej, a kończy kilkanaście lat po jej zakończeniu. Bohaterowie to osoby fikcyjne, jednak pewne zamieszczone w powieści zdarzenia miały miejsce, podobnie jak wybrane elementy tła historycznego, w których osadzona jest powieść.

Zapraszamy 1 grudnia o godzinie 17.00 do będzińskiej książnicy - ul. Piłsudskiego 39 na spotkanie z Lidią Stefek, jej książką "Strachy" o której opowie dr Katarzyna Krzan z wydawnictwa internetowego e-bookowo.pl, wydawca publikacji. Wstęp wolny.

dodano: 28-11-2016
50 wierszy na godzinę Iwony Świerkuli

50 wierszy na godzinę Iwony Świerkuli

Iwona Świerkula jest laureatką Nagrody Głównej tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły organizowanego przez Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczna w Będzinie przy współpracy z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka i Towarzystwem Historycznym im. Szembeków w Warszawie. Promowany 25 listopada w będzińskiej książnicy tomik "50 wierszy na godzinę" jest pokłosiem konkursu, nagrodą, którą biblioteka dofinansowała i wydała. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

"Mieszanina nastrojów i tonów pokazuje sugestywny i - momentami - przejmujący walor tej poezji" - pisze we wstępie do tomiku Maciej Melecki. I dodaje "jest nim wymiar realnych doświadczeń transponowanych w sferę imaginacji. Wymiar ten mieści w sobie problematykę egzystencji codziennej i jednocześnie, wyłaniającą się z niej skalę różnych zmagań z - często dotkliwymi - przeciwnościami. Imaginacja zaś pełni w tych wierszach alternatywną rolę losu".

Podczas spotkania promującego tomik "50 wierszy na godzinę" wśród mieszkańców Będzina o świecie poezji Iwony Świerkuli, literackich gustach, autorytetach, którzy inspirują, szczególnej słabości do twórczości Antoine’a de Saint - Exupéry’ego oraz odwadze pisania, wydania tomiku z niezwykle minimalistyczną formą graficzną i pomysłu łączenia prezentacji poezji z multimediami rozmawiał z autorką prowadzący spotkanie Andrzej Noga, wieloletni juror konkursu.

"50 wierszy na godzinę" jest czwartym tomikiem Iwony Świerkuli. Dotychczas ukazały się "Ostre hamowanie" (2008), "Anioł Pański" (2009) i "Kiedy czas pisze wiersze" (2015). Wkrótce ukarzą się kolejne dwa tomiki z wierszami autorki, która na co dzień mieszka i tworzy w Warszawie. Obok pisania wierszy zajmuje się promocją literatury jako prezes Fundacji Gargano, która powstała z jej inicjatywy.

więcej informacji

dodano: 28-11-2016
Będzińska książnica podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych

Prezentacje Biblioteczne

Tradycją Biblioteki Śląskiej pielęgnowaną od dwunastu lat jest organizacja Katowickich Prezentacji Bibliotecznych, których celem jest integracja środowiska bibliotekarskiego w województwie śląskim, wymiana zawodowych doświadczeń oraz promocja książki dla dzieci. Tegoroczne prezentacje, odbyły się 25 listopada, a poświęcono je Kubusiowi Puchatkowi, obchodzącemu 90-te urodziny.

Podczas tegorocznych Katowickich Prezentacji Bibliotecznych nie zabrakło także Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej z Będzina, która kolejny raz wraz z innymi bibliotekami publicznymi województwa śląskiego z Częstochowy, Gliwic, Koziegłów, Mierzęcic, Piekar Śląskich, Rydułtów i Świętochłowic zaprezentowała swoją zróżnicowaną działalność edukacyjną, kulturalną i animacyjną prowadzoną z najmłodszymi czytelnikami.

Bibliotekarze oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy obok zabaw oferowanych biorącym w prezentacjach dzieciom, rozdawania upominków promujących bibliotekę i Miasto Będzin uczestniczyli także w sesji popularnonaukowej poświęconej recepcji i przekładom "Kubusia Puchatka", w której wzięli udział Anita Wincencjusz – Patyna, Marta Konarzewska, Tomasz Pindel. Tegorocznym prezentacją towarzyszyła wystawa "90. Urodziny Kubusia Puchatka" przygotowana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz cieszące się dużym zainteresowaniem młodych czytelników warsztaty "Wielka praca małej pszczoły" prowadzone przez Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 28-11-2016
FORUM BIBLIOTEKARZY SAMORZĄDOWYCH POWIATU BĘDZIŃSKIEGO

FORUM BIBLIOTEKARZY SAMORZĄDOWYCH  POWIATU BĘDZIŃSKIEGO

W dniu 24 listopada w budynku głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które od 12 lat służy wzajemnej wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego.

W tym roku za sprawą zaproszonych prelegentów uczestnicy forum zostali zaproszeni do świata kreatywności XXI wieku. Prelegenci zachęcali do odkrywania w bibliotekach publicznych przestrzeni do podejmowania eksperymentalnych inicjatyw kreatywności typu makerspace. Agnieszka Koszowska z warszawskiej Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprezentowała ideę Makerspace pokazując jak się przygotować do uruchomienia takiej przestrzeni w bibliotece. Z kolei "Laboratorium fabrykacji - ludzie i maszyny w czwartej rewolucji przemysłowej" to przedmiot wykładu Grzegorza Belicy, wiceprezesa Fundacji FabLab z Łodzi. Ponieważ dyskusje toczące się wokół idei makerspace podkreślają, że pokrywa się ona zasadniczo z tradycyjną misją biblioteki, rozumianą jako miejsce edukacji, komunikacji i partycypacji, Sławomir Gątkowski z Twójrobot.pl zaprezentował warsztaty "Biblioteka - szkiełko, oko, serce miasta. Wczoraj, dziś i jutro".

Tradycją będzińskiego forum jest prezentacja jednej z bibliotek publicznych powiatu będzińskiego. W tym roku swoimi osiągnięciami i atrakcjami podzieliła się Miejska Biblioteka Publiczna w Wojkowicach, której walory zaprezentowała Anna Radkowska-Śliż, dyrektor instytucji. Z kolei Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, przybliżyła uczestnikom forum sposoby jak zakodować współczesną bibliotekę.

Tegoroczne XII Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego "Biblioteka - strefa kreatywności i innowacji" odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Współorganizatorem spotkania była firma "Twórcza Edukacja. Zajęcia Pozalekcyjne Paweł Górecki", operator franszyzowy marki Twójrobot.pl na Śląsku i Zagłębiu. Każdy uczestnik forum otrzymał pakiet informacyjny przygotowany przez bibliotekę, Miasto Będzin oraz firmę Twójrobot.pl. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prezentująca efekty działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wojkowicach.

więcej informacji

dodano: 28-11-2016
Sienkiewiczowskie latawce w 100 lecie śmierci pisarza

Sienkiewiczowskie latawce

23 listopada będzińska książnica gościła prof. ATH dr hab. Ireneusz Gielata z Katedry Literatury i Kultury Polskiej z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej, który na zaproszenie Stowarzyszenia Filary Kultury przygotował wykład poświęcony osobie i twórczości Henryka Sienkiewicza wygłoszony w ramach projektu "Henryk Sienkiewicz (Litwos) 1846-1916".

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież z Gimnazjum nr 1 i 3 oraz Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 i 3 w Będzinie spotkała się z Henrykiem Sienkiewiczem ojcem, społecznikiem, podróżnikiem, pisarzem, autorem niezwykłych listów, a przede wszystkim człowiekiem, który wykorzystując humor i dowcip, którym obdarzał szczodrze swoich bohaterów pisał dla pokrzepienia serc rodaków. O nowoczesnych aspektach myśli zawartych w dziełach i listach Sienkiewicza mówił profesor Ireneusz Gielata podczas wykładu "Sienkiewiczowskie latawce w 100 lecie śmierci pisarza".

Spotkaniu towarzyszyła wystawa edukacyjna "Henryk Sienkiewicz (Litwos) 1846-1916" przygotowana przez Stowarzyszenie Filary Kultury w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Będzin z dotacji na realizację zadania publicznego w zakresie kultury. Wystawa została opracowana przy współpracy z Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Kolejny wykład odbędzie się 29 listopada o godzinie 10.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 25-11-2016
50 wierszy na godzinę Iwony Świerkuli

50 wierszy na godzinę Iwony Świerkuli

50 wierszy na godzinę Iwony Świerkuli

25 listopada o godz. 17,00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się wieczór poezji Iwony Świerkuli promujący jej najnowszy tomik "50 wierszy na godzinę czyli co można znaleźć w damskiej torebce". .

Iwona Świerkula z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień zdobytych w ogólnopolskich konkursach literackich. Dotychczas wydała dwa tomiki: "Ostre hamowanie" (2008) i "Anioł Pański"(2009). Trzeci, "50 wierszy na godzinę", został wydany przez będzińską bibliotekę, jako nagroda główna tegorocznej, dziewiątej, edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wł. S. Sebyły, którego Iwona Świerkula została laureatką. Poetka na spotkanie z mieszkańcami Będzina przyjedzie z Warszawy, gdzie mieszka, tworzy i jest prezesem literackiej Fundacji Gargano, promującej literaturę opartą o wartości: dobro, prawda i piękno.

Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.dodano: 24-11-2016
Biblioteka - strefa kreatywności i innowacji

Forum ForumBiblioteka, jako strefa kreatywności i innowacji będzie przedmiotem dyskusji, którą wywołają prelegenci podczas tegorocznego FORUM BIBLIOTEKARZY SAMORZĄDOWYCH POWIATU BĘDZIŃSKIEGO.

Forum odbędzie się 24 listopada o godzinie 10.00 w budynku głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która jest organizatorem wydarzenia. Organizowane od 12 lat forum służy wzajemnej wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego. W ostatnich latach tematy spotkań nastawione są na wykorzystanie nowych technologii informatycznych w pracy bibliotekarza. W tym roku uczestnicy forum za sprawą zaproszonych prelegentów zostaną zaproszeni do świata kreatywności XXI wieku. Prelegenci będą zachęcali do odkrywania w bibliotekach publicznych przestrzeni do podejmowania eksperymentalnych inicjatyw kreatywności typu makerspace.

Agnieszka Koszowska z warszawskiej Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprezentuje ideę Makerspace pokazując, jak działa w bibliotece i jak się przygotować do uruchomienia takiej przestrzeni. Z kolei "Laboratorium fabrykacji - ludzie i maszyny w czwartej rewolucji przemysłowej" będzie przedmiotem wykładu Grzegorza Belicy z Fundacji FabLab z Łodzi. Ponieważ dyskusje toczące się wokół idei makerspace podkreślają, że pokrywa się ona zasadniczo z tradycyjną misją biblioteki, rozumianą jako miejsce edukacji, komunikacji i partycypacji, Sławomir Gątkowski zaprezentuje warsztaty "Biblioteka- szkiełko, oko, serce miasta. Wczoraj, dziś i jutro". Będzie to stanowisko firmy "Twórcza Edukacja Zajęcia Pozalekcyjne Paweł Górecki", operatora franszyzowego marki Twójrobot.pl na Śląsku i Zagłębiu, która jest współorganizatorem tegorocznego forum bibliotekarzy. Tradycją będzińskiego forum jest prezentacja jednej z bibliotek publicznych powiatu będzińskiego. W tym roku swoimi osiągnieciami i atrakcjami podzieli się Miejska Biblioteka Publiczna w Wojkowicach.

Patronat nad XII Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego objął Prezydenta Miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Forum rozpocznie się w dniu 24 listopad 2016 godzina 10.00 w Miejskiej i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie ul. Piłsudskiego 39 .

dodano: 17-11-2016
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 224

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.