przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Komputerowa Szkoła Seniora

kss

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie w dniach 19-21 stycznia odbyły się kolejne zajęcia Komputerowej Szkoły Seniora. Prowadzone przez bibliotekarzy Czytelni Głównej zajęcia realizowane są w cyklu warsztatów komputerowych, organizowanych z myślą o seniorach i dla seniorów, podczas których uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi technologiami i nabywają praktycznych umiejętności z zakresu obsługi komputera.

Program warsztatów obejmuje:

 • naukę podstaw obsługi komputera (włączanie/wyłączanie, start, posługiwanie się myszką, klawiaturą)
 • naukę tworzenia dokumentów za pomocą edytorów tekstowych
 • naukę korzystania z serwisów internetowych (m.in. wyszukiwanie informacji, muzyki, filmów, czytanie prasy internetowej, poznanie ciekawych miejsc w sieci)
 • naukę obsługi poczty elektronicznej oraz wykorzystywania komunikatorów internetowych
 • bezpieczeństwo w sieci.

Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie w cyklach 3 dniowych (poniedziałek, wtorek, środa) w godzinach od 8.15 do 10.00 po wcześniejszym ustaleniu terminu z bibliotekarzami.

więcej informacji

dodano: 23-01-2015
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

dkk

Taniec i muzyka, zakazana miłość, duma i wierność zasadom, zdrada, to wszystko można znaleźć na kartach powieści "Bosonoga Królowa", która stała się tematem dyskusji podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

"Bosonoga Królowa" to najnowsza powieść hiszpańskiego pisarza Ildefonso Falconesa, autora słynnej książki "Katedra w Barcelonie" oraz "Ręka Fatimy", która przenosi do czasów osiemnastowiecznej Hiszpanii. Czytelnik staje się świadkiem niełatwego życia Cyganów, głównych bohaterów książki. Do ich świata zostaje wprowadzona Caridad, kubańska niewolnica, która zaprzyjaźnia się z jedną z Cyganek, młoda buntowniczką Milagros. Między kobietami, które stają się nierozłączne rodzi się głęboka i niezwykła przyjaźń, która na zawsze odmienia ich życie.

Fabuła powieści obfituje w szereg niespodzianek, a obok brawurowych przygód bohaterów czytelnik poznaje realia życia w osiemnastowiecznej Hiszpanii. Ciekawie przedstawiona na tle historycznych faktów, związanych z prześladowaniem Cyganów, akcja "Bosonogiej królowej" rozgrywa się głównie w Sewilli (zwłaszcza na jej przedmieściu, w Trianie) i w Madrycie, ale czytelnik wędruje wraz z Cyganami po całej Andaluzji, zagląda do Kadyksu, Malagi, Saragossy i innych hiszpańskich miast zapewniając sobie tym samym dodatkową dawkę emocji.

W opinii klubowiczów będzińskiej książnicy powieść "Bosonoga królowa" gwarantuje czytelniczą satysfakcję!

więcej informacji

dodano: 23-01-2015
Dla Babuni, dla Dziadziusia…

Dzień Babci

Z okazji przypadającego 21 stycznia Dnia Babci oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zorganizował zajęcia plastyczne dla dzieci Dla Babuni, dla Dziadziusia... Uczestnicy spotkania, uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie rozmawiali o swoich kochanych babciach i dziadkach, ich zainteresowaniach, zajęciach i o tym jak wspólnie z nimi spędzają czas. Dzieci odegrały także scenki z życia codziennego swoich dziadków i przygotowały koszyczki z kwiatami i życzeniami wszystkiego najlepszego!

więcej informacji

dodano: 22-01-2015
Feryjny Uniwerek 2015 w PMDK

Feryjny Uniwerek

Jeszcze kilka dni i uczniowie szkół powiatu będzińskiego rozpoczną zimowe ferie. Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie przygotował moc atrakcji dla dzieci, które dwutygodniową przerwę w nauce będą spędzały w miejscu zamieszkania. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

więcej informacji

dodano: 21-01-2015
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

dkk

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 21 stycznia o godzinie 17.00 do klubu „Pod Sową” na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem dyskusja klubowiczów inspirowana będzie hiszpańską powieścią historyczno-obyczajową pt. "Bosonoga królowa", której autorem jest Ildefonso Falcones.

"Bosonoga królowa" to najnowsza książka znanego z bestsellerowej "Katedry w Barcelonie" i "Ręki Fatimy" Ildefonso Falconesa. Autor przenosi nas do barwnych czasów osiemnastowiecznej Hiszpanii. Osadzona w realiach malowniczej Sewilli oraz gorącego Madrytu powieść opowiada o miłości, przyjaźni i cygańskich źródłach muzyki flamenco. Zapraszamy.

dodano: 20-01-2015
Akademia Czytania i Mądrego Wychowania

akademia

Kto zapadnie w sen zimowy, a kto pójdzie dziś na łowy? Odpowiedzi na te pytania szukały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które 16 stycznia gościły w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Akademii Czytania i Mądrego Wychowania. To nowy cykl zajęć edukacyjnych, które mają wprowadzić dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w bogaty świat książek i literatury, pokazując przy tym różnorodne możliwości zabawy i nauki inspirowane czytaniem.

Podczas styczniowego spotkania przedszkolaki poszerzyli wiedzę o zwyczajach niedźwiedzi, zimowym zasypianiu zwierząt oraz robieniu zapasów i szykowaniu legowiska. Wysłuchały także opowiadania "Miś Uszatek i przyjaciele" Czesława Janczarskiego oraz "Zwierzęta. Mieszkańcy lasu".

więcej informacji

dodano: 20-01-2015
O początkach apiterapii i apimondii w Polsce

pszczoły

Tradycje pszczelarstwa są bogate i sięgają setek lat, a właściwości produktów pochodzenia pszczelego od wieków wykorzystywane są w leczeniu różnych schorzeń. Jak zauważają osoby zajmujące się apiterapią, działanie produktów pszczelich, zawierających m.in. wysokowartościowe białka, aminokwasy egzogenne, kwasy organiczne, enzymy, witaminy, oraz substancje biologicznie aktywne, jest wielokierunkowe. Dlatego produkty te były i nadal są chętnie stosowane, jako lekarstwa na różne dolegliwości.

Więcej na temat leczniczych właściwości miodu, propolisu, pszczelego mleczka i jadu pszczelego można dowiedzieć się z wystawy Wspomnienie ks. dra Henryka Ostacha, czyli rzecz o początkach apiterapii, apimondii w Polsce i działalności pszczelarskiej ks. dra Henryka Ostacha prezentowanej od 5 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Ekspozycja, przygotowana przez Adama Wilczyńskiego z sekcji historycznej Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach została udostępniona przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Wystawa dedykowana jest ks. Henrykowi Ostachowi, pszczelarzowi, prezesowi, a następnie prezesowi honorowemu Polskiego Związku Pszczelarskiego. Ks. Henryk Ostach znany był także, jako autor licznych publikacji z zakresu pszczelarstwa oraz honorowy prezydent Federacji Europejskich Związków Pszczelarskich Apislawia.

Ekspozycja prezentowana będzie w będzińskiej książnicy do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 19-01-2015
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35 36  » 

Ilość aktualności w bazie: 249

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.