przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

O tym jak dzieci misia naprawiały

O tym jak dzieci misia naprawiały

W dniu 23 kwietnia z okazji gościem Przedszkola Miejskiego nr 10 w Będzinie był bibliotekarz Filii nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wierszy polskich poetów, których głównym bohaterem jest miś. Szczególne uznanie młodych czytelników zyskał wiersz Czesława Janczarskiego "Naprawimy misia" oraz Bożeny Janusik "Smutny miś", które wywołały burzliwą dyskusje na temat miśków lubianych przez dzieci.

więcej informacji

dodano: 28-04-2015
Promocja książki "Tygrysica" Karoliny Ciernickiej

Karolina Ciernicka

24 kwietnia w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie autorskie z KAROLINĄ CIERNICKĄ, która zaprezentowała najnowszą książkę pt. "Tygrysica". To, jak zapewnia dr Katarzyna Krzan z wydawnictwa internetowego e-bookowo wydającego książki Karoliny Ciernickiej, powieść obyczajowa z tłem historycznym. Jej akcja została osadzona w czasach średniowiecznych i ukazuje mentalność oraz zwyczaje mieszkańców ziem polskich w pierwszych wiekach po przyjęciu chrześcijaństwa.

Tytułową bohaterką, nazywaną przez wielu kronikarzy "Tygrysicą", jest Agnieszka Babenberg, żona księcia Władysława II, zwanego Wygnańcem. Autorka, z zawodu historyk, uznała że postać tej polskiej władczyni jest nieprawdopodobnie ciekawa, jednak zbyt mało znana. Energiczna, ambitna i niezwykle dumna ze swojego pochodzenia (była córką margrabiego austriackiego Leopolda III Świętego) Agnieszka Babenberg zawdzięcza to ponoć kronikarzom, w obrazach których była krytykowana i przedstawiana w niezbyt dobrym świetle. Zarzucano jej, m.in. że przyczyniła się do wygnania swojego męża, ponieważ od początku swojego panowania, chcąc doprowadzić do zjednoczenia Polski starała się namówić Władysława II do radykalnych rozwiązań względem jego przyrodnich braci.

Powieść, pełna epokowych wydarzeń, charakterystycznych dla średniowiecza w ciekawy sposób ukazuje budzącą się wiarę chrześcijańską, związane z nią krucjaty i wyprawy krzyżowe, zwyczaje rycerstwa i charakterystyczne dla epoki obrzędy, które zachęcają do dalszych poszukiwań i badań historii tamtych, jakże burzliwych czasów. Na kartach powieści wnikliwy czytelnik odnajdzie także wątki związane z ziemią będzińską, z którą związana jest autorka "Tygrysicy". Pochodząca z Dobieszowic Karolina Ciernicka, od kilkunastu lat mieszka w będzińskiej dzielnicy Grodźcu i jak przyznała podczas spotkania w bibliotece, bardzo zależało jej na umieszczeniu wątku jej rodzinnych ziem na łamach powieści. Stąd opisy lasów sosnowych dwunastowiecznego Będzina, nawiązania do Wojkowic i Bobrownik, a wszystko w kontekście historycznych wydarzeń oraz burzliwych dziejów uczucia Adelajdy i Bronisza Miecznikowskiego, głównych bohaterów książki.

"Tygrysica" jest trzecią, najnowszą publikacją Karoliny Ciernickiej. Wcześniejsze, "Baśnie opowiedziane przez księżyc" oraz "Księżycowe baśnie" adresowane do młodego czytelnika, zostały wydane w formie e-booków przez Wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl. Spotkanie promujące najnowszą książkę Karoliny Ciernickiej zorganizowano w będzińskiej bibliotece pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

więcej informacji

dodano: 28-04-2015
"Antek, Adelina i pies Plastelina" Aleksandry Bekus

Aleksandra Bekus

Aleksandra Bekus, poetka, autorka opowiadań i bajek dla dzieci była gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Spotkała się 24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z uczniami kilku będzińskich szkół w bibliotece głównej oraz mieszczącej się w Łagiszy filii nr 4. Podczas spotkania autorka prezentowała swoją najnowszą książkę "Antek, Adelina i pies Plastelina" adresowaną do młodego czytelnika. To zbiór niesamowitych przygód rodzeństwa, ich przyjaciół, rodziny oraz czworonożnego przyjaciela. Ciekawość tytułowych bohaterów ściąga na nich wiele niebezpiecznych, ale i zabawnych sytuacji. Atutem książki są zaskakujące zagadki oraz związane z nimi wartkie akcje.

Aleksandra Bekus mieszka we Czeladzi. Należy do będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie oraz Bractwa Literackiego Białego Pasterza w Krakowie. Wydała 6 książek dla dorosłych oraz 4 dla dzieci, w tym jedną wydaną w standardzie DAISY przez Fundację Klucz działającą na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabo widzących.

więcej informacji

dodano: 27-04-2015
Bajkowy Dzień Ziemi

bajkowy dzień ziemi

"Bajki w zielonych sukienkach" były bohaterami zajęć edukacyjnych zorganizowanych w grodzieckiej Filii nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Celem zajęć przygotowanych z okazji Dnia Ziemi było kształtowanie wśród dzieci świadomości ekologicznej i idei ochrony środowiska, w którym żyją, uczą się i tworzą. Uczestnicy zajęć, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 zainspirowane tekstem bajki Anny Mikity prowadziły dyskusje na temat przyczyn zanieczyszczania ziemi, skutków degradacji środowiska naturalnego oraz pomysłów i rozwiązań jak temu zapobiec. Dzieci dowiedziały się jak i dlaczego warto segregować śmieci, by potem podczas wykonywanych ćwiczeń wykazać się zdobytą wiedzą. Na koniec spotkania, utrwalając wiadomości związane z ekologią i ochroną ziemi młodzi czytelnicy wysłuchali wiersza Stanisława Kraszewskiego "Apel do ludzi".

więcej informacji

dodano: 24-04-2015
Potyczki językowe

Potyczki językowe

Dziś, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich w będzińskiej bibliotece odbyły się wyjątkowe potyczki językowe. Zainicjowane przez Powiatową Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Będzinie potyczki, adresowane były do dzieci mających trudności w mówieniu.

więcej informacji

dodano: 23-04-2015
Kolejne morskie opowieści w bibliotece

Kolejne morskie opowieści w bibliotece

20 kwietnia Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych poświęconych morzu. Uczniowie poznali podstawowe wiadomości o morzu, obejrzeli film przedstawiający morskie stworzenia i ich środowisko życia oraz wykonali prace plastyczne związane z morskimi tematami. Dodatkowo, rozwiazywali morskie rebusy i wzięli udział w niecodziennym wędkowaniu. Zajęcia, realizowane w oparciu o rózne formy pracy z dziećmi zapewniły młodym czytelnikom dobrą zabawę sprzyjajac przy tym ich rozwojowi intelektualnemu i ruchowemu.

więcej informacji

dodano: 22-04-2015
Niecodzienna wystawa pracowni rysunku i malarstwa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie

Niecodzienna wystawa pracowni rysunku i malarstwa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie

27 kwietnia o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się wernisaż wystawy młodych twórców, uczestników zajęć prowadzonych przez Marka Machonia w pracowni rysunku i malarstwa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie.

Na niecodziennej ekspozycji prezentowane będą obrazy dziewięciu utalentowanych autorów: Natalii Majki, Magdaleny Łukasik, Klaudii Szopy, Adrianny Biegańskiej, Krzysztofa Kołosowskiego, Patryka Witosa, Julii Lipskiej, Izabeli Kulis oraz Soni Siudak

O swoich podopiecznych, ich talencie i wrażliwości Marek Machoń, instruktor mówi, że "są w różnym wieku, uczęszczają do różnych szkół z każdego zakątka Powiatu Będzińskiego. Łączy ich pasja do rysowania i malowania. Reprezentują różny poziom umiejętności, warsztatu. Każdy z nich jest indywidualnością (...).Wszystkich tych młodych twórców łączy podobna wrażliwość i chęć wyodrębnienia swojej wizji świata z materii malarskiego tworzywa." I dodaje, że ucząc rysunku, malarstwa należy tak prowadzić młodego człowieka, aby nie zatracił własnej tożsamości artystycznej.

Wystawa prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do 7 maja. Podczas uroczystego otwarcia wystawy wyjątkową oprawę muzyczną w stylu jazz i blues zapewni na gitarze Antoni Machoń.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

dodano: 22-04-2015
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  » 

Ilość aktualności w bazie: 249

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.