przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Akademia Czytania i Mądrego Wychowania

Zajęcia z seniorami

W ramach kolejnego spotkania Akademii Czytania i Mądrego Wychowania Słucham, czytam i uczestniczę w kulturze oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zaprosił 15 września dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w literacką podróż do świata Alicji z krainy czarów.

Zaczarowany świat opowieści Lewisa Carrolla zainspirował dzieci do niezwykłych działań, które pomogły przenieść się przedszkolakom do krainy Alicji, małej dziewczynki i jej niezapomnianego białego królika. Dzięki wysłuchanym fragmentom książki oraz żywej dyskusji dzieci przekonały się jak piękny i pełen magii świat można wyczarować wykorzystując własną wyobraźnię.

więcej informacji

dodano: 15-09-2015
Pełna miska dla schroniska 2015

Pełna miska dla schroniska

Wielkie serce i niezwykłą wrażliwość na potrzeby innych pokazali mieszkańcy Będzina podczas akcji Pełna Miska dla Schroniska, która odbyła się 12 września na Placu prof. Włodzimierza Wójcika przed będzińską książnicą.

Zorganizowana po raz trzeci zbiórka pokarmu i akcesoriów potrzebnych do opieki nad zwierzętami z sosnowieckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przyniosła niesamowite rezultaty.

więcej informacji

dodano: 14-09-2015
"Igłą malowane" wystawa haftu w będzińskiej bibliotece

Zajęcia z seniorami

Haft artystyczny to niezwykle urzekająca sztuka, wymagająca precyzji, cierpliwości, mnóstwa czasu i serca, aby efekt końcowy zachwycał. Takie właśnie prace, charakteryzujące się dokładnością i kunsztem artystycznym można oglądać w Galerii klubu „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 14-09-2015
Pełna miska dla schroniska

Pełna Miska dla Schroniska

Wszystkich, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt zapraszamy w sobotę 12 września do Będzina. W tym dniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej - ul. Piłsudskiego 39, w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się zbiórka pokarmu oraz akcesoriów (np. koce, miski, kuwety) niezbędnych do pielęgnacji zwierząt przebywających w sosnowieckim schronisku. To już kolejna edycja PEŁNEJ MISKI DLA SCHRONISKA, akcji którą zainicjowało Stowarzyszenie Opieki Nad Zwierzętami "Nadzieja na Dom" w Sosnowcu, a od trzech lat w Będzinie współorganizuje także biblioteka. W tym roku zbiórce karmy i innych środków dla zwierząt towarzyszyć będzie wiele atrakcji i niespodzianek.

Do akcji włączyli się bowiem nie tylko wolontariusze stowarzyszenia, którzy w towarzystwie czworonożnych podopiecznych będą zachęcać do wspierania schroniska, ale także osoby wielkiego serca, którym los zwierząt nie jest obojętny. Gościem akcji będzie Szkoła Tańca Extreme z Mysłowic, tańczące dziewczyny z NILUFAR oraz wolontariusze Fundacji "Dr Clown" z Dąbrowy Górniczej

Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się kampania informacyjna Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w ramach której każdy będzie mógł oddać krew w stojącym na parkingu Lidla ambulansie.

Będą zabawy z animatorami będzińskiego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, występy wokalistów z Ośrodka Kultury w Będzinie oraz turniej Xbox Kinekt dla dzieci. Dla fanów motoryzacji gratką będzie spotkanie z przedstawicielami Klasycznej Niedzieli, inicjatora comiesięcznych zlotów starych samochodów na będzińskim targu. Dla posiadaczy czworonogów będą konsultacje i porady świadczone przez specjalistów z salonu dla psów Pluto z Czeladzi.

W zamian za przyniesiony pokarm i inne akcesoria, każda osoba otrzyma upominek - niespodziankę. A wszystkiemu towarzyszyć będzie oczywiście atmosfera wzajemnej sympatii i zrozumienia. Zapraszamy.

dodano: 01-09-2015
W świecie Alicji z Krainy Czarów

akademia mądrego czytania

Podczas pierwszych powakacyjnych zajęć Akademii Czytania i Mądrego Wychowania oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki zaprosił dzieci w fantastyczną podróż do zaczarowanej krainy książek Lewisa Carrolla. Razem z Alicją, bohaterką jego powieści i białym, bajkowym królikiem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie poznały zaczarowany świat małej dziewczynki i jej niezapomniane przygody. Przedszkolaki przekonały się jak piękny i pełen magii świat można wyczarować wykorzystując własną wyobraźnię.

więcej informacji

dodano: 09-09-2015
Sławomir Koper - zapowiedź spotkania

Sławomir Koper

Dyskusje o książkach ze Sławomirem Koprem 9 września gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie Sławomir Koper, historyk, publicysta i autor bestsellerowych książek, w których poprzez anegdoty z życia prywatnego elit i ciekawostki dotyczące danej epoki – przybliża różne okresy historyczne. Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia.

Jak dowiadujemy się ze strony autora (http://slawomir-koper.com.pl/index.php/o-autorze) Sławomir Koper w swoich książkach stara się pokazać historię "z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów.

Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany "w szlafroku i kapciach" zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak, bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości.

Sławomir Koper (ur. 1963) mieszka w Legionowie. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonuje się muzyką i sportem. Najnowsze książki autora, które ukazały się w 2015 roku, Życie prywatne elit władzy PRL, Królowe salonów II RP i Zachłanne na życie (Złota kolekcja), zostały wydane przez wydawnictwo Czerwone i Czarne. Spotkanie ze Sławomirem Koprem w Będzinie zorganizowane zostało w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. Odbędzie się 9 września o godzinie 17.00 w klubie „Pod Sową” będzińskiej książnicy. Wstęp wolny.

Zaproszenie

Zaproszenie
dodano: 01-09-2015
Narodowe Czytanie 2015 - zapowiedź

Narodowe czytanie

5 września 2015 r. odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Po wcześniejszej lekturze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (2012), dzieł Aleksandra Fredy (2013) i „Trylogii” Henryka Sienkiewicza (2014) rok 2015 należał do „Lalki” Bolesława Prusa.

W Będzinie, który w akcję włączył się po raz trzeci najsłynniejszą powieść Prusa czytano w scenerii barokowo – klasycystycznego Pałacu Mieroszewskich. Fragmenty jedynej w swoim rodzaju konfrontacji romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem przypomnieli przedstawiciele władz miasta, placówek oświatowych, reprezentant Powiatowej Komendy Policji, mieszkańcy miasta oraz zaprzyjaźnieni mecenasi kultury.

Czytaniu „Lalki” towarzyszyły inscenizacje, prelekcje historyczne, quiz, wystawa oraz występy muzyków ze Stowarzyszenia Artystów Spectrum i Chóru „Sarmatia Ars Bendzinensis”. Istniała także możliwość upamiętnienia kolejnej edycji Narodowego Czytania pieczęcią, przysłaną z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Trzecie Narodowe Czytanie w Będzinie zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Miasta Będzina przygotowało Muzeum Zagłębia oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego. Zaproszenie do współpracy przyjęło Gimnazjum nr 1 w Będzinie, którego uczniowie przedstawili inscenizacje fragmentu „Lalki” oraz przechadzali się w okolicznościowych strojach po parku Mieroszewskich.

Kolejne Narodowe Czytanie za rok. Z jaką lekturą przyjdzie się nam zmierzyć dowiemy się 1 lutego 2016 roku.
więcej informacji

dodano: 09-09-2015
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  » 

Ilość aktualności w bazie: 249

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.