przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Kampania informacyjna-edukacyjna dla dzieci i młodzieży będzińskich szkół podstawowych i gimnazjalnych

Kampania informacyjna-edukacyjna

W dniach od 7 do 11 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się cykl warsztatów edukacyjnych w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Adresatami spotkań prowadzonych przez firmę ABRYS z Poznania, pomysłodawcę i inicjatora wielu kampanii z zakresu edukacji ekologicznej, konkursów, festiwali i festynów promujących ochronę środowiska, byli uczniowie będzińskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W ramach pięciodniowej kampanii informacyjno-edukacyjnej uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczestniczyli w warsztatach "Segregacja od A do Z - Segregując dbam o przyszłość naszej planety", podczas, których uczyli się jak generować mniej odpadów w życiu codziennym. Z kolei uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych zajęli się problemem spalania odpadów. Podczas szkolenia "Nie pal śmieci - oddychaj czystym powietrzem" zdobyli wiedzę o skutkach, jakie spalanie odpadów wywołuje w środowisku naturalnym i jakie stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Najstarsi odbiorcy kampanii, młodzież z gimnazjów dowiedziała się jak segregując można odzyskać odpady, co oznaczają ekoznaki na opakowaniach oraz jak wygląda recyklingowa droga powstających najczęściej w gospodarstwach domowych odpadów.

więcej informacji

dodano: 17-12-2015
"Gdy zamszowieje ligustr" - wieczór poezji Anny Piliszewskiej

Wieczór poezji Anny Piliszewskiej

10 grudnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie gościła Annę Piliszewską, poetkę, pisarkę i kulturoznawcę, która na spotkanie z czytelnikami biblioteki i miłośnikami poezji przyjechała z Wieliczki.

Anna Piliszewska, jako poetka debiutowała w 2003 roku. Od tego czasu została laureatką wielu konkursów literackich i wydała pięć publikacji: "Perszerony jesienne" (2005), "Prywatna korespondencja" (2005), "Dziejba człowiecza" (2010), "Południe o barwie marengo" (2012) oraz tomik "Gdy zamszowieje ligustr" (2015) wydany przez będzińską bibliotekę jako nagroda główna tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wł. S. Sebyły, którego poetka została laureatką.

Tom wierszy Anny Piliszewskiej (...) zdaniem Macieja Meleckiego, dyrektora Instytutu Mikołowskiego, a jednocześnie przewodniczącego jury konkursu oraz autora przedmowy do wydawnictwa, od samego początku lektury wprowadza (...) w autorski zaświat ciemnego świecidła. Odnosi się, bowiem wrażenie, że autorce zdecydowanie jest bliżej do tego, co fantomowe, amorficzne, wyłaniające się ze styków realnego i sennego, lokującego - tym samym - język bardziej w przepastnym tyglu metafory, niźli w postaci konkretnej figury.

Tomik "Gdy zamszowieje ligustr" jest niezwykle przemyślany. Podczas rozmowy z prowadzącym spotkanie Andrzejem Nogą poetka przyznała, że wydawnictwo zawiera wiersze powstałe na przestrzeni 13 lat, z którymi koresponduje okładka publikacji, na której znajduje się "Malarczyk", obraz Jacka Malczewskiego z 1890 roku, pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. To dla Anny Piliszewskiej jedna z ulubionych prac tego autora, która - jej zdaniem - jest klamrą spinającą wszystkie zawarte w tomiku teksty.

Spotkanie autorskie z Anną Piliszewską z będzińskimi czytelnikami zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Towarzyszył mu występ muzyczny wokalistki Magdaleny Kosmy z Ośrodka Kultury w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 16-12-2015
Mikołaj

Mikołaj

Dobrotliwy Mikołaj zawitał z prezentami także do pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, którzy przygotowali dla niego specjalna przesyłkę z listami, z życzeniami, a dziękując za otrzymane prezenty ujawnili swoje niespodziewane talenty.więcej informacji

dodano: 09-12-2015
Urodziny pluszowych misiów

Urodziny pluszowych misiów

W ostatnich dniach listopada Filia nr 9 będzińskiej biblioteki wraz z Przedszkolem Miejskim nr 11 w Będzinie postanowiła zorganizować urodziny Pluszowego Misia. Młodzi czytelnicy przynieśli do biblioteki swoich ulubionych bohaterów dnia i wraz z pluszowymi towarzyszami wzięli udział w zabawie. Poznali historię pierwszego pluszowego misia, rozwiązali quiz na temat misiów oraz wysłuchali wesołych misiowych wierszyków.


więcej informacji

dodano: 09-12-2015
Dar Świętego Mikołaja

Dar Świętego Mikołaja

Grudzień to miesiąc, w którym najpopularniejszy święty, Mikołaj wyczarowuje ze swego przepastnego worka różnorodne prezenty dla każdego dziecka. Nie inaczej było 7 grudnia w filii nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie w towarzystwie kolorowego elfa pojawił się Mikołaj. Niezwykli goście na spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami Ksawery przybyli na specjalne zaproszenie Spółki Mieszkaniowej "Paryż" w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 09-12-2015
Mikołaj w bibliotece

Mikołaj w bibliotece

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki do mikołajkowej zabawy obdarowywania prezentami zaprosił dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 i 9 w Będzinie. W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci przygotowały piękne świąteczne bombki, które następnie wspólnie z opowieściami o swoich dobrych uczynkach przedstawiły ulubionemu świętemu. Z kolei Mikołaj z pomocą aniołka obdzielił dzieci słodkościami oraz książeczkami "Przemko uczy i bawi" oraz "Ach nie wierzę! Mogę być EKO DAMĄ! Mogę być EKO RYCERZEM!".

więcej informacji

dodano: 09-12-2015
Andrzejkowe zabawy w bibliotece

Andrzejkowe zabawy w bibliotece

Zgodnie z tradycją ostatni listopadowy dzień to czas wróżb i przepowiadania przyszłości. Zaproszeni do będzińskiej biblioteki na andrzejkowe spotkanie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 poznali tradycje i zwyczaje związane z andrzejkami. Podczas wspólnych zabaw przepowiedzieli sobie imiona przyszłych sympatii oraz zawody, jakie będą wykonywać w przyszłości.

więcej informacji

dodano: 02-12-2015
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  » 

Ilość aktualności w bazie: 249

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.