przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Rok Czytelnika - 650 lat w służbie książki

650 lat

Sześć i pół wieku temu w Polsce pojawił się stacjonariusz, czyli osoba, która pełniła zarazem trzy funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, wówczas jeszcze rękopiśmiennych. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12 maja 1364 r., w którym ustanawiał Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński).

Jubileusz 650-lecia stał się okazją do upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy. Pod hasłem "650 lat w służbie książki" w całej Polsce obchodzony jest Rok Czytelnika, a działania popularyzujące książki i czytelnictwo objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie włączając się w jubileuszowe obchody przygotowała wystawę edukacyjną pt. "650 lat w służbie książki". W ten sposób książnica chce wzbogacić wiedzę lokalnego społeczeństwa o ciekawostki z historii książki, przypomnieć historię zawodów związanych z książką, ale przede wszystkim promować czytelnictwo. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna obrazująca dorobek rynku książki oraz zmiany zachodzące w przyzwyczajeniach lekturowych czytelników, którzy obok publikacji tradycyjnych (drukowanych) sięgają po książki dostępne na nośnikach elektronicznych (audiobooki, e-booki).

Wystawa "650 lat w służbie książki" prezentowana będzie w Bibliotece Głównej (dolny hol biblioteki) do 23 września. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 16-09-2014
Spotkanie z KSIĄŻKĄ

spotkanie z książką

W bibliotece przeróżne książeczki mieszkają... Przekonali się o tym uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Będzinie, którzy 15 września gościli w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. W trakcie zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej organizowanych przez oddział dla dzieci i młodzieży młodzi czytelnicy zobaczyli różne działy biblioteki, poznali regulamin korzystania ze zbiorów biblioteki i zapoznali się z książkami adresowanymi do nich. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest czytanie, które rozwija pamięć i rozbudza zainteresowania, a na dodatek może być zabawne i inspirować do różnych zabaw i gier.

więcej informacji

dodano: 15-09-2014
Pełna Miska dla Schroniska

pełna miska

Z inicjatywy Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami Nadzieja na Dom odbędzie się kolejna zbiórka pokarmu dla sosnowieckiego schroniska. Tym razem akcja "Pełna Miska dla Schroniska" odbędzie się 20 września (sobota; godz. 10.00 – 16.00) na terenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie (ul. Piłsudskiego 39).

więcej informacji

dodano: 11-09-2014
KOLEJNE SPOTKANIE Z BAJKOWYMI POSTACIAMI

narodowe czytanie

W środę 9 września oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki gościł dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 4 w Będzinie. Wizyta w bibliotece związana była z obchodzonym niedawno Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek.

więcej informacji

dodano: 10-09-2014
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI zaprasza

Jerzy Pilch

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 17 września o godzinie 17.00 na pierwsze po wakacjach spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie nagrodzona Nagrodą Nike książka "Pod Mocnym Aniołem" Jerzego Pilcha.

więcej informacji

dodano: 10-09-2014
SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

spotkanie z książką

8 września w będzińskiej książnicy odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej dla pierwszoklasistów. Na "Spotkanie z książką" licznie przybyli uczniowie dwóch będzińskich szkół podstawowych: nr 1 i nr 11. Pierwszoklasiści zapoznali się z biblioteką (oddziałem dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnią i czytelnią dla dorosłych), która przez kolejne lata nauki będzie służyła im wsparciem i pomocą. Poznali zasady korzystania z biblioteki, księgozbiór oraz ofertę edukacyjną i kulturalną adresowaną do młodych czytelników. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się multimedia oraz stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, który jest istotnym narzędziem wzbogacania wiedzy, także tej szkolnej.

więcej informacji

dodano: 09-09-2014
NARODOWE CZYTANIE "TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA

narodowe czytanie

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego po raz trzeci w całej Polsce 6 września 2014 r. odbyła się akcja NARODOWE CZYTANIE. W Będzinie fragmenty Trylogii czytano w amfiteatrze na Wzgórzu Zamkowym. Czytaniu powieści Sienkiewicza towarzyszyły inscenizacje, prelekcje historyczne, konkursy dla dzieci oraz występy muzyczne.

więcej informacji

dodano: 08-09-2014
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 222

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.