przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zabawy w angielski PLAY ENGLISH

angielski

1 października odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "Zabawy w angielski - PLAY ENGLISH". To nowy projekt realizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie adresowany do dzieci w wieku 11-13 lat, którego celem jest utrwalenie podstawowych słów i zwrotów w języku angielskim. Zajęcia prowadzone przez wolontariusza, Konrada Szweja odbywają się w Filii nr 2 biblioteki (Warpie) oraz Miejskiej Świetlicy Środowiskowej, której podopieczni uczestniczą w zajęciach.

Podczas pierwszego spotkania dzieci uczyły się i przypominały sobie zwroty angielskie uczestnicząc w rozmowach oraz grach lingwistycznych. By zachęcić uczestników zajęć do aktywnej rozmowy prowadzący komunikował się z nimi wyłącznie w języku angielskim. W trakcie zaproponowanych zadań dzieci sprawdziły swoje umiejętności posługiwania się angielskim w zakresie podstawowych nazw kolorów, środków lokomocji, zawodów oraz równań matematycznych. Wszystkie wyraziły chęć udziału w kolejnych zajęciach, które odbędą się za tydzień, 8 października.

więcej informacji

dodano: 02-10-2014
UROCZYSTE OTWARCIE PLACU prof. WŁODZIMIERZA WÓJCIKA

wójcik

Zgodnie z Uchwałą nr L/508/2014 Rady Miejskiej Będzina z dnia 21 maja 2014 roku skwer przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie został nazwany "Placem prof. Włodzimierza Wójcika".

Uroczyste otwarcie Placu odbyło się 30 września z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, członków rodziny, reprezentacji środowiska naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz przyjaciół profesora. Ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Rafał Adamczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina oraz Andrzej Wójcik, syn profesora, który podziękował wszystkim za tak piękny wyraz uszanowania pamięci jego ojcu. Zasługi profesora Włodzimierza Wójcika w budowaniu tożsamości lokalnej podkreślił Bogdan Ćwięk, reprezentujący Komandorię Zagłębiowską Orderu św. Stanisława, której profesor był członkiem.

Uroczystości otwarcia placu towarzyszył występ Gminnej Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka z Mierzęcic oraz koncert dedykowany pamięci profesora Włodzimierza Wójcika. Utwory ulubionych kompozytorów profesora, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonio Vivaldiego i Jana Sebastiana Bacha zaprezentował kwartet smyczkowy Dellarte. Została otwarta także wystawa "Profesor Włodzimierz Wójcik - uczony, pisarz, przyjaciel." połączona z prezentacją multimedialną, która prezentowana będzie w bibliotece do końca października.

więcej informacji

dodano: 01-10-2014
SZLACHETNA PACZKA SZUKA WOLONTARIUSZY...

paczka

Szlachetna Paczka to projekt , którego celem jest pomoc rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym i rodzinom wielodzietnym.

Po raz 14 w Polsce, a 6 raz do naszego miasta zawitała SZLACHETNA PACZKA, której liderem jest Tomasz Kwiecień. Daje impuls do zmiany i informację: jesteś ważny. Łączy dwa światy: biednych i bogatych.

Wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI, czyli SuperW to ktoś, kto dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni są obojętni albo boją się wejść. Wolontariusze odnajdują potrzebujących w swoim mieście, spotykają się z nimi w ich domach, diagnozują sytuację i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. W tym roku potrzebujemy 10 000 wolontariuszy w całej Polsce. W naszym mieście trwa nabór wolontariuszy. Zgłoszenia cały czas napływają.

Zgłoś się, jeśli:

 • masz w sobie chęć realnej pomocy i kochasz ludzi,
 • dbasz o swój rozwój osobisty,
 • lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych,
 • jesteś samodzielny i wytrwały w dążeniu do celu,
 • bierzesz odpowiedzialność za swoje działania,
 • masz ukończone 18 lat.

Co zyskasz:

 • radość niesienia pomocy
 • realną zmianę miejsca, w którym mieszkasz,
 • udział w szkoleniach,
 • rozwój cenionych na rynku pracy kompetencji: komunikacji interpersonalnej, zarządzania sobą w czasie,
 • szansę sprawdzenia się w działaniu,
 • nową paczkę przyjaciół i znajomych.

Zgłoszenia można dokonać przez stronę internetową: www.superw.pl. Zapraszamy również na profil na facebook'u (SZLACHETNA PACZKA BĘDZIN).

dodano: 01-10-2014
Otwarcie placu prof. Włodzimierza Wójcika

plac wójcika

30 września o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się uroczyste otwarcie placu prof. Włodzimierza Wójcika.

Zgodnie z Uchwałą nr L/508/2014 Rady Miejskiej Będzina z dnia 21 maja 2014 roku skwer przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie został nazwany placem prof. Włodzimierza Wójcika, jako wyraz uszanowania pamięci wybitnej osobowości promującej miasto Będzin oraz Zagłębie.

W programie uroczystości:

 • otwarcie placu prof. Włodzimierza Wójcika,
 • koncert kwartetu smyczkowego Dellarte,
 • otwarcie wystawy pt. "Profesor Włodzimierz Wójcik - uczony, pisarz, przyjaciel..." połączonej z prezentacją multimedialną.

Źródło: www.bedzin.pl
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W BITWIE GRAFFITI

graffiti

W sobotę 11 października na terenie przejścia podziemnego przy ul. Małobądzkiej /ul. Piłsudskiego już po raz czwarty w naszym mieście odbędzie się Bitwa Graffiti.

Będzie to jedna z największych tego typu imprez w Polsce – w malowaniu będzie mogło wziąć udział nawet 80 uczestników!

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.

Wszystkich chętnych do udziału w bitwie prosimy o zapoznanie się z regulaminem (dostępny na stronie http://www.bedzin.pl/wydarzenia-bedzin/3986-bitwa-grafitt-09-2014) oraz przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z projektem (nie większym niż 2 MB) na adres promocja@um.bedzin.pl. Każdy uczestnik/grupa otrzyma 3 sztuki farby.

dodano: 23-09-2014
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

pełna miska dla schroniska

20 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się akcja PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA. Zbierano karmę, koce i inne akcesoria dla czworonogów ze schroniska dla zwierząt w Sosnowcu. W sumie wolontariuszom Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na Dom", które było inicjatorem akcji udało się zebrać 330 kg karmy dla psów i kotów oraz 212 zł. Zebrano także plastikowe nakrętki z butelek, koce, poduszki i inne akcesoria niezbędne w opiece nada zwierzętami.

Podczas akcji nie zabrakło atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych. Był Klaun Malinka i Rycerz Zbyszko, były konkursy plastyczne i literackie oraz występy wokalne młodzieży z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Ośrodka Kultury w Będzinie. Cenna była obecność Jacka Golonki, który wspólnie z najmłodszymi uczestnikami zbiórki wykonywał oryginalne wydzieranki dedykowane zwierzakom. Nie zabrakło spotkań z ludźmi wrażliwymi na potrzeby czworonogów oraz podopiecznymi sosnowieckiego schroniska, którym towarzyszyli wolontariusze Stowarzyszenia Nadzieja na Dom. Zainteresowani mogli dowiedzieć się jak adoptować zwierzaka oraz jak zostać wolontariuszem stowarzyszenia. A dla wszystkich, którym nieobojętny jest los bezbronnych zwierząt czekały upominki niespodzianki.

Inicjatywa PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA została zorganizowana w Będzinie po raz kolejny. Jej koordynatorem był Ireneusz Kwiatek, wolontariusz sosnowieckiego stowarzyszenia Nadzieja na Dom, którego działania wsparli pracownicy będzińskiej książnicy i animatorzy kultury z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, współorganizatorzy akcji oraz partnerzy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Klaun "Malinka" i Ośrodek Kultury w Będzinie.

W imieniu czworonogów oraz organizatorów akcji składamy wszystkim PODZIĘKOWANIA za wrażliwość na los bezbronnych zwierząt oraz każdy okazany gest wsparcia i życzliwości.

więcej informacji

dodano: 22-09-2014
KOMPUTEROWA SZKOŁA SENIORA

kss

W Czytelni Głównej MiPBP w Będzinie ruszyły kolejne warsztaty Komputerowej Szkoły Seniora, zmierzające do rozwoju kompetencji cyfrowych pokolenia 50+. Tym razem wiedzę z zakresu podstaw obsługi komputera oraz poruszania się po Internecie zdobywali członkowie Klubu Osób Samotnych. Być może zwiększenie świadomości w kwestii dostępnych rozwiązań technologicznych wpłynie na poprawę jakości ich życia.

więcej informacji

dodano: 17-09-2014
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 222

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.