przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Jesienne czytanie z Kauflandem

akcja kaufland

"Jesienne czytanie z KAUFLANDEM" to kolejna wspólna inicjatywa Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz sklepu Kaufland w Będzinie. Akcja odbyła się 20 października i promowała czytelnictwo, zarówno to tradycyjne jak i w formie elektronicznej.

więcej informacji

dodano: 21-10-2014
Promocja książki "Wspomnienie przy świecach"

ciepiela bolesław

Znajomość wiedzy o przeszłości regionu, o ludziach tu mieszkających i pracujących to niezbędny element zagłębiowskiej tożsamości. "Wspomnienie przy świecach", najnowsza propozycja wydawnicza będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich to publikacja, która przekazuje wiedzę o Zagłębiakach tworzących w Zagłębiu i piszących o nim. W książce ukazana została postać Ludwika Kasprzyka, prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu oraz sylwetki pięciu niezapomnianych członków będzińskiego oddziału SAP: Krystyny Pryślak, Waldemara Maciążka, Zdzisławy Gwiazdy, Mirosława Ponczka oraz Włodzimierza Wójcika. To twórcy, którzy swoją pracą pokazywali różne aspekty zagłębiowskiej przeszłości i życia mieszkańców tego regionu, "utrwalali" tę przeszłość i teraźniejszość od zapomnienia.

Książka "Wspomnienie przy świecach" została wydana pod redakcją Bolesława Ciepieli, z którym mieszkańcy Będzina spotkali się 17 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Promocja książki, która spotkała się z dużym zainteresowaniem i życzliwością czytelników została uświetniona prelekcją dr Danuty Kaszuby, prezentacją wierszy Włodzimierza Wójcika oraz występem muzycznym Bożeny Związek ze STKZD w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 20-10-2014
Prosto do szczęścia - spotkanie autorskie z PIOTREM STANKIEWICZEM

stankiewicz

Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie? To kwestie, które coraz częściej nurtują człowieka XXI wieku. Jedne są wytworem współczesnej cywilizacji, inne zaś mają charakter uniwersalny, ale podobno każdą można objąć stoicką refleksją. Przekonywał o tym Piotr Stankiewicz, autor książki "Sztuka życia według stoików", którego 15 października gościła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie.

Piotr Stankiewicz jest filozofem, poetą i astronomem. Doktoryzuje się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że Seneka, Epiktet oraz Marek Aureliusz są doskonałymi nauczycielami, których wskazówki pozwalają odnaleźć się we współczesnym świecie. Uczą dystansu, niezależności i mądrości. Prezentując w swojej książce stoickie zasady, udowadnia zarówno ich aktualność, jak i ponadczasową słuszność.

Książkę "Sztuka życia według stoików" napisał w duchu zasady, że uczyć innych to najlepsza droga by nauczyć siebie samego. Podczas spotkania z czytelnikami przyznał, że zasada działa, a on stale staje się odrobinę lepszym stoikiem. Przekonywał, że stoicki sposób życia sprawi, że będziemy szczęśliwi w każdej sytuacji i w każdych możliwych okolicznościach. Bo szczęście jest w nas, niezależnie od tego jakie są okoliczności. Należy tylko posiąść umiejętność skupienia się na rzeczach zależnych od nas, na potrzebie chcenia.

Do stoickiej sztuki dobrego życia Piotr Stankiewicz przekonuje na ponad 500 stronach swojej książki, którą podzielił na 28 rozdziałów przedstawiając 28 technik, ćwiczeń i metod stoickich, które stanowią narzędzia, dzięki którym można sięgać po szczęście. Zachęcamy do lektury.

Spotkanie z Piotrem Stankiewiczem zostało zorganizowane będzińskiej bibliotece w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie finansowano z środków Instytutu Książki.

więcej informacji

dodano: 16-10-2014
Promocja książki "Wspomnienie przy świecach"

Ciepiela

Stowarzyszenie Autorów Polskich oddział w Będzinie zaprasza 17 października na promocję książki "Wspomnienie przy świecach". Publikacja wydana pod redakcją Bolesława Ciepieli została dedykowana pamięci Ludwika Kasprzyka prezesa Fundacji im. Jana Kiepury w Sosnowcu oraz Krystynie Pryślak, Waldemarowi Maciążkowi, Włodzimierzowi Wójcikowi, Zdzisławie Gwiaździe, Mirosławowi Ponczkowi, członkom będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Spotkanie odbędzie się w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Początek spotkania godzina 17.00.

dodano: 16-10-2014
Sztuka życia według stoików - spotkanie autorskie z PIOTREM STANKIEWICZEM

piotr stankiewicz

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 15 października 2014 r. o godzinie 17.00 na spotkanie z PIOTREM STANKIEWICZEM, poetą i filozofem, autorem książki "Sztuka życia według stoików".

Spotkanie, zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, zapowiada interesującą podróż w świat stoicyzmu. Piotr Stankiewicz w swojej książce, która jest vademecum dobrego życia, wskazuje kilka wypracowanych przez Senekę, Epikteta oraz Marka Aureliusza recept, które pozwalają uczyć się "sztuki dobrego życia" i wskazują jak zostać nowoczesnym stoikiem. Recepta do osiągnięcia szczęścia jest prosta:

 • nie dbaj o rzezy, które są od Ciebie niezależne
 • ciesz się życiem, bo jest wszystkim co masz!
 • pamiętaj, że zawsze jest "inne wyjście"
 • skoncentruj się na działaniu tu i teraz
 • zawsze miej plan B I C, D i E...
 • uprzedzaj nieszczęścia
 • nie pożądaj sławy.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę z dedykacją autora. Spotkanie finansowane ze środków Instytutu Książki. Zapraszamy.

dodano: 10-10-2014
Święto Edukacji Narodowej

dzień nauczyciela

Z okazji Święta Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom gratulujemy osiągnięć w pracy z młodym pokoleniem i życzymy wielu sukcesów, które będą powodem satysfakcji i spełnienia zawodowego, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności uczniów, z którymi dzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniem

życzy Dyrektor i pracownicy Miejskiej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie
Dzień Pamięci Świętego Jana Pawła II

jp 2

W niedzielę 19 października o godz. 19.30 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie przy ul. 9 Maja 2 z okazji Dnia Pamięci Świętego Jana Pawła II odbędzie się wyjątkowy koncert.

Będzie to premierowe wykonanie Mszy Papieskiej, skomponowanej przez będzińskiego artystę Romana Hylę z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wykonawcami koncertu będą: Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta, Chór Akademii Muzycznej w Katowicach i soliści - studenci Akademii Muzycznej w Katowicach: Paulina Horajska (sopran) i Konrad Cygal (tenor). Przygotowanie chóru zajęła się prof. Aleksandra Paszek-Trefon. Chórem dyrygował będzie Marek Kudra.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski, J.E. Ksiądz Biskup dr Grzegorz Kaszak oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego J.M. prof. Tomasz Miczka.

Roman Hyla to młody będziński pianista i kompozytor, student Akademii Muzycznej w Katowicach, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Będzinie, stypendysta Miasta Będzina, dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Będzina. Propaguje muzykę sakralną i organową w ramach działalności Stowarzyszenia Artystów Spectrum, które powstało w 2013 roku z jego inicjatywy.

źródło: www.bedzin.pl

dodano: 14-10-2014
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  » 

Ilość aktualności w bazie: 222

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.