przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Narodowe Czytanie Fredry

Narodowe Czytanie Fredry

7 września odbyło się NARODOWE CZYTANIE tekstów Aleksandra Fredry, którego 220 rocznica urodzin przypada w tym roku. "Narodowe Czytanie" jest ogólnopolską akcją publicznego czytania największych dzieł literatury polskiej organizowaną od dwóch lat z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język polski.

Będzin był jednym z kilkuset miast, które w tym roku włączyły się do akcji wspólnego czytania dzieł Aleksandra Fredry. Na spotkanie z twórczością wielkiego komediopisarza mieszkańców miasta zaprosił Prezydent Będzina oraz Muzeum Zagłębia i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, organizatorzy spotkania. Ballady, bajki, listy poetyckie i bajędy Fredry czytano w parku Pałacu Mieroszewskich. Swoje interpretacje utworów Fredry zaprezentowali: Daria Paterek - Wiceprezydent Będzina, Mariusz Król - sekretarz Miasta, Roman Goczoł - Naczelnik Wydziału Oświaty, Katarzyna Kapusta - dziennikarz Dziennika Zachodniego, Marta Sowińska - Kłosowska - Naczelna Aktualności Będzińskich oraz przedstawiciele środowisk twórczych: aktor, Waldemar Musiał, poeci zagłębiowscy - Janina Barbara Sokołowska, Zofia Cencek, Maria Herman i Wiktoria Szumiata. W akcję wspólnego czytania włączyli się także mieszkańcy miasta, pracownicy Muzeum Zagłębia, którzy przedstawili inscenizację bajki "Paweł i Gaweł" i fragment "Ślubów panieńskich" oraz pracownicy biblioteki, którzy przybliżyli fragment z "Trzy po trzy", jedynego pisanego prozą utworu Fredry, będącego wspomnieniem z wypraw z napoleońskich.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek prezentująca twórczość literacką Aleksandra Fredry oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych. Dzieci za pomysłowe zilustrowanie wysłuchanych utworów otrzymały nagrody rzeczowe, m.in. książki Aleksandra Fredry. Organizatorzy zachęcali także do skorzystania z pamiątkowej pieczęci Narodowego Czytania, którą otrzymali z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP.

więcej informacji

dodano: 09.09.2013
Wystawa rękodzieła Haliny Kwiatkowskiej

Wystawa rękodzieła Haliny Kwiatkowskiej

W Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej biblioteki 6 września odbył się wernisaż wystawy "Kwiaty i krajobrazy igłą malowane". Autorką prezentowanych prac jest Halina Kwiatkowska, laureatka tegorocznej Nagrody Grand PRIX I Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej.

Halina Kwiatkowska pochodzi z Sosnowca. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie oraz śląskiego oddziału Związku Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. Od 24 lat każda wolną chwilę poświęca swojej pasji, którą jest haft artystyczny. Igłą, włóczką i muliną tworzy obrazy przedstawiające pejzaże, kwiaty, martwa naturę i portrety. Tworzy w oparciu o własne pomysły kompozycyjne i wykorzystując gotowe wzory. Wśród jej prac nie brakuje także replik znanych obrazów. Tym, najbardziej pracochłonnym i wzbudzającym uznanie dla kunsztu artystki są Sianokosy niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla. Oryginalność prac hafciarki zostaje zauważona podczas licznych konkursów, których artystka jest laureatką.

W będzińskiej bibliotece rękodzieło Haliny Kwiatkowskiej prezentowane jest po raz drugi. Będzie go można podziwiać do 30 września w godzinach otwarcia placówki.

więcej informacji

dodano: 09.09.2013
Wystawa rękodzieła "Kwiaty i krajobrazy igłą malowane"

Wystawa

W Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej biblioteki prezentowana jest wystawa "Kwiaty i krajobrazy igłą malowane" Haliny Kwiatkowskiej. Artystka pochodzi z Sosnowca i od dwudziestu czterech lat zajmuje się rękodziełem, które prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką tegorocznej Nagrody Grand PRIX I Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej, którą otrzymała za obraz "Mnóstwo maków".

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 września o godz. 17.00. Zapraszamy.

dodano: 02.09.2013
AKCJA PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO - NARODOWE CZYTANIE. ALEKSANDER FREDRO.

Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro.

7 września 2013 r. w parku przy Pałacu Mieroszewskich - siedzibie Muzeum Zagłębia w Będzinie - zostanie przeprowadzona akcja prezydenta Bronisława Komorowskiego "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro". W Będzinie organizatorami akcji jest Muzeum Zagłębia oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 od krótkiego przedstawienia twórczości Aleksandra Fredy oraz inscenizacji "Pawła i Gawła" w wykonaniu pracowników Muzeum Zagłębia przy aktywnym udziale publiczności. Do wspólnego czytania zostaną również zaproszeni włodarze miasta i powiatu, dziennikarze, animatorzy kultury, młodzież oraz mieszkańcy miasta, w tym przedstawiciele pokolenia 50+. Wśród prezentowanych utworów znajdą się bajki, dumy, ballady i bajędy, oraz fragmenty pamiętników "Trzy po trzy". Kolejny punkt programu, to wspólne czytanie "Zemsty" w strojach historycznych w sali centralnej Pałacu, w które zostaną włączeni zwiedzający. Spotkaniu towarzyszyć będzie przygotowana przez bibliotekę wystawa książek prezentująca twórczość literacką Aleksandra Fredry i innych autorów epoki romantyzmu.

Uczestnicy akcji, mogą przynieść ze sobą egzemplarze książek z utworami Aleksandra Fredry, w których zostanie złożony pamiątkowy stempel tegorocznej osłony Narodowego Czytania, wykonany okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

źródło

dodano: 05.09.2013
Pełna Miska dla Schroniska

Pełna Miska dla Schroniska

"Jestem sobie piesek mały, Twój przyjaciel doskonały. Lubię biegać, w piłkę grać Gryźć zabawkę oraz spać".

To jeden z wierszyków o zwierzętach jaki wpłynął na konkurs rodzinny na rysunek i wiersz o psach i kotach zorganizowany podczas sobotniej akcji "Pełna Miska dla Schroniska". Jego autorką jest 6 letnia Agatka Czerwińska, która przyszła z mamą wesprzeć wolontariuszy Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami Nadzieja na Dom. Podczas trwającej 4 godziny akcji zebrano 333 kilogramy pokarmu, który trafił do sosnowieckiego schroniska dla zwierząt.

Akcja "Pełna Miska dla Schroniska" została zorganizowana 31 sierpnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Jej inicjatorem był Ireneusz Kwiatek, wolontariusz stowarzyszenia Nadzieja na Dom, który po raz kolejny koordynował wszystkie działania. Nie zabrakło także innych wolontariuszy z podopiecznymi sosnowieckiego schroniska. Zwierzęta inspirowały uczestników rodzinnego konkursu, a wolontariusze udzielali informacji jak adoptować zwierzęta i stać się wolontariuszem. Akcji kibicowali także piłkarze Zagłębia Sosnowiec, którzy ufundowali dwuosobową wejściówkę na wszystkie mecze drużyny w sezonie jesiennym. Dla wszystkich, którym nieobojętny był los bezbronnych zwierząt czekały upominki – niespodzianki. Było malowanie twarzy, pozowanie do zdjęć, aukcja prac plastycznych i turniej Xbox Kinekt. A wszystko w atmosferze wzajemnej sympatii i zrozumienia.

W imieniu czworonogów oraz organizatorów akcji DZIĘKUJEMY za wrażliwość na los bezbronnych zwierząt oraz każdy okazany gest wsparcia i życzliwości.

więcej informacji

dodano: 04.09.2013
Zakończenie BIBLIOWAKACJI

Zakończenie Bibliowakacji

30 sierpnia 2013 r. odbyły się ostatnie podsumowujące zajęcia organizowane przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży w ramach BIBLIOWAKACJI 2013. Dzieci przy wspólnej zabawie wspominały najzabawniejsze zajęcia, których atmosfera jeszcze przez jakiś czas będzie gościć w ich pamięci. Najwytrwalsi uczestnicy wakacyjnych zajęć wykorzystując gry na konsoli pokazali zdobyte umiejętności taneczne i sportowe. Nie zabrakło atrakcji tylko dla chłopców w postaci miniturnieju "Fifa 2012". Na zakończenie wszystkim aktywnym uczestnikom tegorocznych Bibliowakacji zostały wręczone pamiątkowe dyplomy.

więcej informacji

dodano: 02.09.2013
WAKACJE W BIBLIOTECE

Bibliowakacje sierpień

Bajeczne manewry literackie, podróże z książkami dookoła świata, podczas których można poznać historię, tradycję i kulturę tajemniczego Egiptu i dzikiej Australii, wycieczki krajoznawcze do Pszczyny, Mirowa i Bobolic oraz wiele innych atrakcji czeka młodych mieszkańców Będzina, którzy aktywnie i kulturalnie chcą spędzić drugi miesiąc WAKACJI.

więcej informacji

dodano: 01.08.2013
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 148

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.