przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Walentynki poetycko

walentynki

14 LUTEGO 2013 odbędzie się akcja walentynkowa zorganizowana przez Grupę Literyczną "Na Krechę". Uczestnicy grupy rozdawać będą pocztówki z erotykami ( wiersze o tematyce miłosnej) w Katowicach w Teatrze Śląskim w godz. 17-20.30 w Bellmer Cafe ul Warszawska 2 oraz w Klubokawiarni ul Sienkiewicza 2 a także w Poznaniu, Bytomiu, Warszawie, Mikołowie, Będzinie. 3000 pocztówek promować będzie twórczość poetycką grupy "Na Krechę", która powstała w ramach Klubu Młodego Literata przy Związku Literatów Polskich O/Poznań. Skupia młodych twórców , promuje ich rozwój, wśród nich: będziniankę Wiktorię Szumiatę.

18 LUTEGO o godzinie 18.00 Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu ul. Uniwersytecka 38/40 zaprasza na WierszySTAWKĘ. Wiktoria Szumiata to młoda poetka, mieszkanka Będzina, uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej, jest laureatką min. Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego organizowanego przez Miejska i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie. Wiktorię pasjonuje poezja współczesna, podróże, literatura faktu. MiPBP w Będzinie została jednym z patronów spotkania i akcji.

walentynki walentynki

dodano: 14.02.2013
Sztuka Podhala. Wystawa prac malowanych na szkle Zofii Majerczyk Owczarek

Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin

"Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" to wystawa prezentowana od 1 lutego w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wystawa została zorganizowana przy współpracy biblioteki i Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Zakopanego.

Autorką prac jest pochodząca z góralskich rodów Zofia Majerczyk Owczarek, która kultywuje tradycje przodków. W swojej twórczości Zojda - pod takim pseudonimem artystkę w Zakopanem znają - odwołuje się zarówno do tradycyjnych motywów ludowych, religijnych regionu, jak i tworzy jedyne w swoim rodzaju, niespotykane kompozycje zdobione geometrycznymi ornamentami. Jest artystką niezwykle aktywną, która kulturą żyje cały czas. Obok malowania na szkle zajmuje się haftem i szyciem stroi regionalnych Podhala, które prezentowane są na licznych wystawach i kiermaszach promocyjnych. Jest współorganizatorką spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Dudaskie Ostatki" i "Zaduski Muzykanckie", prowadzi program radiowy "Z hól i dziedzin" Związku Podhalan w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem, a od 1995 roku zajmuje się także zespołem regionalnym im. Bartusia Obrochty. Zojda aktywnie działa także w Związku Podhalan, do którego należy od 1973 roku i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Wystawa " Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" przygotowana została w cyklu malowane na szkle. Malowanie na szkle jest jednym ze składników tradycyjnej kultury ludowej na Podhalu. Pierwsze obrazy pojawiły się tu na przełomie XVIII i XIX wieku. Pod względem treści prace Zojdy odwołują się do tematyki świeckiej, przedstawiając sceny z życia zbójników i sławnego na Podhalu Janosika. Druga grupa obrazów odwołuje się do tematyki religijnej i sakralnej prezentując postacie aniołów, świętych patronów, Madonny, sceny z życia Chrystusa i symbole religijne.

Wystawę "Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" można będzie oglądać w będzińskiej bibliotece do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek – piątek 10.00-19.00; sobota 9.00-15.00). Wstęp wolny. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 06.02.2013
Wspomnienie o Honorowym Obywatelu Będzina

Jean - Marie Lustiger w świadomości młodego pokolenia

"Arcybiskup Paryża Jean - Marie Lustiger w świadomości młodego pokolenia" to propozycja wystawy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie przygotowanej z okazji Dnia Pamięci Kardynała Jean - Marie Lustigera.

Tegoroczne uroczystości, zorganizowane pod honorowym patronatem Łukasza Komoniewskiego Prezydenta Miasta Będzina, odbyły się 2 lutego w Pałacu Mieroszewskich. Joanna Błażej - Łukasik (recytacja, fortepian) i Paweł Łukasik (altówka) wystąpili z koncertem pt. "Miłość niejedno ma imię". Otwarto także wystawę "Arcybiskup Paryża Jean - Marie Lustiger w świadomości młodego pokolenia" i wręczono uczestnikom spotkania zestawienie bibliograficzne JEAN - MARIE LUSTIGER, sporządzone na podstawie baz danych Biblioteki Narodowej Francji, Instytutu Jean-Marie Lustigera w Paryżu, baz Polskiej Biblioteki Narodowej, w tym Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES oraz Bibliografii Regionalnej MiPBP w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 05.02.2013
Sztuka Podhala malowana na szkle - wystawa malarstwa Zofii Majerczyk Owczarek z Zakopanego

wystawa Zofii Majerczyk Owczarek kultura będzin

"Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" to najnowsza wystawa, która będzie prezentowana w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Otwarcie wystawy, któremu towarzyszyć będzie występ Wiktorii Iwanowskiej odbędzie się 1 lutego o godz. 17.00.

Autorką prezentowanych prac jest Zofia Majerczyk Owczarek z Zakopanego. Pochodzi z rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala oraz kultywują tradycje przodków. Zofia Majerczyk Owczarek jest pra-prawnuczką najsłynniejszego muzykanta góralskiego Bartusia Obrochty, założyciela pierwszej góralskiej kapeli. W swojej twórczości artystka odwołuje się zarówno do tradycyjnych motywów ludowych i religijnych regionu, jak i tworzy jedyne w swoim rodzaju, niespotykane gdzie indziej kompozycje zdobione geometrycznymi ornamentami. Jest artystką niezwykle aktywną, która kulturą żyje cały czas. Przekazuję to, co mnie przekazano w rodzinnym domu kolejnym pokoleniom (...) by ta góralszczyzna się zachowała (...) i żeby nie zatracić korzeni ... tożsamości człowieka - przyznaje w jednym z wywiadów. Obok malowania na szkle zajmuje się haftem i szyciem stroi regionalnych Podhala, które prezentowane były na licznych wystawach i kiermaszach promocyjnych. Jest współorganizatorką spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Dudaskie Ostatki" i "Zaduski Muzykanckie". Prowadzi program radiowy "Z hól i dziedzin" Związku Podhalan w lokalnym "Alex" w Zakopanem, a od 1995 roku zajmuje się zespołem regionalnym im. Bartusia Obrochty. Zofia Majerczyk Owczarek należy do Związku Podhalan (1973) i Stowarzyszenia Twórców Ludowych (1986).

Wystawa "Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" przygotowana w cyklu malowane na szkle prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek – piątek 10.00-19.00; sobota 9.00-15.00)

Zapraszamy:

1 lutego o godz. 17.00 do Galerii klubu "Pod Sową" - Budynek Biblioteki Głównej ul. Piłsudskiego 39

Oprawa muzyczna spotkania: Wiktoria Iwanowska ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

Wstęp wolny.

dodano: 30.01.2013
Internet... świat nieograniczonych możliwości dla seniorów

Szkolenia komputerowe dla seniorów będzin

25 stycznia rozpoczęły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie kolejne warsztaty dla seniorów z podstaw obsługi komputera i wyszukiwania informacji w Internecie. Warsztaty organizowane są w ramach ogólnopolskiego programu INTERNET BEZ GRANIC, którego uczestnikiem jest będzińska książnica.

Inicjatorem programu INTERNET BEZ GRANIC jest firma Orange. Adresatami są seniorzy, którzy podczas warsztatów uczą się podstaw obsługi komputera i zdobywają umiejętności poruszania się po Internecie. Odkryją m.in. przydatne strony www (zakupy, informacja, komunikacja, rozrywka, turystyka) oraz plusy korzystania z darmowych metod porozumiewania się przez Internet (Skype, Gadu-gadu, poczta elektroniczna). Kolejne szkolenia mające zmniejszyć e-wykluczenie wśród pokolenia 50+ realizowane będą do 30 stycznia. Potem szkolenie można będzie kontynuować indywidualnie w ramach Komputerowej Szkoły Seniora prowadzonej przez bibliotekarzy czytelni naukowej będzińskiej biblioteki.

więcej informacji

dodano: 30.01.2013
Wspomnienia o dawnym Będzinie

Bogusław Sobieraj będzin kultura

25 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie odbyła się promocja książki Bogusława Sobieraja pt. "Wspomnienia o Warpiu przedwojennym i czasach hitlerowskiej okupacji". Książka jest zapisem obrazów, dźwięków i smaków, które autor zarejestrował w latach swojej młodości. To podróż sentymentalna przedstawiająca historię Warpia, dzielnicy Będzina, w której Bogusław Sobieraj się wychował. Mieszkał wraz z rodzicami w typowym dla osiedla koszarowego domu przy ulicy Górniczej 75 (obecnie Brata Alberta). Wspomina czas dziecięcych zabaw, rodzinnych wyjazdów do rodziny matki do Przeczyc, okres szkoły i zawartych wtedy przyjaźni. Kreślony w jego wspomnieniach obraz ukazuje przedwojenne Warpie tętniące życiem towarzyskim i muzyką wędrownych grajków. Autor dotyka też w książce spraw trudnych i nadal bolesnych. Wspomina tragedię czasów wojny, żydowskie getto i deportację jego mieszkańców do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Przywołuje atmosferę tamtych dni, aż do dnia 27 stycznia 1945 roku, dnia wyzwolenia miasta.

W trakcie spotkania zastała przedstawiona także prezentacja multimedialna ukazująca dawny Będzina, wzmacniająca przekaz autora.

więcej informacji

dodano: 30.01.2013
O przedwojennym WARPIU wspomnień kilka BOGUSŁAWA SOBIERAJA

bogusław sobieraj biblioteka kultura będzin

25 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie odbędzie się spotkanie z BOGUSŁAWEM SOBIERAJEM promujące jego najnowszą książkę pt. "Wspomnienia o Warpiu przedwojennym i czasach hitlerowskiej okupacji".

Przekaz autora zostanie wzmocniony prezentacją multimedialną ukazującą dawny Będzin. Początek spotkania godz. 17.00.

Bogusław Sobieraj urodził się w 1929 roku w Będzinie. Był nauczycielem w Liceum Pedagogicznym w Sosnowcu, Technikum Elektronicznym oraz Zespole Szkół Górniczych. Jego przygoda z pisaniem rozpoczęła się w 1980 roku podczas jednej z podróży do Stanów Zjednoczonych. Bogusław Sobieraj jest autorem książek:

 • "Światłoczułe tropy - ze wspomnień pradziadka" (2010)
 • "Wypełnić przestrzeń" (2011)
 • "Wędrówki bliskie i dalekie" (2011)

oraz wydanej w 2012 roku książki "Wspomnienia o Warpiu przedwojennym i czasach hitlerowskiej okupacji"

Zapraszamy: 25 stycznia o godz. 17.00 do klubu "Pod Sową" - Budynek Biblioteki Głównej ul. Piłsudskiego 39 Wstęp wolny.

dodano: 09.01.2013
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 22  » 

Ilość aktualności w bazie: 148

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.