przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Malarskie plenery osób niepełnosprawnych

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "FAMILIA" z Czeladzi zapraszają 12 kwietnia o godz. 11.00 do Galerii Klubu „Pod Sową” na otwarcie wystawy pt. "Malarskie plenery osób niepełnosprawnych".

Ekspozycja obejmuje 30 prac, których autorami są osoby niepełnosprawne z 6 ośrodków z Będzina, Czeladzi, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Prezentowane prace powstały we wrześniu ubiegłego roku podczas spotkań plenerowych osób niepełnosprawnych w Czeladzi, których organizatorem było Stowarzyszenie "Familia". Opiekunem artystycznym projektu był zagłębiowski artysta - plastyk Krzysztof Zięcik.

dodano: 09.04.2013
"Pisarz na tropach przygód Tomka"- wystawa edukacyjna

wystawa edukacyjna

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza na wystawę "Pisarz na tropach przygód Tomka". Wystawa składa się z 10 plansz dotyczących przygód Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Wystawa ma charakter edukacyjny i prezentuje m.in. zdjęcia i okładki książek.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Młodego Artysty (dolny hol biblioteki) od 3 kwietnia. Oglądać ją można do 16 kwietnia 2013r. w godzinach otwarcia placówki: (poniedziałek - piątek 10.00 - 19.00; sobota 9.00 - 15.00)

W skład serii książek Alfreda Szklarskiego o podróżach i przygodach Tomka Wilmowskiego wchodzą:

 • Tomek w krainie kangurów
 • Przygody Tomka na Czarnym Lądzie
 • Tomek na wojennej ścieżce
 • Tomek na tropach Yeti
 • Tajemnicza wyprawa Tomka
 • Tomek wśród łowców głów
 • Tomek u źródeł Amazonki
 • Tomek w Gran Chaco
 • Tomek w grobowcach faraonów

Ekspozycja "Pisarz na tropach przygód Tomka" jest inicjatywą Instytucji Kultury "Katowice - Miasto Ogrodów". Autorem prezentowanych plansz jest Dawid Koteja, a koordynatorem projektu jest Biblioteka Śląska w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 09.04.2013
W świecie baśni Andersena

Noc z Andersenem

Wieczorem, 5 kwietnia w będzińskiej bibliotece po raz jedenasty spotkali się duzi i mali sympatycy książek i czytania by wspólnie świętować kolejne urodziny największego bajkopisarza, Hansa Christiana Andersena. W trakcie tej jedynej "Nocy z Andresenem" bibliotekarze, przyjaciele biblioteki i entuzjaści książek starali się zapewnić dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

W trakcie tegorocznej imprezy fragmenty baśni Andersena czytali m.in. Dariusz Tokarski, reprezentujący Starostę Powiatu Będzińskiego, nadkom. Robert Zuwała, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, Agnieszka Hankus z telewizji Kanał 99 oraz Marta Sowińska-Kłosowska, Redaktor Naczelny Aktualności Będzińskich. W świat magii ilustracji Jana Marcina Szancera zaprosiła uczestników spotkania artystka Anna Pałys-Zatorska. Podczas przygotowanych warsztatów artystycznych dzieci wykonywały techniką batiku ilustracje do baśni Andersena. Z kolei Agnieszka i Grzegorz Prucia, będzińscy podróżnicy zaproponowali dzieciom wyprawę w podróże małe i duże, zapoznali z zasadami survivalu i zaprezentowali niezbędne ABC przetrwania w podróży.

W kolejną podróż gości baśniowej nocy porwali tancerze. Najpierw Krzysztof Kozak, laureat II edycji programu Got to Dance, z którym dzieci przeprowadziły wywiad, obejrzały przygotowany pokaz tańca, by następnie ustawić się w długim ogonku po autograf. Potem pojawił się Aleksander Kulik, instruktor Szkoły Tańca On The Floor z Będzina i wraz z członkami Grupy Akrobatyczno-Taneczna On The Floor poprowadził niezwykłe warsztaty taneczne. Zabawa była doskonała. Podobnie jak pokaz Aikido poprowadzony przez Mateusza Imiołka i wyprawa do podziemnych magazynów biblioteki, gdzie wśród tysięcy książek nieco już zapomnianych dzieci poszukiwały duchów i duszków bibliotecznych. O północy zawieszono kartki z życzeniami na drzewku Andersena i wypuszczono w świat 11 urodzinowych lampionów, by potem obejrzeć pokaz tańca z ogniem.

A o wszystkim czego się doświadczyło, obejrzało, co zachwyciło i wywołało emocje można było zawiadomić innych uczestników "Nocy z Andersenem" w Czechach, Słowacji, Morawach i Polsce podczas specjalnej konferencji internetowej

"Noc z Andersenem" to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane z okazji Dnia Książki Dziecięcej obchodzonego w dniu urodzin największego bajkopisarza H. Ch. Andersena (2 kwietnia). Głównym pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Klub Bibliotek Dziecięcych Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji w Republice Czeskiej. Będzińska biblioteka bierze udział projekcie od 11 lat.

relacja w telewizji Kanał 99

więcej informacji

dodano: 08.04.2013
Godziny otwarcia

godziny otwarcia

Szanowni Czytelnicy! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie informuje, że 30 marca 2013 roku (SOBOTA WIELKANOCNA) biblioteka BĘDZIE NIECZYNNA.

dodano: 19.03.2013
Spotkanie Komisji Edukacji, Kultury i Promocji Rady Powiatu Będzińskiego

Spotkanie Komisji Edukacji, Kultury i Promocji Rady Powiatu Będzińskiego

25 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie Komisji Edukacji, Kultury i Promocji Rady Powiatu Będzińskiego. Jednym z punktów spotkania Komisji była prezentacja różnorodnych form pracy bibliotek samorządowych Powiatu Będzińskiego przygotowana przez będzińską książnicę.więcej informacji

dodano: 26.03.2013
Wierszobranie...

wierszobranie

22 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się kolejna edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wierszobranie". Konkurs organizowany jest od 6 lat przez Miejskie Przedszkole nr 5 w Będzinie, Urząd Miejski w Będzinie oraz Fanclub Poetycki będzińskiej biblioteki.

W konkursie wzięło udział 28 dzieci z 11 placówek oświatowych. W związku z obchodzonym Rokiem Juliana Tuwima większość prezentowanych utworów stanowiły wiersze tego właśnie autora. Jury w osobach Bożena Staszewska - Dyrektor MiPBP w Będzinie, Anna Garlacz z Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie, Anna Drzewiecka – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Będzinie oraz Jacek Golonka – kierownik osiedlowego klubu "RYTM" wysłuchali dziecięcych interpretacji między innymi wiersza "Zosia Samosia", "Bambo", "Idzie Grześ", "Skakanka", "Kotek" i "Raz, dwa, trzy". Oceny recytatorów dokonano w dwóch grupach wiekowych.

W kategorii wiekowej 3 i 4 latki laureatami zostali:

 • Klaudia Byczek lat 4, Anna Sysakiewicz lat 4, Maja Simon lat 4 i Maja Wites lat 4 (PM Nr 5 w Będzinie) - I MIEJSCE za wiersz Juliana Tuwima pt:"Warzywa"
 • Krzysztof Dunal lat 4 (PM Nr 9 w Będzinie) – II MIEJSCE za wiersz Juliana Tuwima "Skakanka"
 • Kinga Przeniosło lat 4, Alicja Waluska lat 4, Tomasz Lora lat 3 i Mikołaj Tułecki lat 4 (PM Nr 10 w Będzinie) - III MIEJSCE za wiersz "Tulipan śpi"

Wyróżnienie za wiersz Bożeny Formy "Prośba do słoneczka" otrzymał Oliwier Bado lat 4 (PM Nr 9 w Będzinie).

W kategorii wiekowej 5 i 6 latki nagrodzeni zostali:

 • Zuzanna Wójcik lat 6, Mateusz Grzybowski lat 6 i Kacper Terka lat 6 (SP Nr 11 w Będzinie) - I MIEJSCE za wiersz pt. "Dzięcioł"
 • Maria Haberka lat 5 (PM Nr 2 w Będzinie) - II MIEJSCE za wiersz Juliana Tuwima pt. "Zosia Samosia"
 • Adrianna Olesińska lat 5 (PM Nr 8 w Będzinie) - III MIEJSCE za wiersz Juliana Tuwima pt. "Idzie Grześ"

Wyróżnienia otrzymali:

 • Joanna Garncarz lat 6 (PM Nr 6) za wiersz Juliana Tuwima pt. "Okulary"
 • Anastazja Wójtowicz lat 5 (SP nr 10) za wiersz Juliana Tuwima pt. "Bambo"
 • Emil Ścibich lat 5 (PM nr 8) za wiersz Małgorzaty Platy pt. "Zumiaki"

Na zakończenie wszystkim uczestnikom konkursu wiersz pt. Pożegnanie "Absurda", inspirowany spotkaniem, zadedykował Jacek Golonka, poeta, autor wierszy i programów dla dzieci, uznany animator kultury zagłębiowskiej.

więcej informacji

dodano: 26.03.2013
Spotkanie autorskie z ENĄ KIELSKĄ

Spotkanie z ENĄ KIELSKĄ

22 marca z inicjatywy Wydawnictwa internetowego e-bookowo w będzińskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Eną Kielską, autorką książki Pamiętnik Wendy.

Ena Kielska urodziła się w Sosnowcu, ale od 3 lat mieszka w Będzinie. Ukończyła studia na wydziale anglistyki o kierunku kultura i literatura brytyjska i amerykańska na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorką tomików poezji Witam państwa w mojej audycji gotyk i seks (2008), Weź napisz o mnie wiersz (2011) oraz filmu Ballada o morderstwie. W 2012 roku wydała w Wydawnictwie internetowym e-bookowo książkę Pamiętnik Wendy. Książka opowiada o perypetiach Harrego, który poszukuje swojej dziewczyny Wendy. Adresowana jest do, jak zaznacza autorka, czytelnika wykształconego, otwartego na wszelkie formy i zabiegi autora

dodano: 26.03.2013
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 148

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.