przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych to motyw przewodni tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jubileuszowa, dziesiąta już edycja Tygodnia rozpocznie się 8 maja, a zakończy się po siedmu dniach, 15 maja. W tym czasie wszystkie biblioteki będą starały się poprzez wydarzenia literackie, edukacyjne i artystyczne zainteresować literaturą i ksiażką nowe kręgi odbiorców, pokazać zmieniającą się stale rolę współczesnych bibliotek oraz zachęcać uczestnictwa w życiu kulturalnym, także lokalnej społeczności.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioteka nastąpi 8 maja, w Dniu Bibliotekarza. W tym czasie młodzi mieszkańcy miasta spotkają się z autorami książek dla dzieci, Władysławem Śliwoniem (Filia w Łagiszy i Grodźcu) oraz Anną Onichimowską. Będą mogli wykazać się także swoją kreatywnością wymyślając własnych bohaterów oraz sprawdzić stan wiedzy na temat bibliotek w Międzybibliotecznym Turnieju Wiedzy o Bibliotece. Z myślą o osobach dorosłych zaplanowano w bibliotece otwarcie wystwy "Naiwnie" malarstwa Arkadiusza Koniusza, spotkanie z najaktywniejszymi czytelnikami biblioteki, którym zostanie wręczony tytuł Super Czytacza oraz dyskusję o twórczości Laurenata Bineta w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Zorganiozwane zostanie także spotkanie dla uczestników warsztatów Komputerowej Szkoły Seniora, którą od 5 lat organizuje będzińska biblioteka. Spotkanie "Komputerowa Szkoła Seniora na 5!" uświetni mini recital (gitara klasyczna) Lucyny Gawlik ze STKZD w Będzinie.

W ramach Tygodnia Bibliotek będzińska biblioteka zaplanowała także m.in. wystawę prac plastycznych dzieci z Pałacu Młodzieży w Katowicach, kontynentalne podróże z bajką, twórcze zabawy literackie prowadzone w oparciu o twórczość Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej.

więcej informacji

dodano: 06.05.2013
SUPER CZYTACZE BĘDZIŃSKIEJ BIBLIOTEKI

Super Czytacz

1O maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna już edycja wręczenia czytelnikom laurów "Super Czytacza". Tym razem spotkanie odbyło się w mrocznej scenerii kryminałów i powieści detektywistycznej. Z tej okazji najlepsi "Super Czytacze" obejrzeli wywiady z popularnymi polskimi autorami kryminałów Joanną Chmielewską i Markiem Krajewskim. Zostali także zaproszeni do świata Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirota, Philipa Marlowe’a i Eberharda Mocka w przygotowanym na wesoło quizie "Każdą zbrodnię kończy kara". Laureatką, która wykazała się największą wiedzą detektywistyczną została Pani Agnieszka Puszczewicz. Otrzymaną nagrodą była baśniowa żaba, symbol pomyślności i dobrobytu, nadziei na przemiany i lepsze jutro. Z okazji jubileuszowej, X edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek magiczną żabę z życzeniami wszystkiego dobrego wręczona także Bożenie Staszewskiej, Dyrektor Biblioteki, inicjatorce pomysłu wręczania baśniowych żab.

Tradycyjnie zostały przyznane Laury "Super Czytacza", które z gratulacjami wręczyła Wioletta Mikuła, Pełnomocnik Prezydenta Łukasza Komoniewskiego do spraw kultury.

więcej informacji

dodano: 14.05.2013
"PRAKTYCZNY KURS PISARSTWA dla każdego"

Kurs pisarstwa

Wydawnictwo internetowe E - bookowo, Projekt Pozytywka oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zapraszają 17 maja na bezpłatne warsztaty "PRAKTYCZNY KURS PISARSTWA dla każdego". Kurs adresowany jest do młodzieży i osób dorosłych, którym zależy na starannej wypowiedzi. W takcie warsztatów będzie można wzbogacić swój warsztat pisarski, poznać najczęściej popełniane błędy i zasady jak ich unikać. Przeprowadzony w dwóch częściach (teoretycznej i praktycznej) przygotuje do świadomego uczestnictwa w życiu literackim.


  Zapraszamy:
 • Termin: 17 maja 2013 r.
 • Godzina: 17.00
 • Miejsce: klub "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, ul. Piłsudskiego 39
 • Prowadzący: dr Katarzyna Krzan
 • Wstęp bezpłatny.

dodano: 13.05.2013
"Dziesięć stron świata i 100 pytań do..."

Spotkanie z Anną Onichimowską

10 maja młodzież z będzińskich gimnazjów spotkała się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej z pisarką, autorką scenariuszy radiowych i telewizyjnych ANNĄ ONICHIMOWSKĄ.

Autorka bestsellerowej powieści dla nastolatków "Hera, moja miłość" mieszka w Warszawie. Inspiracją do pisania dla dzieci stała się dla niej twórczość Janusza Korczaka. W swoim dorobku ma wydanych ponad 30 książek adresowanych do młodego czytelnika. Jej ostatnia książka, "Dziesięć stron świata", będąca motywem spotkania w będzińskiej bibliotece to książka - podróż, dziesięć epizodów z życia współczesnych piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na świecie, od Japonii, przez Amerykę Łacińską, na Ukrainie kończąc. Ich losy przedstawiają różne problemy, z którymi przyszło im się zmierzyć w przełomowym momencie życia. Każdy z nich musi podjąć decyzję, która odmieni ich dotychczasowy światopogląd. Problemy bohaterów wynikają ze statusu społecznego, wyglądu, sytuacji materialnej, wyznania lub kultury kraju, w którym się urodzili. Dzięki temu, że autorka wykreowała postacie autentyczne, niewyidealizowane, zbliżone charakterem do przeciętnego człowieka młody czytelnik łatwiej identyfikuje się z prezentowanymi bohaterami, ich marzeniami i problemami. Jest otwarty na cenne rady i przykłady, które są przestrogami, ale także inspirującymi wskazówkami.

Spotkanie "Dziesięć stron świata i 100 pytań do..." zorganizowano w będzińskiej książnicy z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

więcej informacji

dodano: 13.05.2013
"Naiwnie" - wystawa malarstwa Arkadiusza Koniusza

Wystawa Koniusza

W Galerii klubu "Pod Sową" od 9 maja prezentowana jest nowa wystawa malarstwa pt. "Naiwnie". Tym razem swoje prace eksponuje sosnowiecki artysta, ARKADIUSZ KONIUSZ. Ekspozycja obejmuje jego najnowsze prace, powstałe w 2012 i 2013 roku, m.in. "Włóczykół", "Zmiana krajobrazu", "Łowca marzeń", "Wolność".

Arkadiusz Koniusz pochodzi z rodziny o artystycznych tradycjach. Jego babcia była uznaną malarką amatorką, a tata rzeźbił w drewnie. On sam maluje od 15 roku życia, kiedy w spadku po wuju artyście otrzymał walizkę pełną farb, pędzli i płócien. Sztuka, to dla niego nie tylko pasja, ale także poszukiwanie własnej drogi. I stałe eksperymentowanie. Początkowo Arkadiusz Koniusz, zafascynowany osiągnięciami Van Gogha malował farbami olejnymi stosując techniki impresjonistów. W 2004 roku inspirowany kulturą Ameryki Środkowej zaczął rzeźbić w gipsie małe płaskorzeźby i duże formaty ścienne, by obecnie odnaleźć się w malarstwie ukierunkowanym na sztukę naiwną. Już dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku, jego prace zakwalifikowały się na wystawy prezentowane w ramach Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilsona w Katowicach. Najbliższe plany artysty związane są także z ilustracją książkową. Bardzo chciałby, aby jego barwne ilustracje zdobiły dziecięce książki i dawały radość młodym czytelnikom.

Wernisaż wystawy "Naiwnie" Arkadiusza Koniusza został zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie, którego członkiem jest sosnowiecki artysta. Spotkanie wzbogacił występ Wioletty Frączek (śpiew) i Barbary Marzec (poezja). Ekspozycja została przygotowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

więcej informacji

dodano: 13.05.2013
Czytanie Tuwima

Czytanie Tuwima

8 maja bibliotekarz Filii Nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie złożył wizytę dzieciom z przedszkola miejskiego Nr 10 w Będzinie.

Czytając wiersze ulubionego poety dziecięcego, Juliana Tuwima rozpoczęto tu Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Do wysłuchanych tekstów wykonano ilustracje, które następnie zaniesiono do biblioteki, by zdobiły regały z książkami. Podczas wizyty w bibliotece dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki oraz księgozbiorem adresowanym do najmłodszych czytelników.

Czytanie Tuwima Czytanie Tuwima Czytanie Tuwima

dodano: 10.05.2013
Dzień Bibliotekarza

Z okazji DNIA BIBLIOTEKARZA życzenia entuzjazmu i wiary w swoją misję oraz wszelkiej satysfakcji WSZYSTKIM BIBLIOTEKARZOM przesyła zespół Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

dodano: 08.05.2013
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 16  17  18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 148

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.