przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Stawiam na wiedzę: Historia piłki nożnej.

Stawiam na wiedze

1 lipca 2013r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci "Stawiam na wiedzę: Historia piłki nożnej" inaugurujące cykl BIBLIOWAKACJE. Dzieci zapoznały się z przygotowaną prezentacją przedstawiającą futbol "kiedyś" i "dziś", wzięły udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę z zakresu piłki nożnej oraz innych dyscyplin sportowych tj. skoki narciarskie, piłka ręczna, koszykówka. Atrakcją zajęć był turniej w "Fifa 12", podczas którego dzieciaki rozegrały kilka spotkań między sobą.

więcej informacji

dodano: 01.07.2013
ZAGŁĘBIOWSKI MARATON z KSIĄŻKĄ pisarzy i poetów

Maraton z ksiazka

24 autorów, historyków, literatów i poetów prezentowało swoją twórczość podczas ZAGŁĘBIOWSKIEGO MARATONU z KSIĄŻKĄ pisarzy i poetów zrzeszonych w będzińskim oddziale Stowarzyszenia Autorów Polskich, który odbył się 28 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Podczas tegorocznego czwartego już maratonu, dedykowanego pamięci profesora Włodzimierza Wójcika zostały zaprezentowane trzy wydawnictwa. Wydany pod redakcją Ireny Imiołek i Bolesława Ciepieli "Wybór fragmentów twórczości członków Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Będzinie" stanowiący przegląd różnorodnej tematyki od poetyckiej inspiracji, poprzez wspomnienia, społeczne refleksje, aż do opracowań o charakterze historycznym. Czytelnik odnajdzie w publikacji treści bliskie życiowym obserwacjom i doświadczeniom, które uświadamiają ogrom i trudności naukowych poszukiwań. W książce prezentowana jest twórczość 17 autorów, których łączy idea utrwalania i rozwijania kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Druga publikacja to zeszyt trzeci "Zagłębiowskich szkiców monograficznych" wydany pod redakcją dra Jacka Malikowskiego. Jest to zbór 7 referatów wygłoszonych podczas tegorocznego, XIV Sympozjum Zagłębiowskiego im. Jana Przemszy Zielińskiego.

Trzecią polecaną podczas maratonu publikacją była "Historia Czeladzi", monografia opracowana pod redakcją prof. dra hab. Jana Drabiny w 2012 roku. Wydana w dwóch tomach została oparta na bogatych źródłach historycznych i dotąd mało znanych materiałach ikonograficznych.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja publikacji dąbrowskiego wydawnictwa DIKAPPA.

więcej informacji

dodano: 01.07.2013
ZAGŁĘBIOWSKI MARATON z KSIĄŻKĄ pisarzy i poetów

Maraton z książką

28 czerwca o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się IV ZAGŁĘBIOWSKI MARATON z KSIĄŻKĄ pisarzy i poetów zrzeszonych w będzińskim oddziale Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Podczas tegorocznego maratonu, dedykowanego pamięci profesora Włodzimierza Wójcika zostanie zaprezentowany m.in. "Wybór fragmentów twórczości członków Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Będzinie" wydany pod redakcją Bolesława Ciepieli i Ireny Imiołek oraz zeszyt trzeci "Zagłębiowskich szkiców monograficznych", którego redaktorem jest dr Jacek Malikowski. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja publikacji dąbrowskiego wydawnictwa DIKAPPA.

Wstęp wolny.

dodano: 25.06.2013
LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO zostali wyłonieni

Wojewódzki konkurs

"Spróbuj proszę lancetem na swej własnej dłoni wyryć choć jedno słowo, którym serce pęka. A potem prawdę powiedz: rozkosz to czy męka"
"Odpowiedź" Juliana Tuwima

Patryk Chrzan z Dąbrowy Górniczej został laureatem WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie.

Na tegoroczną, szósta edycję konkursu ogłoszonego w ramach Roku Juliana Tuwima wpłynęły 43 zestawy wierszy, w tym 9 w kategorii do lat 18. Konkurs miał charakter otwarty i podobnie jak w latach ubiegłych była adresowany do wszystkich ludzi pióra. Wśród autorów nadesłanych utworów, twórców nieprofesjonalnych jak i zrzeszonych w związkach twórczych byli mieszkańcy Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Czeladzi, Gliwic, Siemianowic Śląskich, Łodzi, Białegostoku, Warszawy, Dębicy i Nowej Huty.

Nadesłane wiersze oceniało jury w osobach: Wojciech Brzoska, Marzena Orczyk - Wiczkowska, Janina Barbara Sokołowska i Andrzej Noga. Uwzględniając cele konkursu oraz oryginalność utworów, ich wartość artystyczną i językową jury wyłoniono 11 laureatów nagród i wyróżnień, w tym laureata Nagrody Głównej, którą jest dofinansowanie w wysokości 1 000 zł do wydania tomiku poetyckiego. Dotychczas wydano zbiory poezji Bartosza Wiczkowskiego ("Północna strona", 2010), Cezarego Granickiego ("Drogi niepowrotu", 2011) i Jolanty Wychowaniec ("W objęciach wiatru", 2012).

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

 • Patryk Chrzan ( Dąbrowa Górnicza) - Nagroda Główna (w kategorii pow. 18 lat)
 • Natalia Majka (Będzin) - I Miejsce (w kategorii do 18 lat)
 • Margita Filipek (Jaworzno) - II Miejsce (w kategorii do 18 lat)
 • Marek Czuku (Łódź) - II Miejsce (w kategorii pow. 18 lat)
 • Wiktoria Szumiata (Będzin) - III Miejsce (w kategorii do 18 lat)
 • Anna Szołtysek – Grzesikiewicz (Gliwice) - III Miejsce (w kategorii pow. 18 lat)
 • Anna Polewiak (Będzin) - Wyróżnienie (w kategorii pow. 18 lat)
 • Daria Dziedzic (Dąbrowa Górnicza) - Wyróżnienie (w kategorii pow. 18 lat)
 • Edyta Skotnicka (Strzyżowice) - Wyróżnienie (w kategorii do 18 lat)
 • Grzegorz Kazibudzki (Będzin) - Wyróżnienie (w kategorii pow. 18 lat)
 • Zdzisława Kubala (Dąbrowa Górnicza) - Wyróżnienie (w kategorii pow. 18 lat)

W trakcie uroczystego finału konkursu, który miał miejsce 21 czerwca laureatom wręczono nagrody rzeczowe oraz listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Będzina. Podsumowania konkursu dokonał poeta i przewodniczący jury, Wojciech Brzoska, który przekazał uczestnikom konkursu kilka cennych wskazówek, wzbogacających warsztat literacki poetów. Nagrodzone utwory zostały zaprezentowane przez zaprzyjaźnionego z biblioteką i Teatrem Dzieci Zagłębia Jarosława Ciszka. Uczestnicy spotkania wysłuchali także Magdaleny Kosmy, Patrycji Gącik, Wiktorii Rozmus i Anny Bronikowskiej z będzińskiego Ośrodka Kultury, gdzie młode wokalistki szkolą swoje umiejętności pod kierunkiem Lidii Ściwiarskiej.

więcej informacji

dodano: 24.06.2013
Otwarcie wystawy "NO PASARANT" Wiolety Frączek

NO PASARANT

Ekspresja, wrażliwość, świeżość i niesamowita aura... Tak obrazy Wiolety Frączek postrzega Marek Grabowski, artysta malarz i instruktor w pracowni malarskiej osiedlowego klubu "Unikat" w Dąbrowie Górniczej. Tam wszystko się zaczęło. Dwa lata temu Wioleta Frączek przyszła do klubu obejrzeć prezentowaną właśnie wystawę i ... już została. Zaczęła sama malować. Od tego czasu malowanie stało się dla niej najważniejszą rzeczą w życiu, inspiracją, która stale motywuje.

Wioleta Frączek należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Jest ubiegłoroczną laureatką I miejsca V Ogólnopolskiego Konkursu literacko - plastycznego pt. "Znaszli ten kraj". "Jestem świadoma tego, że moje obrazy mogą być niewłaściwie rozumiane, albo niezrozumiane w ogóle. Na szczęście nie są do rozumienia, tylko do odczuwania..." - wyznała autorka podczas otwarcia wystawy, który miał miejsce 20 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Prezentowana w Galerii klubu "Pod Sową" wystawa "NO PASARAN" jest pierwszą wystawą indywidualną Wiolety Frączek. Dotychczas jej prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i pokonkursowych. Emanują szczerością, formą i kompozycją. Kuszą ekspresją i przenoszą w zaczarowany świat kolorów. W będzińskiej bibliotece będzie ja można oglądać do końca lipca w godzinach otwarcia placówki.

więcej informacji

dodano: 24.06.2013
Finał Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego

Konkurs poetycki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza na finał WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO, który odbędzie się 21 czerwca o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową".

Na tegoroczną edycję konkursu ogłoszonego przez bibliotekę w ramach Roku Juliana Tuwima wpłynęły 43 zestawy wierszy.Wśród autorów, twórców nieprofesjonalnych jak i zrzeszonych w związkach twórczych, biorących udział w konkursie byli mieszkańcy Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Czeladzi, Gliwic, Siemianowic Śląskich, Łodzi, Białegostoku, Warszawy, Dębicy i Nowej Huty. Nadesłane wiersze oceniało jury w osobach Wojciech Brzoska, Marzena Orczyk - Wiczkowska, Janina Barbara Sokołowska i Andrzej Noga uwzględniając oryginalność utworów, ich wartość artystyczną i językową. W wyniku prac jury wyłoniono 11 laureatów nagród i wyróżnień, w tym laureata Nagrody Głównej, którą jest dofinansowanie w wysokości 1 000 zł do wydania tomiku poetyckiego.

W trakcie uroczystego podsumowania konkursu laureatom zostaną wręczone listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Będzina. Nagrodzone utwory zaprezentuje Jarosław Ciszek, a całość spotkania uświetni występ muzyczny wokalistek z Ośrodka Kultury w Będzinie. Zapraszamy.

dodano: 18.06.2013
Inspirujący świat Juliana Tuwima

Inspirujący świat Juliana Tuwima

12 czerwca w Filii Nr 2 będzińskiej biblioteki odbył się konkurs literacki dla dzieci pt. "Inspirujący świat Julina Tuwima" zorganizowany z okazji obchodzonego Roku Tuwima. Uczestniczące w spotkaniu dzieci ze Miejskiej Świetlicy Środowiskowej czytały i recytowały wiersze Tuwima, tworzyły własne zakończenie do wysłuchanych historii i inspirowane poezją Tuwima wykonywały oryginalne ilustracje.

więcej informacji

dodano: 19.06.2013
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 148

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.