przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE 2012

KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE 2012

16 listopada podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie prezentował różnorodność form i metod pracy z młodymi czytelnikami. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy była droga książki od wydawcy do czytelnika.

Prezentacje Biblioteczne są organizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach od kilku lat. Ich celem jest promocja książki dla dzieci, integracja środowiska bibliotekarskiego oraz wymiana zawodowych doświadczeń. Tradycją prezentacji jest pokazywanie najlepszych bibliotek województwa śląskiego, które w pracy z młodym czytelnikiem wykorzystują ciekawe i nowatorskie pomysły. W tym roku wśród 10 zaproszonych bibliotek znalazła się m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, która podzieliła się sukcesami i najlepszymi, sprawdzonymi formami pracy z młodym czytelnikiem. W związku z obchodzonym w mieście BĘDZIŃSKIM ROKIEM KULTURY inspirowanym 100. rocznicą urodzin twórcy Teatru Dzieci Zagłębia biblioteka zaprezentowała swoją ofertę warsztatów, wycieczek, pokazów i przeglądów o tematyce teatralnej.

Katowickie Prezentacje Biblioteczne są ważnym przedsięwzięciem umożliwiającym spotkanie reprezentantów różnych środowisk związanych z książką dziecięca: bibliotekarzy, pisarzy, ilustratorów, nauczycieli, wydawców i studentów. Zorganizowane w tym dniu wykłady, warsztaty, konkursy, koncerty i spotkania inspirują do realizacji kolejnych przedsięwzięć, poszukiwań nowych rozwiązań zawodowych i wymiany dotychczasowych doświadczeń.

więcej informacji

dodano: 20.11.2012
Lubią fotografować

Powiatowy konkurs fotograficzny pt. Ja też lubię fotografować

8 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie otwarto wystawę fotografii pt.  Ja też lubię fotografować . Wystawa jest pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie  Bądź z Nami  oraz będzińskie Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Powiatowy konkurs fotograficzny pt.  Ja też lubię fotografować  adresowany był do osób niepełnosprawnych z placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz domów pomocy. Jego celem była integracja środowiska osób niepełnosprawnych, wyzwolenie ich aktywności społecznej oraz promocja twórczości. Na tegoroczną, trzecią edycję konkursu wpłynęło 75 prac z 7 placówek z terenu Powiatu Będzińskiego.

Spośród 38 autorów jury (fotografowie, przedstawiciele Stowrzyszenia  Bądź z Nami  Warsztatów Terapi Zajęciowej i będzińskiej bibloteki) wyłoniło 9 laureatów. Są nimi:

 • MICHAŁ FRANCUZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Będzinie) - NAGRODA GRAND PRIX
 • AGNIESZKA KURZYDŁO ( ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - I Miejsce
 • ANNA KUCYPERA (ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - II Miejsce
 • EWA TCHÓRZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Będzinie) - III Miejsce
 • PRZEMYSŁAW TRZCIŃSKI ( ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - wyróżnienie
 • MAŁGORZATA MAJKOWSKA (Dom Pomocy Społecznej w Będzinie)- wyróżnienie
 • JÓZEF KACZMAREK (Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie - Filia 35 lecia PRL) - wyróżnienie
 • KAROLINA PALA (I Gimnazjum Specjalene w Czeladzi) - wyróżnienie
 • A. SKRZYPCZYK (Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psycho-Ruchowym) - wyróżnienie

Nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy zostały wręczone laureatom konkursu podczas otwarcia wystawy, która prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do końca listopada.

Uroczystościom towarzyszył występ "Kocham kino" przygotowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Projekt został dofinansowany przez Miasto Będzin, Powiat Będziński oraz Miasto Czeladź.

więcej informacji

dodano: 20.11.2012
KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE

16 listopada oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie prezentował formy i metody pracy z młodymi czytelnikami podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy jest droga książki od wydawcy do czytelnika.

Prezentacje Biblioteczne są organizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Ich celem jest promocja książki dla dzieci, integracja środowiska bibliotekarskiego oraz wymiana zawodowych doświadczeń. 10 wybranych bibliotek publicznych Województwa Śląskiego prowadzących zróżnicowaną działalność na rzecz dzieci i młodzieży prezentować będzie (stoiska, wystawy, prezentacje multimedialne) swoją ofertę kulturalną i edukacyjną adresowaną do młodych użytkowników. Katowickim Prezentacjom towarzyszyć będą wykłady, spotkania, prelekcje z udziałem zaproszonych gości (pisarzy, artystów, ludzi nauki, ilustratorów) oraz koncerty, pokazy sceniczne, kiermasze i konkursy. Przyznane zostaną także literackie Nagrody Guliwera.

dodano: 14.11.2012
Uchwycili piękno

Wystawa Barbary Kobos–Mól i Wiesława Długosza

W Galerii klubu  Pod Sową  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie do końca listopada prezentowana będzie wystawa malarstwa BARBARY KOBOS-MÓL i WIESŁAWA DŁUGOSZA ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie.

Wystawa "Piękno uchwycone", której wernisaż odbył się 9 listopada jest efektem pasji artystów, którzy od kilku lat swój warsztat malarski rozwijają pod kierunkiem artysty - plastyka Romualda Korusa. Oboje są uczestnikami warsztatów prowadzonych w pracowni malarstwa sztalugowego w będzińskim Ośrodku Kultury. Uprawiają malarstwo olejne i akrylowe. W kręgu zainteresowań Barbary Kobos - Mól jest przyroda. Najczęściej maluje pejzaże. Inspiracją stają się dla niej obrazy dnia codziennego, których ulotność utrwala na zdjęciach, a potem obrazach. Jej prace są ciepłe, subtelne i delikatne. Takie jak ich autorka.

Prace Wiesława Dlugosza prezentują głównie pejzaże i architekturę. Znajdują się w zbiorach osób prywatnych, instytucji państwowych i kościelnych. Były prezentowane na przeglądzie plastyki twórców nieprofesjonalnych województwa śląskiego i wystawach zbiorowych w Bielsko-Białej, Radlinie, Dąbrowie Górniczej.

więcej informacji

dodano: 14.11.2012
Będzińska biblioteka pozyskała dodatkowe środki na zakup komputerów

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie pozyskała 20 tys. zł z programu  Kraszewski. Komputery dla bibliotek  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt adresowany do bibliotek publicznych realizowany jest przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa w roku 2012. Program Będzińska biblioteka znalazła się wśród 80 bibliotek publicznych, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Celem programu  Kraszewski. Komputery dla bibliotek  jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom bibliotek korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line.

W ramach otrzymanego dofinansowania biblioteka w Będzinie zakupi sprzęt komputerowy wraz z urządzeniami peryferyjnymi i niezbędnym oprogramowaniem.

dodano: 06.11.2012
INFORMACJA

Szanowni Czytelnicy !

W związku ze zmianą lokalizacji Filii Nr 2 WARPIE Miejskiej i Powiatowej Bibloteki Publicznej w Będzinie INFORMUJEMY, że filia w dniach 25.10-09.11.2012 r. będzie NIECZYNNA.

Od 12 listopada 2012 r. ZAPRASZAMY do nowego lokalu mieszczącego się w Będzinie przy ul. 35 lecia PRL 1.

Za zaistniałe utrudnienia PRZEPRASZAMY.

dodano: 23.10.2012
Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Dowcip, świetne dialogi i celność obserwacji przyprawiona nutą ironii to cechy charakteryzujące twórczość literacką BARBARY KOSMOWSKIEJ, która 5 listopada gościła w będzińskiej bibliotece. Pisarka, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży na spotkanie z czytelnikami przybyła z Bytowa, gdzie mieszka i tworzy.

Barbara Kosmowska skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2000 roku obroniła rozprawę doktorską. Pracowała w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym, była kuratorem społecznym. Ddebiutowała wierszami w latach 70. XX wieku na łamach nieistniejącego czasopisma "Na Przełaj". Jest pisarką, której ksiażki warsztatowo są perfekcyjne. Autorka zadaje w nich pytania o możliwości literatury społecznej i psychologicznej, ale robi to z dystansem, bawiąc humorystycznym i metaforycznym językiem.

Popularność przyniosła Barbarze Kosmowskiej powieść "Teren prywatny" będąca nagrodą w ogólnopolskim konkursie literackim Dziennik polskiej Bridget Jones ogłoszonym przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Kolejne jej powieści to "Głodna kotka" (2000), "Gobelin" (2002), "Prowincja" (2002), "W górę rzeki" (2003), "Niebieski autobus" (2004), "Samotni.pl". Barbara Kosmowska jest także autorką powieści młodzieżowych "Buba" (2002, nagroda główna w konkursie "Uwierz w siłę wyobraźni"), "Buba. Sezon ogórkowy" (2007), "Pozłacana rybka" (2007, nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren) oraz książki dla dzieci "Myślinki" (2005). Niebawem na rynku wydawniczym pojawi się jej najnowsza powieść o losach pary ukraińskich emigrantów, przybywających do Polski w poszukiwaniu legalnej pracy. "Ukrainka", bo taki będzie tytuł powieści to także studium rozbitej wewnętrznie rodziny.

więcej informacji

dodano: 06.11.2012
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 151

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.