KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE 2012

16 listopada podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie prezentował różnorodność form i metod pracy z młodymi czytelnikami. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy była droga książki od wydawcy do czytelnika.
Prezentacje Biblioteczne są organizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach od kilku lat. Ich celem jest promocja książki dla dzieci, integracja środowiska bibliotekarskiego oraz wymiana zawodowych doświadczeń. Tradycją prezentacji jest pokazywanie najlepszych bibliotek województwa śląskiego, które w pracy z młodym czytelnikiem wykorzystują ciekawe i nowatorskie pomysły. W tym roku wśród 10 zaproszonych bibliotek znalazła się m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, która podzieliła się sukcesami i najlepszymi, sprawdzonymi formami pracy z młodym czytelnikiem. W związku z obchodzonym w mieście BĘDZIŃSKIM ROKIEM KULTURY inspirowanym 100. rocznicą urodzin twórcy Teatru Dzieci Zagłębia biblioteka zaprezentowała swoją ofertę warsztatów, wycieczek, pokazów i przeglądów o tematyce teatralnej.
Katowickie Prezentacje Biblioteczne są ważnym przedsięwzięciem umożliwiającym spotkanie reprezentantów różnych środowisk związanych z książką dziecięca: bibliotekarzy, pisarzy, ilustratorów, nauczycieli, wydawców i studentów. Zorganizowane w tym dniu wykłady, warsztaty, konkursy, koncerty i spotkania inspirują do realizacji kolejnych przedsięwzięć, poszukiwań nowych rozwiązań zawodowych i wymiany dotychczasowych doświadczeń.
dodano: 20.11.2012
Lubią fotografować

8 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie otwarto wystawę fotografii pt. Ja też lubię fotografować . Wystawa jest pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bądź z Nami oraz będzińskie Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Powiatowy konkurs fotograficzny pt. Ja też lubię fotografować adresowany był do osób niepełnosprawnych z placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz domów pomocy. Jego celem była integracja środowiska osób niepełnosprawnych, wyzwolenie ich aktywności społecznej oraz promocja twórczości. Na tegoroczną, trzecią edycję konkursu wpłynęło 75 prac z 7 placówek z terenu Powiatu Będzińskiego.
Spośród 38 autorów jury (fotografowie, przedstawiciele Stowrzyszenia Bądź z Nami Warsztatów Terapi Zajęciowej i będzińskiej bibloteki) wyłoniło 9 laureatów. Są nimi:
- MICHAŁ FRANCUZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Będzinie) - NAGRODA GRAND PRIX
- AGNIESZKA KURZYDŁO ( ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - I Miejsce
- ANNA KUCYPERA (ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - II Miejsce
- EWA TCHÓRZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Będzinie) - III Miejsce
- PRZEMYSŁAW TRZCIŃSKI ( ŚDS "Ostoja" w Czeladzi) - wyróżnienie
- MAŁGORZATA MAJKOWSKA (Dom Pomocy Społecznej w Będzinie)- wyróżnienie
- JÓZEF KACZMAREK (Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie - Filia 35 lecia PRL) - wyróżnienie
- KAROLINA PALA (I Gimnazjum Specjalene w Czeladzi) - wyróżnienie
- A. SKRZYPCZYK (Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psycho-Ruchowym) - wyróżnienie
Nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy zostały wręczone laureatom konkursu podczas otwarcia wystawy, która prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do końca listopada.
Uroczystościom towarzyszył występ "Kocham kino" przygotowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Projekt został dofinansowany przez Miasto Będzin, Powiat Będziński oraz Miasto Czeladź.
dodano: 20.11.2012
KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE
16 listopada oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie prezentował formy i metody pracy z młodymi czytelnikami podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. Tematem wiodącym tegorocznej imprezy jest droga książki od wydawcy do czytelnika.
Prezentacje Biblioteczne są organizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Ich celem jest promocja książki dla dzieci, integracja środowiska bibliotekarskiego oraz wymiana zawodowych doświadczeń. 10 wybranych bibliotek publicznych Województwa Śląskiego prowadzących zróżnicowaną działalność na rzecz dzieci i młodzieży prezentować będzie (stoiska, wystawy, prezentacje multimedialne) swoją ofertę kulturalną i edukacyjną adresowaną do młodych użytkowników. Katowickim Prezentacjom towarzyszyć będą wykłady, spotkania, prelekcje z udziałem zaproszonych gości (pisarzy, artystów, ludzi nauki, ilustratorów) oraz koncerty, pokazy sceniczne, kiermasze i konkursy. Przyznane zostaną także literackie Nagrody Guliwera.
dodano: 14.11.2012
Uchwycili piękno

W Galerii klubu Pod Sową Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie do końca listopada prezentowana będzie wystawa malarstwa BARBARY KOBOS-MÓL i WIESŁAWA DŁUGOSZA ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie.
Wystawa "Piękno uchwycone", której wernisaż odbył się 9 listopada jest efektem pasji artystów, którzy od kilku lat swój warsztat malarski rozwijają pod kierunkiem artysty - plastyka Romualda Korusa. Oboje są uczestnikami warsztatów prowadzonych w pracowni malarstwa sztalugowego w będzińskim Ośrodku Kultury. Uprawiają malarstwo olejne i akrylowe. W kręgu zainteresowań Barbary Kobos - Mól jest przyroda. Najczęściej maluje pejzaże. Inspiracją stają się dla niej obrazy dnia codziennego, których ulotność utrwala na zdjęciach, a potem obrazach. Jej prace są ciepłe, subtelne i delikatne. Takie jak ich autorka.
Prace Wiesława Dlugosza prezentują głównie pejzaże i architekturę. Znajdują się w zbiorach osób prywatnych, instytucji państwowych i kościelnych. Były prezentowane na przeglądzie plastyki twórców nieprofesjonalnych województwa śląskiego i wystawach zbiorowych w Bielsko-Białej, Radlinie, Dąbrowie Górniczej.
dodano: 14.11.2012
Będzińska biblioteka pozyskała dodatkowe środki na zakup komputerów
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie pozyskała 20 tys. zł z programu Kraszewski. Komputery dla bibliotek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt adresowany do bibliotek publicznych realizowany jest przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa w roku 2012. Program Będzińska biblioteka znalazła się wśród 80 bibliotek publicznych, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Celem programu Kraszewski. Komputery dla bibliotek jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom bibliotek korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line.
W ramach otrzymanego dofinansowania biblioteka w Będzinie zakupi sprzęt komputerowy wraz z urządzeniami peryferyjnymi i niezbędnym oprogramowaniem.
dodano: 06.11.2012
INFORMACJA
Szanowni Czytelnicy !
W związku ze zmianą lokalizacji Filii Nr 2 WARPIE Miejskiej i Powiatowej Bibloteki Publicznej w Będzinie INFORMUJEMY, że filia w dniach 25.10-09.11.2012 r. będzie NIECZYNNA.
Od 12 listopada 2012 r. ZAPRASZAMY do nowego lokalu mieszczącego się w Będzinie przy ul. 35 lecia PRL 1.
Za zaistniałe utrudnienia PRZEPRASZAMY.
dodano: 23.10.2012
Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Dowcip, świetne dialogi i celność obserwacji przyprawiona nutą ironii to cechy charakteryzujące twórczość literacką BARBARY KOSMOWSKIEJ, która 5 listopada gościła w będzińskiej bibliotece. Pisarka, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży na spotkanie z czytelnikami przybyła z Bytowa, gdzie mieszka i tworzy.
Barbara Kosmowska skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2000 roku obroniła rozprawę doktorską. Pracowała w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym, była kuratorem społecznym. Ddebiutowała wierszami w latach 70. XX wieku na łamach nieistniejącego czasopisma "Na Przełaj". Jest pisarką, której ksiażki warsztatowo są perfekcyjne. Autorka zadaje w nich pytania o możliwości literatury społecznej i psychologicznej, ale robi to z dystansem, bawiąc humorystycznym i metaforycznym językiem.
Popularność przyniosła Barbarze Kosmowskiej powieść "Teren prywatny" będąca nagrodą w ogólnopolskim konkursie literackim Dziennik polskiej Bridget Jones ogłoszonym przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Kolejne jej powieści to "Głodna kotka" (2000), "Gobelin" (2002), "Prowincja" (2002), "W górę rzeki" (2003), "Niebieski autobus" (2004), "Samotni.pl". Barbara Kosmowska jest także autorką powieści młodzieżowych "Buba" (2002, nagroda główna w konkursie "Uwierz w siłę wyobraźni"), "Buba. Sezon ogórkowy" (2007), "Pozłacana rybka" (2007, nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren) oraz książki dla dzieci "Myślinki" (2005). Niebawem na rynku wydawniczym pojawi się jej najnowsza powieść o losach pary ukraińskich emigrantów, przybywających do Polski w poszukiwaniu legalnej pracy. "Ukrainka", bo taki będzie tytuł powieści to także studium rozbitej wewnętrznie rodziny.
dodano: 06.11.2012
Starsze wiadomości: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »
Ilość aktualności w bazie: 151
Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005