przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Eliminacje miejskie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów zakończone

konkurs recytatorski

9 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów - Rybnik 2012. Eliminacje miejskie organizowane przez Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz będzińską bibliotekę miały miejsce 1 i 2 marca. W tegorocznym konkursie umiejętność recytacji i interpretacji tekstu literackiego zaprezentowało w sumie 41 osób, uczniów będzińskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedstawicieli Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie.

Cel konkursu pozostaje niezmienny od kilku lat. To przede wszystkim propagowanie najcenniejszych dzieł literatury polskiej i powszechnej ze szczególnym uwzględnieniem utworów pozwalających recytatorom na prezentowanie stosunku do siebie i świata, twórcze poszukiwania nowych sposobów interpretacji poezji i prozy oraz doskonalenie warsztatu recytatorskiego. Zdaniem jury, które obradowało w składzie:

 • Patrycy Hauke - aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, przewodniczący jury
 • Bożena Staszewska - polonista, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie
 • Ewa Graca - nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej Nr 1 w Będzinie
 • Beata Wardęga - bibliotekarz MiPBP w Będzinie
 • Elżbieta Gwiazda - inspektor Wydziału Oświaty UM w Będzinie

oceniając dobór repertuaru, kulturę słowa i interpretację utworu wyznaczonym celom konkursu najlepiej sprostali ŁUKASZ NALEPA z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie oraz FRANCISZEK LATUSEK ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Będzinie, laureaci I MIEJSCA w kategorii szkół podstawowych. II MIEJSCE przyznano DAMIANOWI OPLEROWI ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Będzinie, a laureatem III MIEJSCA została uczennica Szkoły Podstawowej Nr 8 w Będzinie ALEKSANDRA LISIAKIEWICZ. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymali: KACPER SPERKA (Szkoła Podstawowa Nr 2), ALEKSANDRA HAŁACZKIEWICZ (Szkoła Podstawowa nr 1) oraz JULIA NABRDALIK (Szkoła Podstawowa Nr 4).

W kategorii adresowanej do uczniów szkół gimnazjalnych laureatem I MIEJSCA został ADRIAN ŁAWRYWIANIEC z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie. II MIEJSCE zajął PATRYK DOMAŃSKI z Gimnazjum Nr 5 w Będzinie, a ANNA BENDUSKA z Gimnazjum Nr 1 w Będzinie oraz KLAUDIA KOLASA z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury zajęły MIEJSCE III. Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej zostały przyznane PAULINIE MARKIEWICZ (Gimnazjum Nr 1) oraz KAMILOWI HOFMANOWI (Gimnazjum Nr 5).

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu jury w kategorii gimnazja do etapu wojewódzkiego w Katowicach zakwalifikowało ADRIANA ŁAWRYWIAŃCA, a na eliminacje do Rybnika zakwalifikowano PATRYKA DOMAŃSKIEGO oraz ANNĘ BENDUSKĄ. W kategorii szkół podstawowych do kolejnego etapu konkursu w Rybniku zakwalifikowano ŁUKASZA NALEPĘ i FRANCISZKA LATUSKA oraz DAMIANA OPLERA do etapu wojewódzkiego w Katowicach.

Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu organizatorzy gratulują i życzą dalszych sukcesów.

więcej informacji

dodano: 12.03.2012
Piąta edycja KONKURSU POETYCKIEGO

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie - Fanklub Poetycki grupa "Rymozaury" zaprasza ludzi pióra do udziału w Konkursie Poetyckim.

Tegoroczna, piąta już edycja konkursu inspirowana jest wierszem "Jarmark cudów" Wisławy Szymborskiej. Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich miłośników słowa poetyckiego. Mogą w nim uczestniczyć zarówno twórcy nieprofesjonalni jak i zrzeszeni w związkach twórczych.

Intencją organizatora konkursu jest integracja środowiska literackiego, promocja utalentowanych poetów oraz kształtowanie postaw twórczych i form aktywności, które służą bogactwu i pielęgnacji języka polskiego. Celem biblioteki jest także prezentacja najnowszej twórczości poetów cieszących się w regionie zasłużonym uznaniem oraz stworzenie szansy startu młodym literatom. Nadesłane na konkurs prace oceniane będą przez jury pod względem oryginalności, wartości artystycznej i językowej. Nagrodą Główną w konkursie (w kategorii powyżej 18 lat) jest dofinansowanie do wydania tomiku poetyckiego w wysokości 1 000 zł. Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia. Szczegółowe warunki konkursu zawiera REGULAMIN dostępny na stronie organizatora: www.biblioteka.bedzin.pl/download/20120308_regulamin_konkursu_poetyckiego.pdf. Zapraszamy.

dodano: 08.03.2012
"Piękno utrwalone pędzlem" - wernisaż wystawy w Galerii klubu "Pod Sową"

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie zapraszają 9 marca o godz. 17.00 do Galerii klubu "Pod Sową" na otwarcie wystawy "PIĘKNO UTRWALONE PĘDZLEM".

Ekspozycja obejmuje 40 obrazów wykonanych różnymi technikami malarskimi oraz kilka płaskorzeźb. Są to prace 16 artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Promocji Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie, w tym: Wiesława Długosza, Ireny Wiltosińskiej, Haliny Moryś, Anny Maciejewskiej, Marka Machniaka, Teresy Nalepy, Edwarda Trzaskalskiego, Mirosłwy Dudek, Barbary Kobos - Mół, Henryki Orzeł, Andrzeja Kopki, Romualda Korusa, Doroty Korus, Witolda Drytkiewicza, Ewy Trefon oraz Elżbiety Pijewksiej. Wystawa "Piękno utrwalone pędzlem" jest już czwartą inicjatywą podjętą przez młode, bo istniejące od stycznia 2011 roku stowarzyszenie. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 marca w godzinach od 10.00-19.00. Wstęp wolny. ZAPRASZAMY.

Piękno utrwalone pędzlem Piękno utrwalone pędzlem Piękno utrwalone pędzlem

dodano: 08.03.2012
Poetyckie spotkanie w BIBLIOTECE

władysław śliwoń

6 marca w Filii nr 5 (Grodziec) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej Nr 6 spotkali się z poetą, autorem przygód szalonego kucyka ANGELO, WŁADYSŁAWEM ŚLIWONIEM.

więcej informacji

dodano: 08.03.2012
Euro! I codalej?

dyskusyjny klub książki
 • Termin: 9 marca, godz.16.00
 • Miejsce: Archibar ul. Dyrekcyjna 9
 • Gość specjalny: dr hab. prof. UE Jacek Pietrucha

Euro te temat dziś o tyle ciekawy, co kontrowersyjny. Każdy wie, czym jest, ile wynosi, w jakim kraju można się nim posługiwać. Każdy wie, że kiedyś będzie musiało zastąpić polską złotówkę. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, jaką ma siłę sprawczą, zwłaszcza w Europie, zwłaszcza DZIŚ?

Rok 2008 - początek kryzysu światowego w Ameryce. W ekspresowym tempie, dzięki rozwojowi techniki, pojawia się ona na innych kontynentach. Upadają banki. Firmy ogłaszają upadłość - te małe, ale i te duże. Kraje zadłużają się coraz bardziej. Rok 2012 - Grecja na skraju bankructwa, zadłużona ponad swoje siły. Strefa euro zagrożona. Czy aby na pewno?

Czy euro przetrwa? Czy Europa zjednoczy swe siły i nie odpuści, pozwalając słabszym krajom na całkowity upadek finansowy i nie tylko? Jak sobie poradzić w dzisiejszych czasach. Czy zakładać własną firmę? Czy bać się wprowadzenia euro lub jego wycofania z obiegu?

Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć gość spotkania prof. UE dr hab. Jacek Pietrucha. Jak wiadomo, nic nigdy nie jest pewne, zwłaszcza w gospodarce i finansach, dlatego każdy scenariusz jest możliwy.

Gorąco zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Pływaj z Rekinami Biznesu". Poza ciekawym wykładem i dyskusją po nim, czekać będzie na uczestników nagroda niespodzianka, którą los losujemy na miejscu.

dodano: 08.03.2012
V edycja Międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego autorów poezji dziecięcej "WIOSNA Z WIERSZEM"

Przedszkole Miejskie Nr 5 w Będzinie oraz grupa "BOOM" Fanclubu Poetyckiego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie ogłaszają kolejną edycję MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO AUTORÓW POEZJI DZIECIĘCEJ pt. "Wiosna z wierszem".

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Każdy z uczestników może recytować jeden, dowolnie wybrany wiersz. W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 100 rocznicy urodzin Jana Dormana organizatorzy konkursu proponują, by każdy z uczestników konkursu wykonał kukiełką, lalkę lub pacynkę bohatera wybranego wiersza, z którą będzie recytował wiersz. Wszystkie zaprezentowane podczas konkursu literackie postaci będzie można oglądać potem na przygotowanej w bibliotece wystawie.

Celem organizowanego od 5 lat konkursu jest rozbudzanie wrażliwości estetycznej.

Zgłoszenia uczestników konkursu "Wiosna z wierszem" (z każdego przedszkola maksymalnie 4 zgłoszenia) należy składać do 16 marca na adres pm5@um.bedzin.pl lub faxem: 32 761-23-32. Przesłuchania konkursowe odbędą się 22 marca w sali odczytowej MiPBP w Będzinie .

Szczegóły konkursu zawiera regulamin.

dodano: 29.02.2012
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży

dyskusyjny klub książki

27 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży. Dyskusja dotyczyła jednej z książek Rafała Kosika, okrzykniętego polskim Lemem dla dzieci. Seria Felix, Net i Nika została uznana za jedną z lepszych serii dla współczesnych nastolatków, czego dowodem są przyznane przez Polską Sekcję IBBY już 3 Nagrody Mały Dong - Dziecięcy Bestseller roku.

Pułapka Nieśmiertelności to niezwykła książka, pełna humoru jak i powagi, która pokazuje ile warta jest przyjaźń. To czwarta już cześć o przygodach zwariowanych warszawskich gimnazjalistów Felixa, Neta i Niki, których łączy przyjaźń i umiejętność wychodzenia "cało" z różnych przygód i perypetii które ich spotykają.

Rafał Rosik jest autorem, który umiejętnie łączy w książce wartości uniwersalne (przyjaźń, odpowiedzialność, uczciwość) oraz elementy science - fiction z typowymi problemami i zainteresowaniami nastolatków. Przyciąga uwagę niebanalnym humorem, zabawnym językiem i akcją powieści, która pełna jest zaskakujących wątków.

więcej informacji

dodano: 28.02.2012
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 151

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.