przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

WSZYSTKIE DZIECI PIĘKNIE CZYTAJĄ - pierwszy etap konkursu literackiego

konkurs literacki

16 kwietnia w Filii nr 1 (Ksawera) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbył się II etap konkursu literackiego pt. "Wszystkie dzieci czytają". Celem organizowanego od 4 lat konkursu jest popularyzacja czytania oraz twórcze poszukiwania sposobów interpretacji tekstu. Jury oceniało przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację własną prezentowanego fragmentu tekstu oraz kulturę słowa. Ważnym elementem dopełniającym wyraz artystyczny prezentowanego tekstu był rekwizyt przygotowany przez uczestników konkursu, którego pomysłowość oraz estetyka wykonania podnosiła ocenę jurorów. Wśród prezentowanych fragmentów literatury dominowała seria Zuźka D. Zołzik amerykańskiej autorki Barbary Park. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

 • Natalia Piekarczyk, lat 10 - I MIEJSCE
 • Paulina Drab, lat 8 - II MIEJSCE
 • Sara Matuszewska, lat 11 - III MIEJSCE

WYRÓŻNIENIA otrzymały: Julia Nabrdalik (11 lat), Julia Puchała (11 lat), Nikola Sztuc (12 lat) i Nikola Marek (10 lat).

więcej informacji

dodano: 26.04.2012
"Kod Władzy" - promocja książki autorstwa Victora Orwellsky'ego

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza na spotkanie promujące powieść "Kod Władzy" autorstwa Victora Orwellsky'ego. "Kod Władzy" to zdumiewająca powieść akcji, która demaskuje przeszłość i teraźniejszość. Każdy rozdział dostarcza nowych rewelacji na temat drugiej wojny światowej i działań Hitlera. Ta także szokująca dla odbiorcy dawka informacji na temat współczesności, poparta dużą ilością faktów i wniosków.

Spotkanie prowadzone jest przez agencję promocyjną "Kręci się! Events". Realizowane jest w ramach projektu promującego czytelnictwo we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Ma unikatową formę połączenia wywiadu dziennikarskiego z multimedialnymi prezentacjami. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2012 r. o godz. 11.00 w sali odczytowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

dodano: 24.04.2012
"Cumulus" - wystawa kolekcji ubrań Moniki Kowalskiej

Monika Kowalska Cumulus

13 kwietnia w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej biblioteki odbyło się otwarcie niecodziennej wystawy "Cumulus", prezentującej kolekcję ubrań marki LA KEDINA. Autorką wystawy jest Monika Kowalska, absolwentka Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubrań w Sosnowcu, Zespołu Szkół Włókienniczo-Odzieżowych w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie na specjalizacji stylistyka mody - projektowanie odzieży pod kierunkiem kadry profesorskiej poznawała najnowsze tajniki mody.

"Cumulus" jest pierwszą wystawą kolekcji ubrań Moniki Kowalskiej. Jest to przekrój wybranych projektów, które powstały w ramach realizacji różnych pokazów mody. Było ich w dotychczasowej karierze młodej projektantki kilka. Swoje kolekcje ubrań Monika Kowalska prezentowała m.in. uczestnicząc w kilku edycjach Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION KIELCE, podczas Warsaw Fashion Street 2010, w ramach pokazu mody Barwy Jesieni, który odbył się w krakowskim Hotelu RESIDENCE RUBINSTEIN oraz w projekcie Moda & Shopping OFF. FASHION KIELCE

Monika Kowalska stworzyła własną markę ubrań LA KEDINA, w której powstają ubrania szyte na miarę, charakteryzujące się oryginalnością, trwałością i niezmierną starannością wykonania. To wyobraźnia projektantki oraz niekonwencjonalne łączenie tkanin i kolorów sprawia, że ubrania zyskują nową, niepowtarzalną formę. Prezentowane na wystawie ubrania to zarówno propozycje dla pań jaki i panów, bowiem właścicielka LA KEDINY wiąże obecnie swoje projektowanie z moda męską. Wszystkich zainteresowanych modowymi trendami zapraszamy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie prezentowana jest wystawa "Cumulus" oraz na stronę internetową www.lakedina.pl. Polecamy.

więcej informacji

dodano: 23.04.2012
W poszukiwaniu wiosennych inspiracji

Monika Pakulak

Bogaty świat wrażeń. To pierwsze odczucia jakich dostarcza prezentowana w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie wystawa fotografii Wiosenne inspiracje. Łabędzie, kaczki, owady i kwitnące krzewy, detale budzącej się wiosną do życia natury. Eksponowane zdjęcia wykonane są techniką tradycyjną i w technice makro ukazującej magiczne właściwości drobnych przedmiotów. Autorką zdjęć jest mieszkanka Dąbrowy Górniczej MONIKA PAKULAK, która fotografią interesuje się od lat. Swój warsztat stale kształci efektem czego jest zdobyty tytuł czeladnika fotografii oraz realizowana obecnie edukacja w semestru studium fotograficznego.

Monika Pakulak jak każdy pasjonat ma swoje ulubione przestrzenie i tematy, które lubi utrwalać. Należy do nich przyroda, przemijający czas, dynamika ruchu i dzieci. Robiąc zdjęcia kieruje się zasadą francuskiego reżysera i scenarzysty filmowego Roberta Bresson mówiącą, że fotografując należy starać się pokazać to, czego poza fotografem nikt nie zobaczy. Dlatego jej fotografowaniu towarzyszy ekspresja chwili, światła i miejsca, w którym widzi to czego nie dostrzega zwykły przechodzień. Ważnym osiągnięciem w dorobku artystycznym Moniki Pakulak jest umieszczenie wykonanych przez nią zdjęć w książce Laurence'a Pernoud Pielęgnuję i wychowuję moje dziecko wydanej przez Krajową Agencję Wydawniczą w Katowicach w 1992 roku. Jej fotografie prezentowane były także na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej oraz Muzeum Miejskim "Sztygarka". Były to cykle : "Dąbrowa Górnicza" ( maj 2010), "Jesień" (październik 2010) i "Portret" (lato 2011). W 2011 roku Monika Pakulak prezentowała zdjęcia o tematyce przyrodniczo urbanistycznej na wystawie "Ponad to, co widzialne", a w czerwcu znalazła się w gronie laureatów konkursu "Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego w obiektywie".

Prezentowana w będzińskiej bibliotece wystawa "Wiosenne inspiracje" dostępna będzie do końca kwietnia w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 23.04.2012
Apel do mieszkańców Będzina

W związku z ustanowieniem roku 2012 Będzińskim Rokiem Kultury Rada Miejska Będzina zwraca się do mieszkańców Będzina z apelem o przekazywanie wszelkich pamiątek świadczących o historii miasta (takich jak fotografie, pamiętniki, dokumenty, pocztówki itp.) do Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Powyższy apel jest wyrazem troski o uchronienie przed zniszczeniem bądź zagubieniem bezcennych pamiątek, będących świadectwem bogatej historii naszego Królewskiego Grodu. Przekazanie ich do Muzeum pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie zgromadzonych materiałów, tak aby mogły służyć kolejnym pokoleniom w poznawaniu przeszłości miasta poprzez pryzmat codziennego życia przodków.

Wszystkie zgromadzone materiały będą odpowiednio opisane oraz skatalogowane, co z kolei pozwoli w przyszłości na zorganizowane wystawy, podczas której będą mogły zostać zaprezentowane szerokiemu gronu zwiedzających. Dzięki temu osoby zainteresowane historią naszego miasta będą mogły ją zgłębiać na podstawie autentycznych dokumentów z życia jego mieszkańców.

Tekst uchwały

dodano: 12.04.2012
OGŁOSZENIE

KLUB SENIORA zaprasza w każdy czwartek o godz. 16.00 na zajęcia nauki gry w BRYDŻA

KLUB SENIORA czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 21.00. W każdy piątek od godz. 17.00 Klub zaprasza na turniej brydżowy

dodano: 10.04.2012
ZAPROSZENIE

KLUB SENIORA zaprasza do wzięcia udziału w TURNIEJU SZACHOWYM organizowanym w dniu 14.04.2012 r.

Osoby zainteresowane udziałem w turnieju proszone są o dokonanie zapisu do dnia 11 kwietnia w siedzibie klubu - Będzin ul. Stalickiego 4 (poniedziałek - piątek od 16.00 do 21.00. ). Serdecznie zapraszamy.


dodano: 10.04.2012
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 151

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.