przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

PLATAN ANDERSENA

biblioteka

26 listopada podczas uroczystości Pasowania na Czytelnika Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie została odsłonięta tablica pamiątkowa "PLATAN ANDERSENA". Tablica została zaprojektowana i wykonana przez Piotra i Annę Zatorskich ze Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych "Via Arte". Upamiętnia drzewko Andersena, które w 2005 roku zasadzili uczestnicy międzynarodowej imprezy czytelniczej pt. "Noc z Andersenem". W ten sposób dzieci i bibliotekarze świętowali 200 rocznicę urodzin bajkopisarza.

więcej informacji

dodano: 03.12.2010
Katowickie Prezentacje Biblioteczne

biblioteka

19 listopada odbyła się już siódma edycja Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. Podczas imprezy prezentowały się zaproszone biblioteki województwa śląskiego, w tym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie. Tematem prezentacji jak co roku była literatura dziecięca i młodzieżowa oraz podsumowanie działalności, coraz popularniejszych Dyskusyjnych Klubów Książki.

Spotkanie obfitowało w wiele atrakcji. Wręczono nagrodę "Guliwera" dla wydawnictwa Bajka oraz litewskiego grafika, ilustratora książek dla dzieci, Stasys Eidrigevicius. Każdy mógł wziąć udział w panelach dyskusyjnych dotyczące literatury dziecięcej oraz kryzysie wartościach i obrazu mężczyzny w literaturze, które prowadzili Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke i Grzegorz Leszczyński. Dodatkowo został zorganizowany kiermasze książek, warsztaty literacko-artystyczne, występ teatru animacji Falko Show oraz rozmowy z aktorami grającymi niegdyś w kultowym serialu "Pan Samochodzik i Templariusze".

więcej informacji

dodano: 03.12.2010
Światowy Dzień Pluszowego Misia

biblioteka

Pluszowy miś jest maskotką dobrze znaną każdemu i mimo zmieniających się czasów stale bardzo popularną. Dlatego w 2002 roku w setną rocznicę istnienia zabawki ogłoszono 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Jednak historia maskotki sięga znacznie odleglejszych czasów. W 1902 roku, w czasie jednego z polowań, w którym brał udział prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, postrzelono małego niedźwiadka. Gdy przyprowadzono go do prezydenta, ten ujrzawszy przerażenie zwierzaka, kazał go natychmiast uwolnić. Dane zdarzenie zostało uwiecznione na rysunku, który posłużył za inspirację, do rozpoczęcia produkcji pluszowych misiów, które na cześć prezydenta nazwano Teddy Bear.

więcej informacji

dodano: 03.12.2010
Pasowanie na rycerza książki

biblioteka

Tradycją będzińskiej biblioteki jest coroczna uroczystość przyjęcia w grono Rycerzy książek najmłodszych czytelników. To ważne w życiu instytucji wydarzenie sięgające roku 1985 promuje ideę czytania, popularyzuje książki, ich zalety i wartości. Pomaga młodym czytelnikom odkryć piękno kontaktu ze światem literatury i biblioteką, miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie są mile widziani, i gdzie mogą rozwijać i pogłębiać swoje zainteresowania.

Tegoroczne, 25-te PASOWANIE na CZYTELNIKA zorganizowano 26 listopada. Na uroczystość zaproszono 67 młodych adeptów sztuki czytania. Siedmio i ośmiolatkowie w obecności rodziców i zaproszonych gości złożyli ślubowanie, obiecując że będą przyjaciółmi książek, będą o nie dbać i szanować, czerpać z nich mądrość, wiedzę i rozrywkę. Przyjęte w grono czytelników biblioteki dzieci otrzymały z rąk Naczelnika Wydziału Oświaty UM w Będzinie Romana Goczoła oraz z-cy Dyrektora Anny Szczerby pamiątkowe "Akty Pasowania na Czytelnika" oraz książki. Jak co roku przygotowana była dla dzieci niespodzianka w postaci występu artystycznego. Tym razem grupa "Czarny Kot" z MZS Nr 2 w Będzinie przygotowała pod kierunkiem opiekunów Ewy Sowy i Barbary Wójtowicz-Stach przedstawienie "Dziady na wesoło". W trakcie uroczystości odsłonięto także pamiątkową tablicę "PLATAN ANDERSENA". Tablica, zaprojektowana i wykonana przez Stowarzyszenie Wspierania Działań Twórczych "Via Arte" upamiętnia zasadzenie w 2005 roku drzewka Andersena, w 200 rocznicę urodzin bajkopisarza.

więcej informacji

dodano: 03.12.2010
Spotkanie z Włodzimierzem Wójcikiem

Stowarzyszenie "Dzieciom Będzina" , Miejski Zespół Szkół Nr 4 w Będzinie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie ZAPRASZAJĄ na spotkanie z literaturoznawcą, emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego prof. WŁODZIMIERZEM WÓJCIKIEM, które odbędzie się 3 grudnia 2010 o godz. 17.00 w filii biblioteki w Łagiszy - ul. Pokoju 44. Spotkanie poprowadzą poeta Jerzy Suchanek oraz wykładowca Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Marian Kisiel. Wstęp wolny.

Prof. Włodzimierz Wójcik urodził się w Będzinie-Łagiszy. Jest autorem kilkuset prac poświęconych literaturze najnowszej, w tym pisarzom środowiska zagłębiowskiego. Członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Związku Literatów Polskich. Za działalność na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego, promowanie regionu i budowanie tożsamości lokalnej prof. Włodzimierz Wójcik został uhonorowany w 2007 roku Zagłębiowską Nagrodą "Humanitas". Młodzież szkół Powiatu Będzińskiego miała kilkakrotnie okazję spotkać się z prof. Włodzimierzem Wójcikiem w MiPBP w Będzinie, która zorganizowała z profesorem cykl wykładów z zakresu historii literatury.

biblioteka biblioteka

dodano: 01.12.2010
DKK: Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki - Mario Vargas Llosa

biblioteka

W ramach listopadowego spotkania DKK omawialiśmy powieść tegorocznego laureata Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki.

Llosa opowiada historię wzajemnych relacji między Ricardo - grzecznym chłopczykiem i niegrzeczną dziewczynką - przyjmującą rozmaite imiona w trakcie rozwoju fabuły. Ich wspólna historia zaczyna się we wczesnej młodości, kiedy to spotykają się w Peru i stanowią parę zauroczonych sobą nastolatków. Następnie ich losy splatają się w różnych miejscach na świecie. Ricardo jest przez całe życie zakochany w niegrzecznej dziewczynce, natomiast ona szuka szczęścia u boku innych, silniejszych od niego mężczyzn.

więcej informacji

dodano: 24.11.2010
"Tradycje zagłębiowskiego górnictwa" - promocja jubileuszowej książki Bolesława Ciepieli

ciepiela

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 19 listopada na wieczór autorski BOLESŁAWA CIEPIELI i promocję jubileuszowej 40. książki autora pt. "Tradycje zagłębiowskiego górnictwa". Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową".

Program spotkania:

 • Słowo wstępne mgr inż. Roman Masuga, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oddział w Sosnowcu
 • Prezentacja książki "Tradycje zagłębiowskiego górnictwa" - Bolesław Ciepiela ,autor
 • Przekazanie książki sponsorom
 • Sprzedaż książek Bolesława Ciepieli oraz publikacji wydanych przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa koło "Zagłębie"
 • "Na górniczą melodię" - oprawa muzyczna spotkania Bożena Związek
 • PoczęstunekStarsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 141

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.