przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

WOJEWÓDZKI KONKURS POETYCKI "650" - rozstrzygnięcie

Konkurs

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zainspirowana przypadającym w bieżącym roku jubileuszem 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi ogłosiła I WOJEWÓDZKI KONKURS POETYCKI "650".

Więcej informacji w dziale Imprezy

Dodano: 22.04.2008
"Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy? "

żyd

W Gimnazjum Nr 3 w Będzinie prezentowana jest wystawa edukacyjna "Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy?". Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Polsko-Niemieckiego w Krakowie przy współpracy Domu Anny Frank w Amsterdamie i finansowym wsparciu holenderskiego Ministra Spraw Zagranicznych. Prezentowana była dotychczas w wielu polskich miastach. Do będzińskiego gimnazjum została sprowadzona ze względu na historię szkoły, która sięga 1930 roku. W budynku, w którym mieści się obecnie gimnazjum założona została męska szkoła żydowska.

Więcej informacji w dziale Imprezy

Dodano: 15.04.2008
WOJEWÓDZKI KONKURS POETYCKI "650..." - rozstrzygnięcie

happening

21 kwietnia o godz. 17,00 w będzińskiej bibliotece odbędzie się uroczystość rozstrzygnięcia WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO "650..." ogłoszonego z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 650 -lecia nadania praw miejskich Będzinowi.

Celem konkursu jest wspieranie postaw twórczych i wrażliwości w percepcji i kreowaniu świata, promowanie utalentowanych poetów i stworzenie płaszczyzny porozumienia i kontaktów z zawodowym ruchem literackim.

Założeniem organizatorów konkursu - (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna , Urząd Miejski w Będzinie) - jest promocja Będzina jako miasta przyjaznego , z tradycjami i rozwijającym się życiem artystycznym, intelektualnym i literackim.

Gościem spotkania będzie MACIEJ SZCZAWIŃSKI - poeta, krytyk literacki, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, który wystąpi z wykładem "Sprostać wierszem" na temat języka polskiej poezji współczesnej i zaprezentuje jeden ze swoich poematów z tomiku "Mity". Maciej Szczawiński zaprosi także laureatów konkursu do udziału w audycji "Poetycka Poczta" Polskiego Radia Katowice.

Dodano: 14.04.2008
"Dla Ciebie żonkil - dla chorego nadzieja " - happening na ulicach miasta

happening

11 kwietnia na ulicach Małachowskiego i Piłsudskiego pojawili się wolontariusze Hospicjum domowego Fundacji Pro Salute. Celem happening "Dla Ciebie żonkil - dla chorego nadzieja" była zbiórka funduszy na zakup łóżka przeciwodleżynowego oraz remont pomieszczenia będącego siedzibą centrum wolontariatu hospicyjnego.

Więcej informacji w dziale Imprezy

Dodano: 14.04.2008
"Prawda i mity polskiej awangardy poetyckiej "

23 kwietnia o godz. 10,00 w będzińskiej bibliotece odbędzie się wykład pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dra Pawła Majerskiego pt. "Prawda i mity polskiej awangardy poetyckiej". Organizowane przez bibliotekę od kilku lat wykłady są formą włączenia się instytucji w edukację literacką i humanistyczną młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu będzińskiego. Wykład organizowany jest przy współpracy z Doradcą Metodycznym Języka Polskiego Szkół Miasta i Powiatu Będzińskiego Małgorzatą Piotrowiak.

Dr Paweł Majerski pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W 2003 roku powierzono mu zadanie utworzenia i kierowania działalnością Międzyinstytutowej Pracowni Życia Literackiego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.

W regionie jest postrzegany jako animator i dokumentalista zagłębiowskiego życia literackiego, zwłaszcza w odniesieniu do młodego pokolenia poetów, których jako krytyk literacki promuje w książce "W swoją stronę. Antologia młodej poezji Śląska i Zagłębia", a także na łamach czasopism literackich. Zasługą dr Pawła Majerskiego jest współtworzenie i redakcja naukowa przedsięwzięcia badawczo-wydawniczego w postaci kilkutomowej edycji słownika biobibliograficznego "Pisarze i badacze literatury w Zagłębiu Dąbrowskim".

Dodano: 09.04.2008
Promocja albumu "Łagisza w dawnej i współczesnej fotografii"

lagisza

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 18 kwietnia o godz. 17,00 na promocję najnowszej książki Bolesława Ciepieli "Łagisza w dawnej i współczesnej fotografii". Jest to kolejna publikacja autora , która pozwoli poznać lepiej historię miejscowości chroniąc od zapomnienia łagiską tradycję, zwyczaje i kulturę. Dotychczas B. Ciepiela swojej rodzinnej miejscowości poświęcił 5 wydawnictw: "Łagisza wczoraj i dziś" (1993), "Łagisza, 5 lat parafii" (1995), "Łagisza wykopaliska archeologiczne i cmentarze" (2002) i "Encyklopedia Łagiszy" (2005).

"Łagisza w dawnej i współczesnej fotografii" składa się z części opisowej prezentującej bogatą historię Łagiszy, sylwetki fotografów i miejscowe organizacje i stowarzyszenia oraz części faktograficznej obejmującej 12 map i 338 zdjęć pochodzących z prywatnych kolekcji mieszkańców Łagiszy. Materiał ilustracyjny albumu zaprezentowano w sześciu rozdziałach tematycznych: organizacje, szkolnictwo, parafia, budownictwo, zakłady pracy , rody i rodziny.

Inspiracją do wydania publikacji poświęconej dzielnicy Będzina są dwa przypadające w tym roku jubileusze - 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi oraz 45-lecia Elektrowni "Łagisza". Album powstał przy współpracy i zaangażowaniu wielu osób m.in. przedstawicieli łagiskiej społeczności, Związków Emerytów Elektrowni Łagisza, Komandorii Zagłębiowskiej Stowarzyszenia Orderu Św. Stanisława oraz Towarzystwa Przyjaciół Łagiszy.

Podczas spotkania 18 kwietnia w będzińskiej bibliotece będzie możliwość nabycia wydawnictwa w cenie 20,00 zł.

Dodano: 09.04.2008
Debata Środowiska Oświatowego

wystawa

3 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie miała miejsce Debata Środowiska Oświatowego pt. "Związek zawodowy partnerem czy przeszkodą w zarządzaniu szkołą ?". Organizatorem przedsięwzięcia była Komisja Pedagogiczna Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.

Więcej informacji w dziale Imprezy

Dodano: 08.04.2008
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15  16  17  18  19  20  21  22  » 

Ilość aktualności w bazie: 153

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.