1 grudnia w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się V Zagłębiowskie Górnicze Spotkanie "Po latach pracy". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Koło "Zagłębie" w Będzinie. Początki spotkań sięgają roku 2001. Ich inicjatorem był Prezes SIiTG Bolesław Ciepiela....
Dodano: 04 grudnia 2006
1 grudnia o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową" biblioteki odbędzie się
V ZAGŁĘBIOWSKIE SPOTKANIE -
"Po latach pracy". Inicjatorem i organizatorem spotkania jest
Bolesław Ciepiela oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Koło
"Zagłębie" w Będzinie.
W trakcie spotkania promowana będzie najnowsza publikacja B. Ciepieli pt. "Zlikwidowane Zagłębiowskie kopalnie węgla w fotografii". Album został wydany z okazji 60 lecia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Sosnowcu.
Dodano: 29 listopada 2006
Barwy I wojewódzkiego konkursu plastycznego
23 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie nastąpiło podsumowanie I wojewódzkiego konkursu plastycznego dla Warsztatów Terapii Zajęciowej. Inicjatorami i pomysłodawcami przedsięwzięcia są pracownicy WTZ przy Stowarzyszeniu "Bądź z NAMI" z Będzina Panie: Agnieszka Makowska i Magdalena Szełęg. Ideą pomysłu jest aktywizacja uczestników warsztatów województwa śląskiego, promowanie ich twórczości oraz integracja środowiska...
Dodano: 272 listopada 2006
Środa Poetycka
22 listopada w MiPBP w Będzinie miała miejsce kolejna Środa Poetycka Saloników Literackich Stowarzyszenia Dzieciom Będzina. W trakcie spotkania prezentowana była twórczość 2 z 9 autorów, których wiersze zamieszczono w antologii "Ostrość i katarakta". Swoją poezję zaprezentowała Karina Bugdał oraz Grzegorz Kazibudzki. Spotkanie prowadził poetycki Guru Będzina Jacek Golonka. Grą na skrzypcach jesienne klimaty ubarwił Filip Rekieć.
Dodano: 27 listopada 2006
Spotkania MOLI ... książkowych
Od kilku lat listopad jest na Śląsku miesiącem spotkań ludzi książki i literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dzieje się tak za sprawą Biblioteki Śląskiej, która w 2004 roku po raz pierwszy zorganizowała Katowickie Prezentacje Biblioteczne. Ich celem jest przede wszystkim integracja środowiska bibliotekarskiego na Śląsku oraz wymiana zawodowych doświadczeń i spostrzeżeń. Kolejne spotkania inspirują i motywują do dalszej pracy. Będzińska biblioteka uczestniczyła w prezentacjach od samego początku. W tym roku po raz kolejny otrzymaliśmy dowód uznania dla naszej działalności. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie została zaproszona obok 13 innych bibliotek (m.in. z Katowic, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Raciborza, Jastrzębia Zdroju) do czynnego udziału w prezentacjach. Zadanie postawione przed bibliotekami było dość trudne. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była młodzież, problemy z jakimi się boryka i rola min. literatury w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia, wyróżnione biblioteki zobowiązane zostały więc do zaprezentowania swojej oferty edukacyjnej, informacyjnej i kulturalnej kierowanej właśnie do młodego czytelnika - gimnazjalisty i licealisty. Obok przedstawicieli zawodu bibliotekarskiego do udziału w spotkaniu i dyskusji zaproszeni zostali także naukowcy ( prof. Joanna Papuzińska, prof. Danuta Świerczyńska - Jelonek, dr Tomasz Nowakowski, Wojciech Karwacki, dr Piotr Tomasz Nowakowski) i pisarze zajmujący się tą trudną tematyką m.in. Marta Fox i dr Janusz L. Wiśniewski.
Corocznie podczas Katowickich Prezentacji wręczane są także literackie nagrody "Guliwera" - czasopisma o książce dla dziecka. W tym roku czasopismo to obchodziło swój Jubileusz 15 - lecia. Wśród przyznawanych nagród znajduje się : "Guliwer w krainie Liliputów" - dla twórcy dojrzałego, wybitnego, o znaczącym dorobku artystycznym lub naukowym oraz "Guliwer w krainie Olbrzymów" przyznawany osobom lub instytucjom dopiero wkraczającym na drogę twórczych i naukowych poszukiwań. Tak było i tym razem.
Tegoroczne Katowickie Prezentacje Biblioteczne zrealizowano w ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dodano: 22 listopada 2006
17 listopada br. w MiPBP w Będzinie odbyła się kolejna promocja książki Bolesława Ciepieli
W dniu 17 listopada br. w MiPBP w Będzinie obyła się promocja kolejnej książki Bolesława Ciepieli "Organizacje niepodległościowe w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy". To już 29 publikacja powstała z inicjatywy i pod redakcją tego autora. Współpracy przy tworzeniu wydawnictwa podjęli się tym razem Jacek Malikowski, Zdzisław Rabsztyn i Małgorzata Sromek.
Książka składa się z trzech części: I - Organizacje niepodległościowe od najdawniejszych lat - opowiada o organizacjach niepodległościowych "Sokół" i "Strzelec", II - Organizacje z czasów I wojny światowej, okresu międzywojennego i początków II wojny światowej, III - Tradycje polskiej poezji niepodległościowe. Jest bogato ilustrowana i zawiera obszerną literaturę przedmiotu. Recenzje kwalifikujące książkę jako wydawnictwo, które "ma dużą wartość poznawczą i dokumentacyjną", przydatną do nauki o regionie wydali prof. dr hab. Włodzimierz Wójcik oraz prof. dr hab. Mirosław Ponczek.
Głos w dyskusji zabrali: politolog i socjolog polityki z UŚ prof. Marek Barański, Przewodniczący (w latach 2002 - 2006) będzińskiej Rady Miejskiej mgr Sławomir Brodziński - patron honorowy książki oraz sekretarz PTTK w Sosnowcu Stanisław Czekalski. Ten ostatni podzielił się z uczestnikami spotkania wiedzą jak przewodnicy turystyczni zwracają uwagę turystów na miejsca polecane w książkach o regionie. Podczas rozmów padły także propozycje tematów jakie warto poruszyć w kolejnych wydawanych publikacjach. Toczyła się również rozmowa jak zachęcić mieszkańców Zagłębia do większego zainteresowania historią i bieżącymi sprawami regionu.
Obok spotkania autorskiego z Bolesławem Ciepielą była prezentowana mapa turystyczna "Zagłębie Dąbrowskie" autorstwa Roberta Piwkowskiego, wydana przez firmę "Compass"z Krakowa.
W trakcie spotkania można było także posłuchać żołnierskich pieśni w wykonaniu Mieczysława Chorzeli.






Dodano: 22 listopada 2006
PASOWANIE na CZYTELNIKA

Tradycją będzińskiej biblioteki jest uroczyste przyjęcie w grono czytelników najmłodszych miłośników książek. Uroczystość ta podobnie jak zwyczaj Pasowania na Rycerza, na którym jest wzorowana ma charakter niezwykle dostojny. Zaproszone dzieci przybywają do biblioteki wraz z bliskimi, aby wspólnie przeżywać niezapomniane chwile.
Przygoda będzińskiej książnicy z uroczystością PASOWANIA
na CZYTELNIKA zaczęła się 21 lat temu.
Od tego czasu,
w taki sposób grono czytelników powiększyło się o 1431 młodych
"rycerzy" książek, którzy zobowiązali się je szanować, chronić
i oczywiście czytać. W ten sposób bibliotece udało się "wychować"
jedno pokolenie czytelników, którzy teraz przychodzą wypożyczać
książki ze swoimi dziećmi.

Na tegoroczne pasowanie przybyło prawie 160 dzieci. Jest to największa
liczba milusińskich wśród ostatnich kilku lat. To niezwykle budujące.
Okazuje się, że rola książki i literatury w świecie dzieci jest
znacząca, że współczesne nośniki informacji nie są w stanie tak szybko
zdetronizować "królowej". Atrakcją tegorocznego spotkania było
rewelacyjne przedstawienie "Kabaretowe bajeczki"
przygotowane przez uczniów SP Nr 8 w Będzinie pod kierunkiem Pań: Ewy Gacek
i Elżbiety Winkler.
Pasowane dzieci otrzymały pamiątkowe akty przyjęcia
w grono czytelników, maskotki oraz oczywiście książki. Tym razem były
to wydania encyklopedyczne "Rośliny chronione w Polsce" oraz
"Zwierzęta chronione w Polsce" ufundowane przez Urząd Miejski.
Samego aktu pasowania dokonał Starosta Będziński Pani Bożena Respondek
oraz Prezydent Miasta Radosław Baran. Na młodych czytelników czekał też
słodki poczęstunek oraz wpisy do pamiątkowych ksiąg.








Dodano: 13 listopada 2006
Starsze wiadomości: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Ilość aktualności w bazie: 70
Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005