Finał XXV edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT - Ze śmieci szycie to zielone życie!

Ze śmieci szycie to zielone życie       Moja - Twoja - Nasza Biblioteka!

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zorganizowała finał ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA- CZYSTY ŚWIAT. Tegoroczna jubileuszowa XXV edycja odbyła się pod hasłem „Ze śmieci szycie to zielone życie”. Miała na celu skłonić dzieci i młodzież do refleksji nad produkcją ubrań oraz wpływem mody na nasze środowisko. Przygotowując konkurs zadaliśmy sobie pytanie, czy nie produkujemy, kupujemy i wyrzucamy za dużo? Odpowiedzi dostarczyli nam uczestnicy, którzy zgłosili się bardzo licznie. Na konkurs z całej Polski spłynęło 225 prac, między innymi z Kołobrzegu, Rybnika, Torunia, Żywca, Rzeszowa, Czeladzi, Lublina.
Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina oraz Starosty Będzińskiego oraz przy współpracy z wieloma partnerami, którzy wspierali bibliotekę zarówno pod kątem merytorycznej wiedzy, jak i wyboru finalistów i ufundowania fantastycznych nagród.
W tym roku konkurs wspierali:
• Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej oraz Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie
• Wydział Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Będzini
• Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego – Ośrodek Edukacji w Będzinie
• Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz
• Miejskiej Przedsiębiorstwo Wodociągow i Kanalizacji w Będzinie
• oraz Stomatologia Rycerskie, która ufundowała piękne nagrody w postaci artystycznych walizek.

W czterech kategoriach wiekowych wyłoniliśmy następujących laureatów:
I Grupa „Cztery sezony ubrania”:
I miejsce Aleksandra Michaluk
II miejsce Szymon Zarychta
II miejsce Jacek Kowalczuk
III miejsce Leon Zaleski
Wyróżnienie Mateusz Ostapiuk
II Grupa „Eko stworek”:
I miejsce Alan Głos
II miejsce Nadia Wieczorek-Piecuch
III miejsce Tymon Niemczyk
Wyróżnienie Laura Chaber
III Grupa „Z drugiej szafy”:
I miejsce Natasza Mikulska
II miejsce Iwo Lenard
III miejsce Marcin Dechnik
Wyróżnienie Adrianna Dalida
IV Grupa „Ubranie 3 w 1”:
I miejsce Julia Kiszczyńska
II miejsce Amelia Hope
III miejsce Maria Maruzhenko
Wyróżnienie Łukasz Lewandowski.

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Gratulujemy Wam wiedzy i ekologicznej świadomości pięknie wykonanych artystycznie projektów i życzymy dalszych sukcesów.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać do 25 maja w Galerii Klubu "Pod Sową", gdzie organizatorzy postanowili wyeksponować również prace, które ich zdaniem warto obejrzeć.