Escape room w bibliotece?

Escape room w bibliotece? Czy jest to możliwe?
6 marca br. odbyło się szkolenie pn.: „Escape room w bibliotece: organizacja działań edukacyjno-animacyjnych dla dzieci i młodzieży ”. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy będzińskiej biblioteki, bibliotek powiatowych oraz partnerzy projektu „BiblioREJS”.
Podczas szkolenia mogliśmy dowiedzieć się, jak tworzyć trudne do rozwikłania zagadki o różnym stopniu trudności, fabułę w budowaniu i zaangażowaniu uczestników, jak organizować przestrzeń, aby tworzyła tajemniczość ale przede wszystkim była bezpieczna dla uczestników zabawy.
Co można wykorzystać do realizacji zadań i jak zaprojektować „idealny” scenariusz pełen tajników w tematach: kryminalnych i detektywistycznych, przygodowych, horroru i thriller’a, naukowych, fantastycznych, historycznych i abstrakcyjnych.
Nabyliśmy wiedzę jak można wykorzystać zarówno urządzenia z lat 80-tych oraz nowoczesne interaktywne rozwiązania technologii takie jak NP, VR, AR.
To było bardzo inspirujące spotkanie przeprowadzone przez Karola Baranowskiego - bibliotekarza nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od jedenastu lat bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka.
Zachęcamy kadrę bibliotek oraz instytucji kultury do organizacji pokoju zagadek we własnych przestrzeniach. Ta nietuzinkowa forma zabawy może wzmocnić relacje z lokalną społecznością.
Zabawa w konwencji Escape room daje możliwość:
→ promocji czytelnictwa i literatury,
→ rozwijania umiejętności logicznego myślenia
→ rozwijanie kreatywności i rozwiązywania problemów
→ budowanie relacji między uczestnikami
→ promocji biblioteki jako nowoczesnej i interaktywnej instytucji kultury