Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych pożegnał wakacyjno - urlopowe klimaty!

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych pożegnał wakacyjno - urlopowe klimaty!
 
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych pożegnał wakacyjno - urlopowe klimaty spotkaniem zorganizowanym w Cafe No.13, podczas którego klubowicze rozmawiali o twórczości będzińskiego pisarza, Stanisława Wygodzkiego. Do podjęcia tematu twórczości tego autora zainspirowała rocznica obchodów 665-lecia nadania praw miejskich Będzinowi.
Stanisław Wygodzki urodził się jako Szyja Wygodzki w styczniu 1907 roku w Będzinie. Był znakomitym pisarzem, autorem powieści, opowiadań, wierszy i krótkich nowel. Debiutował w 1928 roku w "Wiadomościach Literackich". W czasie II wojny światowej trafił do będzińskiego getta, skąd potem zabrano go do obozów w Auschwitz, Sachsenhausen-Oranienburg i Dachau. Po wojnie podjął pracę w Polskim Radiu. Zaczął też intensywnie pisać nawiązując w swej twórczości do Zagłady, a potem do ojczystego kraju, za którym po emigracji w 1968 roku bardzo tęsknił. Wygodzkiemu nigdy nie udało się powrócić do Polski. Zmarł w 1992 roku w Izraelu. Jego twórczość Stanisława wyraża się w tomach poezji, opowiadaniach, nowelach i powieściach.
Postać Stanisława Wygodzkiego klubowiczom DKK przybliżyła Izabela Tumas, bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie, która od lat pasjonuje się historią tego nieco zapomnianego będzińskiego pisarza. Zbiera o nim dokumenty, kolekcjonuje książki, prowadzi fanpage na Facebooku (@ Stanisław Wygodzki – pisarz) oraz popularyzuje wiedzę na jego temat.
Podczas spotkania Izabela Tumas wyświetliła prezentację mówiącą o życiu prywatnym Wygodzkiego, jego początkach pisarskich, tragedii rodzinnej związanej z holokaustem i ekranizacjach jego dzieł literackich. Pokaz uzupełniony był ciekawymi komentarzami, czytaniem fragmentów wierszy i opowiadań.
Klubowicze byli pod wrażeniem przeglądanej kroniki będzińskiej biblioteki zawierającej zdjęcia ze spotkania z pisarzem, które odbyło się w 1963 roku Grodźcu oraz egzemplarza opowiadań "W deszczu" opatrzonego autografem pisarza. .
Zapraszamy do czytania naszego rodzimego pisarza, szczególnie prozy, której akcja rozgrywa się w Będzinie. Dzięki niej możemy poznać atmosferę, życie i historię przedwojenną naszego miasta.
Wybrane dzieła autora: "Apel" (Wyd. Międzynarodowego Biura Literatury Rewolucyjnej, 1933),"Pamiętnik miłości" (Wydawnictwo "Książka", 1948),"Opowiadanie buchaltera" (Czytelnik, 1951),"Człowiek z wózkiem" (Czytelnik, 1961),"Basy" (PIW, 1965),"Odwiedziła mnie żyrafa" (Nasza Księgarnia, 1967),"Podróż zimowa. Wiersze" (Oficyna Poetów i Malarzy, 1975).