Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło architektury. Swoją uwagę poświęciliśmy książce Anthony'go Flinta "Le Corbusier. Architekt Jutra". Biograf skupia się na opisie kariery i osiągnięciu sławy przez Le Corbusiera. Mało dowiadujemy się o prywatnym życiu architekta, jednak z tych okrojonych informacji wyłania się osoba kontrowersyjna, o trudnym charakterze, apodyktyczna, zadufana w sobie, bezkompromisowa, dążąca uparcie do realizacji swoich celów.

Całe życie zawodowe Le Corbusier podporządkował swojej idei. Jego główną koncepcją było stworzenie modernistycznego miasta, w którym budowano by domy spełniające funkcje "maszyny do mieszkania". Przykładem realizacji tego zmysłu jest "jednostka marsylska", która obchodziła w tym roku 70-lecie powstania. Ten duży betonowy blok Le Corbusier zaprojektował od fundamentów do wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Budynek miał być samowystarczalny. Znajdowały się w nim sklepy, poczta, kawiarnia, przedszkole. Na tarasie dachu wybudowano basen, plac zabaw i salę ćwiczeń. I choć w praktyce "jednostka marsylska" nie zadowoliła jego mieszkańców, gdyż mieszkania okazały się za ciasne a poszczególne instalacje działały wadliwie, to jednak ten blok stał się symbolem modernistycznego myślenia. Mimo krytyki idei Le Corbusiera do pięciu zasad projektowania opracowanych przez niego nadal nawiązuje wielu architektów. Le Corbusier sławny prekursor i propagator modernizmu, oryginalny malarz, autor licznych książek, pierwszy architekt celebryta a przede wszystkim wizjoner, wywarł duży wpływ na kształtowanie przestrzeni i planowanie współczesnych miast. 17 budowli stworzonych przez Le Corbusiera w 2016 roku zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.