Akademia Letnich Odkrywców - Tydzień 5 - Misja 19

Akademia Letnich Odkrywców | Misja 19 Tydzień 5:
MAGIA, STWORY I BAŚNIOWE CZARY

Magiczne światy, w których można spotkać czarownice, smoki, wróżki i rozmaite stwory, od zawsze fascynują i przenoszą nas do niezwykłych krain. Dzisiejsze zajęcia pod hasłem „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” przygotowała i poprowadziła nasza niezastąpiona bibliotekarka z Filii nr 1 na Ksawerze – pani Celina.
Podczas spotkania młodzi odkrywcy – w tym zaprzyjaźniona grupa z Miejska Świetlica Środowiskowa Będzin – poznali rewelacyjny bestiariusz „Wielka księga potworów, wróżek, smoków i olbrzymów” Johna Malama. Dzieci usłyszały historię o smoku i Feniksie, dowiedziały się, kim jest gryf oraz sasquatch, a także czym jest smoczy kamień. Zachwyceni wyjątkowymi ilustracjami uczestnicy wykreowali własne baśniowe postacie na specjalnych arkuszach do zdrapywanek. 
Kolejną wyjątkową lekturą były „Domowe duchy” Dubravki Ugrešić. Po jej wysłuchaniu nikt już nie będzie bał się chochlików grasujących w mieszkaniach. Autorka w zabawny sposób przedstawia m.in. huncwota, dmietutka, bambosza, szurszura i tiktaka. Zachęcone tekstem dzieci z ochotą przystąpiły do tworzenia własnych, papierowych duszków. 
Dla wszystkich młodych miłośników magii i nocnych zjaw polecamy również z naszych zbiorów:
→ „Przygody z duchami” (I. Czarkowska)
→ „Z duchami zawsze jest wesoło” (V. Šuplata)
→ „Hokus pokus: księga czarownic i czarowników” (J. Patience)
Świętując 80-lecie biblioteki w wakacyjnym cyklu „80 lat opowieści – Lato pełne wyobraźni”, z radością pokazujemy, że literatura potrafi oswoić prawie każdy dziecięcy strach i zamienić go w dobrą zabawę.
Dziękujemy naszej koleżance Celinie za niezwykłe, pełne magii zajęcia, a wszystkim uczestnikom za wspaniałą energię. Misja numer 19 zaliczona.